OBWIESZCZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 23 lipca 1992 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.
z dnia 19 grudnia 1985 r. (Dz.U. z 1986 r., Nr 1, poz. 2)
t.j. z dnia 31 sierpnia 1992 r. (Dz.U. z 1992 r., Nr 65, poz. 332)
1. Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. z 1986 r. Nr 1, poz. 2), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów: z dnia 12 kwietnia 1991 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 138), z dnia 16 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 281) oraz z dnia 2 grudnia 1991 r. (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223) i zmian wynikających z przepisów wydanych przed dniem ogłoszenia tekstu jednolitego.
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej nie obejmuje następujących przepisów:
1) § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych, drogowej służby liniowej oraz służb drogowych podległych naczelnikowi gminy (Dz. U. Nr 33, poz. 138), który stanowi:
"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.",
2) § 1 i § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lipca 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 65, poz. 281), który stanowi:
"§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. z 1986 r. Nr 1, poz. 2 i z 1991 r. Nr 33, poz. 138) po § 21 dodaje się § 21 a w brzmieniu:
«§ 21a. Jednostki dróg publicznych, z wyłączeniem rejonów dróg publicznych, podległe do dnia 4 maja 1991 r. dyrekcjom okręgowym dróg publicznych działają również po tym dniu na zasadach i w trybie obowiązujących do dnia 4 maja 1991 r., do czasu ich wpisu do rejestru przedsiębiorstw państwowych lub rejestru handlowego, w zależności od przekształcenia.»
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 4 maja 1991 r.",
3) § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223), który stanowi:
"§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia."
3. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst nie obejmuje jako wygasłych przepisów § 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 6, § 9, § 10 oraz § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: Z. Jaworski
Załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej
z dnia 23 lipca 1992 r. (poz. 332)
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.1)
Na podstawie art. 21 ust. 1 i 2 oraz art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 75, poz. 332) zarządza się, co następuje:
§ 1.2) Tworzy się Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych, zwaną dalej "Generalną Dyrekcją".
§ 2.3) 1. Generalną Dyrekcją kieruje generalny dyrektor dróg publicznych, zwany dalej "generalnym dyrektorem", powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
2. Zastępców generalnego dyrektora powołuje i odwołuje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej na wniosek generalnego dyrektora.
§ 3.3) 1. Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą sprawy związane z wykonywaniem przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej:
1) funkcji naczelnego organu administracji państwowej w zakresie dróg publicznych,
2) nadzoru nad działalnością gospodarczą podległych jednostek organizacyjnych.
2. Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą w szczególności sprawy:
1) określania kierunków rozwoju gospodarki drogowej,
2) określania kierunków rozwoju sieci dróg publicznych, budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg,
3) wydawania przepisów techniczno-budowlanych, eksploatacyjnych i porządkowych w zakresie gospodarki drogowej oraz ustalania warunków technicznych projektowania dróg publicznych i obiektów mostowych,
4) ustalania zasad numeracji i klasyfikacji technicznej dróg i obiektów mostowych,
5) sprawowania funkcji organu państwowego nadzoru techniczno-budowlanego w zakresie dróg i obiektów mostowych,
6) sporządzania informacji i gromadzenia danych o sieci dróg publicznych,
7) ustalania warunków organizacyjno-technicznych odśnieżania oraz usuwania gołoledzi na drogach publicznych,
8) 4) współdziałania z wojewodami w zakresie dróg wojewódzkich,
9) przygotowywania dróg publicznych na potrzeby obrony państwa i pracy w warunkach specjalnych oraz innych zadań w zakresie obronności państwa,
10) współpracy z zagranicą w sprawach drogownictwa,
11) ukierunkowywania rozwoju techniki w drogownictwie.
