Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1992 nr 51 poz. 236
Wersja archiwalna od 1992-07-01 do 1997-07-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1992 nr 51 poz. 236
Wersja archiwalna od 1992-07-01 do 1997-07-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 23 czerwca 1992 r.

w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 88 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) stawki miesięcznego uposażenia zasadniczego strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami", według grup uposażenia zasadniczego, zawarte w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) zaszeregowanie stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków, zawarte w tabelach stanowiących załącznik nr 2 do rozporządzenia,

3) dodatki za stopnie strażaków, zawarte w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia,

4) szczegółowe zasady przyznawania strażakom dodatków do uposażenia:

a) dodatku służbowego,

b) dodatku za lata służby,

c) dodatku za stopień,

d) dodatku specjalnego,

e) dodatku za znajomość języków obcych,

f) dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia,

g) dodatku rodzinnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. Najniższym uposażeniem w rozumieniu rozporządzenia jest uposażenie przewidziane dla najniższego stanowiska służbowego strażaka, obejmujące minimalną stawkę przewidzianą dla najniższej grupy uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień strażaka.

2. Dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku, o którym mowa w § 1 pkt 4 lit. d), są ustalane w stawkach miesięcznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. 1. Strażakowi przyznaje się dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.

2. Wysokość przyznawanego dodatku służbowego powinna być uzależniona w szczególności od:

1) stopnia odpowiedzialności za podejmowane decyzje służbowe i dyspozycyjności związanej z zajmowanym stanowiskiem,

2) stopnia zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, gospodarności oraz dbałości o powierzony sprzęt i urządzenia,

3) poziomu umiejętności zawodowych oraz spełniania innych warunków wymaganych w służbie.

3. O wysokości dodatku służbowego przyznawanego strażakowi decyduje przełożony uprawniony do mianowania lub powołania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. 1. Strażakowi przysługuje dodatek za lata służby w wysokości 3% minimalnej stawki uposażenia zasadniczego przewidzianej na stanowisku służbowym ratownika po 3 latach służby.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, wzrasta o 1% za każdy następny rok służby do 35% po 35 i dalszych latach służby.

3. Do okresu uprawniającego do dodatku wlicza się okresy służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz okresy:

1) zatrudnienia w charakterze funkcjonariusza pożarnictwa na podstawie dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. Nr 50, poz. 321, z 1975 r. Nr 20, poz. 106, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198, zwanego dalej "dekretem", jeżeli funkcjonariusz ten stał się strażakiem Państwowej Straży Pożarnej na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,

2) służby w Milicji Obywatelskiej i Służbie Bezpieczeństwa,

3) służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa i Straży Granicznej,

4) służby w charakterze funkcjonariusza Służby Więziennej,

5) służby w Wojsku Polskim oraz Ludowym Wojsku Polskim.

4. Do ,kresu uprawniającego do dodatku, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów służby zakończonych zwolnieniem ze służby na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 2 i 4 dekretu lub wydaleniem ze służby w Państwowej Straży Pożarnej wskutek nałożenia kary dyscyplinarnej.

5. Okresy służby wymienione w ust. 3 pkt 2-5 wlicza się stosując Odpowiednio zasady przewidziane w przepisach dotyczących tych służb.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. Strażak nabywa prawo do dodatku za stopień z dniem nadania mu określonego stopnia albo przywrócenia stopnia.

2. W razie wymierzenia strażakowi kary dyscyplinarnej pozbawienia lub obniżenia stopnia, strażak odpowiednio traci prawo do otrzymywania dodatku za stopień lub dodatek ten zostaje stosownie obniżony z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. 1. Strażakowi przyznaje się dodatek specjalny za:

1) wykonywanie obowiązków służbowych poza obszarem działania macierzystej jednostki co najmniej przez jedną dobę,

2) organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych oraz wykonywanie czynności ratowniczych,

3) wykonywanie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 obowiązków i zadań w szczególnie trudnych warunkach służby.

2. Dodatek specjalny ustala się w wysokości 1,5% najniższego uposażenia strażaka za każdy dzień wykonywania obowiązków i zadań, o których mowa w ust. 1.

3. Dodatek specjalny nie przysługuje strażakom wymienionym w ust. 1 pkt 1, przebywającym w podróży służbowej i otrzymującym diety na zasadach obowiązujących pracowników.

