Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1992 nr 62 poz. 313
Wersja archiwalna od 1992-11-10 do 1996-07-26
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1992 nr 62 poz. 313
Wersja archiwalna od 1992-11-10 do 1996-07-26
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 10 sierpnia 1992 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.

Na podstawie art. 179 § 4 i art. 219 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1974 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (Dz. U. Nr 48, poz. 296) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 2 otrzymuje brzmienie:

„§ 2. 1. Do wykonywania czynności określonych w § 1 uprawnieni są lekarze, którzy uzyskali specjalizację w dziedzinie medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej lub higieny pracy na zasadach określonych w odrębnych przepisach, lub lekarze, którzy byli zatrudnieni na stanowisku rejonowego lekarza przemysłowego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 6 lat.

2. Badania okresowe i kontrolne pracowników narażonych na działanie promieniowania jonizującego przeprowadzają lekarze, którzy odbyli przeszkolenie w jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

3. Badania okresowe i kontrolne pracowników wykonujących pracę w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych przeprowadzają lekarze, którzy odbyli przeszkolenie w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

4. Lekarze, o których mowa w ust. 1, są odpowiedzialni za wykonanie pełnego programu badań określonych w instrukcji, o której mowa w § 4, z tym że wymagane badania pomocnicze i konsultacyjne mogą być wykonane na zlecenie przez innego lekarza.”,

2) w § 3:

a) w ust. 1 po wyrazach „§ 1 pkt 2” dodaje się wyrazy „oraz § 5 ust. 1”,

b) skreśla się ust. 2,

3) w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Skierowanie na badanie wstępne wydaje zakład pracy, określając w nim miejsce pracy lub komórkę organizacyjną oraz stanowisko pracy, na którym kandydat ma być zatrudniony. Zakład pracy jest obowiązany dołączyć do skierowania informację o warunkach pracy, jakie charakteryzują dane stanowisko pracy. Zakład pracy może określić w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu.”,

4) § 7 otrzymuje brzmienie:

„§ 7. 1. Badaniom okresowym podlegają pracownicy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.

2. Terminy badań okresowych ustala właściwy w myśl § 2 lekarz w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy.”,

5) § 11 otrzymuje brzmienie:

„§ 11. Zakład pracy nie dopuszcza do pracy pracownika, który nie przedstawi, w terminach ustalonych w trybie określonym w § 7 ust. 2, zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku.”,

6) w § 5 ust. 2, § 6 ust. 3, § 8, § 10 ust. 1–3, § 12 ust. 1 i 2, § 13 i § 14 użyte w odpowiednich przypadkach wyrazy „zakład” lub „zakład służby zdrowia” zastępuje się wyrazem „lekarz”, użytym w odpowiednim przypadku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. W okresie do dnia 31 grudnia 1995 r. dopuszcza się wykonywanie czynności określonych w § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1974 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników również przez lekarzy, którzy byli zatrudnieni na stanowisku rejonowego lekarza przemysłowego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 3 lat lub odbędą wymagane przeszkolenie, z zastrzeżeniem ust. 4.

2. Ramowe programy przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek jednostki badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

3. Zaświadczenie o spełnieniu wymagań, o których mowa w ust. 1, wydaje wojewoda na pisemny wniosek zainteresowanego lekarza.

4. Badania profilaktyczne pracowników przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” przeprowadzają lekarze zatrudnieni w kolejowych zakładach opieki zdrowotnej, którzy odbędą przeszkolenie w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej i uzyskają zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia.

5. Organ wydający zaświadczenie prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: A. Wojtyła

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00