3.5) Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą ponadto w odniesieniu do:
- autostrad,
- dróg krajowych poza granicami miast, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta,
- odcinków dróg krajowych o przeważającym ruchu tranzytowym i obwodnic położonych w granicach miast, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta,
- dróg wojewódzkich i zakładowych, z wyłączeniem dróg w granicach miast i granicach województw: warszawskiego, krakowskiego i łódzkiego,
następujące sprawy:
1) 6) wydawania wytycznych organizacyjnych dla dyrekcji okręgowych dróg publicznych,
2) (skreślony7)),
3) opracowywania wieloletnich i rocznych planów budowy, modernizacji i utrzymania dróg krajowych,
4) wydawania zezwoleń na przejazd transportów nie-normatywnych, których trasa przekracza granicę państwa,
5) koordynacji zagadnień powodziowych w zakresie dróg publicznych,
6) zatwierdzania dokumentacji studialnej i projektowej dla dróg krajowych i obiektów mostowych na tych drogach,
7) (skreślony7)).
4.8) Do Generalnej Dyrekcji należy występowanie z wnioskami w sprawie nakładów z budżetu państwa i opracowywanie planów budowy i modernizacji dróg krajowych w miastach, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta.
§ 4. 1.3) Organizację wewnętrzną Generalnej Dyrekcji ustala Minister Transportu i Gospodarki Morskiej.
2. Szczegółowy podział zadań między zastępcami generalnego dyrektora i komórkami Generalnej Dyrekcji określa generalny dyrektor.
§ 5. Generalnej Dyrekcji podlegają dyrekcje okręgowe dróg publicznych.
§ 6. 1. Dyrekcje okręgowe dróg publicznych mają swoje siedziby w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
2. Obszar działania poszczególnych dyrekcji okręgowych dróg publicznych określa załącznik do rozporządzenia.
§ 7.1. Dyrekcją okręgową dróg publicznych kieruje naczelny dyrektor okręgu dróg publicznych.
2. Naczelnego dyrektora okręgu dróg publicznych i jego zastępców powołuje i odwołuje generalny dyrektor.
3.9) W skład dyrekcji okręgowej dróg publicznych wchodzą komórki terenowe, zwane "zarządami dróg", i drogowa służba liniowa.
4.9) Drogową służbę liniową na drogach krajowych i wojewódzkich stanowią obwody drogowe i obwody mostowe, których zadaniem jest:
1) utrzymywanie dróg, obiektów mostowych i urządzeń drogowych w stanie zgodnym z wymogami technicznymi,
2) ochrona dróg.
5.10) Organizację wewnętrzną i podział zadań między komórkami określa naczelny dyrektor okręgu dróg publicznych.
§ 8. 1. Dyrekcja okręgowa dróg publicznych:
1) pełni funkcję zarządu dróg dla dróg krajowych i wojewódzkich, wymienionych w § 3 ust. 3,
2) (wygasł11)),
2. Do zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych należy w szczególności:
1) planowanie rozwoju sieci dróg krajowych,
2) planowanie i rozdział środków finansowych na utrzymanie dróg krajowych,
3) współpraca z wojewodami w zakresie planowania i rozwoju oraz podziału środków finansowych dla dróg wojewódzkich,
4) pełnienie funkcji inwestora bezpośredniego w zakresie budowy i modernizacji dróg krajowych oraz inwestora zastępczego w zakresie budowy i modernizacji dróg wojewódzkich,
5) nadzór nad budową, modernizacją, utrzymaniem i ochroną dróg krajowych i wojewódzkich oraz przestrzeganiem na tych drogach przepisów eksploatacyjnych i porządkowych,
6) (wygasł11)),
7) pełnienie funkcji terenowego organu państwowego nadzoru techniczno-budowlanego w zakresie dróg i obiektów mostowych, wymienionych w § 3 ust. 3,
8) wdrażanie postępu technicznego, organizacyjnego i ekonomicznego w zakresie gospodarką drogowej,
9) wykonywanie zadań w zakresie obronności państwa,
10) koordynacja robót w pasie drogowym,
11) prowadzenie ewidencji dróg krajowych, wojewódzkich oraz obiektów mostowych na tych drogach,
12) sporządzanie informacji i gromadzenie danych o sieci dróg publicznych,
13) 12) zapewnienie przejezdności dróg krajowych i wojewódzkich wymienionych w § 3 ust. 3,
14) zatwierdzanie dokumentacji technicznej dla dróg krajowych w zakresie ustalonym przez generalnego dyrektora oraz dokumentacji studialnej i technicznej dla dróg wojewódzkich.