4. Dodatek specjalny wypłaca się do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazu dodatkowych należności, określającego liczbę dni, w których strażak znajdował się w sytuacjach uprawniających do dodatku, zatwierdzonego przez przełożonego, o którym mowa w § 3 ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. Strażakowi na stanowisku, na którym wymagana jest znajomość języków obcych, z zastrzeżeniem ust. 9, przyznaje się dodatek za znajomość każdego języka obcego do następującej wysokości procentowej od najniższego uposażenia:

1) 15% za bardzo dobrą znajomość języka obcego,

2) 10% za dobrą znajomość języka obcego,

3) 5% za dostateczną znajomość języka obcego.

2. Znajomość języka obcego dokumentuje się:

1) zaświadczeniem określającym stopień znajomości języka obcego, wydanym na podstawie oceny uzyskanej z egzaminu złożonego przed komisją egzaminacyjną,

2) dyplomem ukończenia wydziału filologicznego wyższej uczelni,

3) dyplomem ukończenia szkoły wyższej lub średniej, której językiem wykładowym był język obcy,

4) zaświadczeniem stwierdzającym uprawnienia tłumacza, przyznanym na podstawie odrębnych przepisów,

5) dokumentem potwierdzającym uzyskanie za granicą pozytywnej oceny z egzaminu państwowego ze znajomości języka obcego.

3. Stopień znajomości języka, stwierdzony na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 2 pkt 2-5, uważa się za równorzędny z oceną bardzo dobrą uzyskaną z egzaminu złożonego przed komisją.

4. Strażakowi, który złożył egzamin przed komisją z wynikiem dobrym lub dostatecznym, dodatek za znajomość języka obcego może być przyznany na okres nie przekraczający odpowiednio 4 lub 2 lat, a po upływie okresów maksymalnych - po ponownym złożeniu egzaminu z wynikiem co najmniej dostatecznym.

5. Strażakowi, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu kontrolnego w wyznaczonym terminie, można zachować prawo do dodatku do najbliższego terminu egzaminacyjnego po ustaniu tych przyczyn.

6. Strażak, który z egzaminu złożonego przed komisją uzyskał ocenę niższą niż bardzo dobra, może ponownie przystąpić do egzaminu nie wcześniej niż po upływie jednego roku.

7. W razie stwierdzenia obniżenia stopnia znajomości języka obcego, strażak może być poddany doraźnemu egzaminowi kontrolnemu przed komisją, na wniosek kierownika jednostki, w której strażak pełni służbę.

8. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powołuje komisje egzaminacyjne i ustala terminy przeprowadzania egzaminów.

9. Przepisy ust. 1 nie dotyczą lektorów języka obcego szkół Państwowej Straży Pożarnej nauczających danego języka w ramach obowiązków służbowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. 1. Strażakowi pełniącemu służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia w następującej wysokości miesięcznej:

Stopień szkodliwości

% najniższego uposażenia

I

II

III

IV

2

4

6

9

2. Warunki służby, które uzasadniają przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, z podaniem stopnia szkodliwości, ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany strażakowi pełniącemu służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia przez co najmniej połowę obowiązującego czasu służby.

4. Dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia przyznaje się, jeżeli stężenie lub natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia, stwierdzone w wyniku badań środowiskowych, przeprowadzonych przez placówkę uprawnioną do tego rodzaju badań, przekracza najwyższą dopuszczalną normę.

5. Stanowiska służbowe, na których może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, z podaniem stopnia szkodliwości, ustala:

1) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,

2) komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w pkt 3 i 4,

3) komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej - w szkole Państwowej Straży Pożarnej,

4) dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej - w jednostce badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej

- biorąc pod uwagę dokonywane pomiary oraz opinię powołanej w tym celu komisji.

6. W skład komisji, o której mowa w ust. 5, powinien wchodzić zastępca komendanta oraz lekarz i osoba zajmująca się sprawami bezpieczeństwa i higieny służby.

7. W razie zbiegu uprawnień do dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia z dwóch lub więcej tytułów, strażakowi przysługuje tylko jeden, wyższy dodatek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. 1. W zakresie dodatków rodzinnych do uposażenia strażaka stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 2-4 i 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 kwietnia 1989 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 23, poz. 125, z 1990 r. Nr 2, poz. 13 i z 1992 r. Nr 43, poz. 190), z uwzględnieniem dalszych przepisów niniejszego rozporządzenia.

