Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1992-09-01 do 1999-09-01
Wersja archiwalna od 1992-09-01 do 1999-09-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 sierpnia 1992 r.
w sprawie zasad wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakresu świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.
Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wspomaganie nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii może odbywać się w szczególności poprzez:
1) kierowanie nauczycieli do pracy za granicą w środowiskach polonijnych,
2) przekazywanie niezbędnych podręczników i pomocy służących temu nauczaniu,
3) organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących w środowiskach polonijnych, w kraju i za granicą,
4) organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polonijnej.
§ 2. 1. Do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, kieruje nauczycieli Minister Edukacji Narodowej lub wyznaczona przez niego jednostka organizacyjna, zwana dalej "jednostką kierującą".
2. Kierowanie nauczycieli za granicę w celu, o którym mowa w § 1, odbywa się na podstawie:
1) umowy zawartej pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a właściwym organem kraju przyjmującego albo
2) wniosku organizacji polonijnych, prowadzących szkoły lub nauczanie historii, geografii i języka polskiego, potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, a ponadto określającego miejsce, termin i warunki zatrudnienia nauczyciela, zakres jego obowiązków oraz warunki bytowe.
§ 3. 1. O skierowanie do pracy za granicą mogą ubiegać się nauczyciele posiadający kwalifikacje pedagogiczne, znajomość języka kraju przyjmującego, nienaganną opinię oraz aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w określonym kraju.
2. Nauczyciele ubiegający się o skierowanie, a pozostający w zatrudnieniu, powinni uzyskać zgodę dyrektora szkoły lub placówki, w której są zatrudnieni.
3. Na czas skierowania nauczyciele zatrudnieni w szkołach lub placówkach otrzymują urlop bezpłatny.
§ 4. 1. Jednostka kierująca zawiera z nauczycielem kierowanym do pracy za granicą umowę zawierającą wskazanie pracodawcy zagranicznego oraz określającą w szczególności:
1) okres, na który kieruje się do pracy za granicą,
2) zakres i sposób wypłacania świadczeń, o których mowa W § 6,
3) zasady cofnięcia świadczeń.
2. Jednostka kierująca może rozwiązać umowę o skierowanie do pracy za granicą, w razie gdy postępowanie nauczyciela uchybia obowiązkom i godności zawodu nauczycielskiego.
3. Rozwiązanie umowy następuje z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, licząc od daty zakończenia postępowania wyjaśniającego co do stawianych zarzutów.
4. Umowa o skierowanie wygasa w razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zagranicznego.
5. Rozwiązanie umowy o skierowanie lub jej wygaśnięcie jest równoznaczne z cofnięciem przewidzianych nią świadczeń.
§ 5. Okres zatrudnienia za granicą jest traktowany, zgodnie z odrębnymi przepisami, jako okres zatrudnienia w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.
§ 6. Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, otrzymują od jednostki kierującej:
1) ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w wysokości ustalonej przez jednostkę kierującą, w granicach od 40% do 70% wynagrodzenia w grupie zaszeregowania IX b w danym kraju, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych,
2) zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, jeden raz w ciągu roku szkolnego,
3) zwrot kosztów ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych,
4) zwrot kosztów wizowych.
§ 7. Jednostka kierująca ma obowiązek wyposażenia nauczyciela kierowanego do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, w podręczniki, środki dydaktyczne, literaturę metodyczną i pomoce niezbędne w procesie nauczania w miejscu zatrudnienia, chyba że pracodawca zagraniczny zapewni te środki we własnym zakresie.
§ 8. Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują prawo do przyznanych na ich podstawie świadczeń do końca okresu, na który zostały przyznane, z zastrzeżeniem przepisu § 4 ust. 2.
§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1992 r.
Minister Edukacji Narodowej: Z. Flisowski