§ 9. (wygasł13)).
§ 10. (wygasł11)).
§ 11-14. (skreślone14)).
§ 15. (skreślony15)).
§ 16 i 17. (skreślone14)).
§ 18.16) Organem odwoławczym od decyzji administracyjnych w sprawach budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg krajowych i wojewódzkich, wydawanych przez dyrekcje okręgowe dróg publicznych jako zarządy dróg - jest generalny dyrektor dróg publicznych.
§ 19. (wygasł17))
§ 20. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1975 r. w sprawie dostosowania organizacji zarządzania drogami publicznymi do podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 22, poz. 119).
§ 21. Organizację zarządzania drogami, o których mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 6018)), określają odrębne przepisy.
§ 21a. (pominięto19)).
§ 22. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia20).
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 19 grudnia 1985 r.
OBSZAR DZIAŁANIA DYREKCJI OKRĘGOWYCH DRÓG PUBLICZNYCH
Lp. | Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w: | Województwo |
1 | Białymstoku | białostockie, łomżyńskie, suwalskie |
2 | Bydgoszczy | bydgoskie, toruńskie, włocławskie |
3 | Gdańsku | elbląskie, gdańskie |
4 | Katowicach | częstochowskie, katowickie |
5 | Kielcach | kieleckie, radomskie |
6 | Koszalinie | koszalińskie, pilskie, słupskie |
7 | Krakowie | bielskie, nowosądeckie, tarnowskie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa krakowskiego |
8 | Lublinie | bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie, tarnobrzeskie, zamojskie |
9 | Łodzi | piotrkowskie, sieradzkie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa łódzkiego |
10 | Olsztynie | olsztyńskie |
11 | Opolu | opolskie |
12 | Poznaniu | kaliskie, konińskie, leszczyńskie, poznańskie |
13 | Rzeszowie | krośnieńskie, przemyskie, rzeszowskie |
14 | Szczecinie | gorzowskie, szczecińskie |
1521) | Warszawie | ciechanowskie, ostrołęckie, płockie, siedleckie, skierniewickie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa warszawskiego |
16 | Wrocławiu | jeleniogórskie, legnickie, wałbrzyskie, wrocławskie |
17 | Zielonej Górze | zielonogórskie |
|
1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych, drogowej służby liniowej oraz służb drogowych podległych naczelnikowi gminy (Dz. U. Nr 33, poz. 138), obowiązującego od dnia 5 maja 1991 r.
2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500), obowiązującego od dnia 16 grudnia 1991 r.
3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
5) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
7) Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
8) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
9) W brzmieniu ustalonym przez 11 pkt 3 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
10) Według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
11) W związku z wygaśnięciem przepisu § 9 stosownie do przypisu 13.
12) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
13) Przepis § 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2 wygasł, ponieważ z dniem 31 grudnia 1991 r. zostały zniesione wszystkie jednostki dróg publicznych podległe dyrekcjom okręgowym dróg publicznych.
14) Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
15) Przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
16) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.
17) W związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174).
18) Późniejsze zmiany ustawy: Dz. U. z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 75, poz. 332.
19) Gdyż zawierał przepis o czasowym działaniu zniesionych jednostek dróg publicznych podległych dyrekcjom okręgowym dróg publicznych; brzmienie przepisu zostało zamieszczone w obwieszczeniu.
20) Rozporządzenie ogłoszono dnia 31 stycznia 1986 r.
21) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00