2. Przepisy rozporządzenia wymienionego w ust. 1 dotyczące:

1) pracownika - stosuje się do strażaka,

2) zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego - stosuje się odpowiednio do dodatku rodzinnego,

3) publicznego zakładu opieki zdrowotnej - stosuje się również do zakładu opieki zdrowotnej tworzonego i utrzymywanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

3. Dodatek rodzinny obejmuje także dodatek na członków rodziny spełniających warunki przewidziane w rozporządzeniu wymienionym w ust. 1 dla przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, zwany dalej "dodatkiem pielęgnacyjnym".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. 1. Prawo do dodatku rodzinnego przysługuje również strażakowi na małżonka, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat, jeżeli spełnia on pozostałe warunki wymagane do nabycia tego prawa.

2. Prawo do dodatku rodzinnego na poszczególnych członków rodziny powstaje z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do uzyskania tego prawa, a ustaje z upływem ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym ustał choćby jeden z tych warunków.

3. W razie osiągania przez członka rodziny dochodów mających wpływ na uprawnienia do dodatku rodzinnego, prawo do dodatku rodzinnego na tego członka rodziny lub jego wysokość ustala się na dany miesiąc kalendarzowy w zależności od kwoty dochodów uzyskanych w poprzednim miesiącu.

4. Jeżeli dochód uzyskany w danym miesiącu kalendarzowym, na który ustalono uprawnienia do dodatku rodzinnego według zasad określonych w ust. 3, był niższy od dochodu z miesiąca poprzedniego - prawo do dodatku rodzinnego za dany miesiąc kalendarzowy lub jego wysokość podlega ponownemu ustaleniu w zależności od kwoty dochodu uzyskanego w tym miesiącu.

5. Za dochody, o których mowa w ust. 3 i 4 uważa się dochody uwzględniane przy ustalaniu uprawnień do zasiłków rodzinnych lub ich wysokości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11. 1. Na jednego członka rodziny wypłaca się tylko jeden dodatek rodzinny lub zasiłek rodzinny.

2. W razie zbiegu uprawnień do dodatku rodzinnego z prawem do dodatku (zasiłku) rodzinnego z tytułu służby (zatrudnienia) obojga rodziców, dodatek (zasiłek) rodzinny wypłaca się temu z rodziców, który zażąda wypłaty dodatku (zasiłku) z tytułu swojej służby (zatrudnienia), z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, dodatek (zasiłek) rodzinny wypłaca się z tytułu służby (zatrudnienia) temu z rodziców, przy którym dziecko przebywa.

4. W razie zbiegu prawa do dodatku (zasiłku) rodzinnego z kilku tytułów, wypłaca się dodatek (zasiłek) wybrany przez zainteresowanego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12. 1. Dodatek rodzinny wypłaca się strażakowi, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Dodatek rodzinny z tytułu służby strażaka wypłaca się jego małżonkowi lub opiekunowi dziecka w przypadku:

1) zawieszenia lub pozbawienia strażaka władzy rodzicielskiej,

2) zasądzenia od strażaka świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka lub małżonka, przy czym dodatek rodzinny nie podlega naliczaniu na poczet tych świadczeń,

3) postanowienia sądu zobowiązującego strażaka do przekazywania dodatku rodzinnego tym osobom,

4) w innych uzasadnionych przypadkach, gdy zostanie ustalone, że strażak nie spełnia obowiązku dostarczania środków na utrzymanie rodziny lub w inny sposób naraża na istotną szkodę interes rodziny.

3. Decyzje w sprawie wypłaty dodatku w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4, podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej, w której strażak otrzymuje uposażenie.

4. W przypadkach określonych w ust. 2 dodatek rodzinny przysługujący na pełnoletnie dziecko może być wypłacany do rąk tego dziecka - za zgodą kierownika, o którym mowa w ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13. Dokumentację dotyczącą ustalania prawa do dodatku rodzinnego strażaka prowadzi komórka finansowa jednostki, w której strażak otrzymuje uposażenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14. Strażak lub inna osoba pobierająca dodatek rodzinny są obowiązani:

1) przedstawić na żądanie komórki finansowej, o której mowa w § 13, dowody stwierdzające uprawnienia do dodatku rodzinnego,

2) zawiadamiać o wszelkich zmianach mających wpływ na uprawnienia do dodatku rodzinnego lub jego wysokość.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15. Do dodatku pielęgnacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 2 oraz § 11-14.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16. Inwalidztwo członków rodziny strażaka, mające wpływ na prawo do dodatku rodzinnego lub pielęgnacyjnego, ustala się w trybie i według zasad określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym, mającym zastosowanie do tych osób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17. 1. W razie urodzenia dziecka przez kobietę-strażaka lub przez nie zatrudnioną żonę strażaka albo przyjęcia przez strażaka na wychowanie dziecka w wieku do jednego roku i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie, strażak otrzymuje, niezależnie od dodatku rodzinnego przysługującego na to dziecko, jednorazowy dodatek w wysokości odpowiadającej dwukrotnemu dodatkowi rodzinnemu, jaki przysługuje na urodzone dziecko, nie mniej jednak niż w minimalnej kwocie zasiłku porodowego ustalonego w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

2. W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (przysposobienia jednocześnie więcej niż jednego dziecka), jednorazowy dodatek przysługuje na każde urodzone (przysposobione) dziecko.

3. Jednorazowy dodatek wypłaca jednostka organizacyjna, w której strażak otrzymuje uposażenie, niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających wypłatę tego dodatku - na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka opatrzonego adnotacją urzędu stanu cywilnego "służy do wypłaty zasiłku". W razie ubiegania się o wypłatę jednorazowego dodatku z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, zamiast skróconego aktu urodzenia należy przedstawić zaświadczenie sądu stwierdzające fakt wystąpienia o przysposobienie dziecka oraz datę urodzenia dziecka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18. Do kobiety-strażaka korzystającej z urlopu wychowawczego stosuje się odpowiednio przepisy § 9-17.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19. 1. Strażak przeniesiony na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki do uposażenia nie przysługują lub przysługują w niższej stawce, zachowuje prawo do tych dodatków według stawek obowiązujących przed przeniesieniem:

1) w pełnej wysokości - jeżeli przeniesienie nastąpiło wskutek utraty zdolności do służby na danym stanowisku, która uzasadnia wypłatę dodatków, spowodowanej wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby, a strażakowi przyznane zostało pieniężne odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu,

2) w wysokości nie niższej niż połowa ostatnio pobieranego dodatku -jeżeli został przeniesiony z innych przyczyn i zajmował stanowisko, na którym dodatek przysługiwał przez okres 10 lat; stawkę tę zwiększa się o 5% ostatnio pobieranego dodatku za każdy pełny rok służby ponad 10 lat na wymienionym stanowisku - łącznie w wysokości nie wyższej niż 100% ostatnio pobieranego dodatku - z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do tych dodatków lub ich wysokości.

2. W przypadku niewykonywania przez strażaka czynności uzasadniających przyznanie dodatków wymienionych w § 3, 6 i 8, prawo do tych dodatków wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające ich wypłatę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20. Kwoty dodatków do uposażenia określonych w rozporządzeniu w wysokości procentowej zaokrągla się do pełnego tysiąca w górę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21. Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do strażaków w służbie kandydackiej, których należności pieniężne określają odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22. 1. Do dnia utworzenia Państwowej Straży Pożarnej, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca 1992 r., strażak, o którym mowa w art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, otrzymuje wynagrodzenie należne z tytułu zajmowania stanowiska w jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 126 tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Wobec strażaków powołanych lub mianowanych na stanowiska służbowe przed dniem 30 czerwca 1992 r. przepis ust. 1 ma zastosowanie wyłącznie do dnia powołania lub mianowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1992 r., z tym że przepis § 22 ust. 2 ma zastosowanie począwszy od dnia, w którym strażak został powołany lub mianowany na stanowisko służbowe.

Minister Spraw Wewnętrznych: wz. A. Milczanowski

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 23 czerwca 1992r. (poz. 236)

Załącznik nr 1

TABELA STAWEK MIESIĘCZNEGO UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO STRAŻAKÓW WEDŁUG GRUP UPOSAŻENIA

Grupa uposażenia

Miesięczna stawka uposażenia zasadniczego w złotych od-do

1

2

0

-6.700.000

00

-5.900.000

01

1.960.000-5.500.000

02

1.790.000-5.200.000

03

1.720.000-4.950.000

04

1.650.000-4.720.000

05

1.580.000-4.490.000

06

1.510.000-4.300.000

07

1.430.000-4.130.000

08

1.370.000-3.970.000

09

1.300.000-3.810.000

10

1.230.000-3.650.000

11

1.160.000-3.490.000

12

1.090.000-3.330.000

13

1.020.000-3.170.000

14

950.000-3.020.000

15

880.000-2.880.000

16

810.000-2.760.000

17

740.000-2.650.000

18

660.000-2.540.000

19

580.000-2.430.000

20

500.000-2.330.000

Załącznik nr 2

TABELE ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH DO GRUP UPOSAŻENIA STRAŻAKÓW

Tabela 1 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

Komendant główny

0

2

Zastępca komendanta głównego

00

3

Główny kwatermistrz

01

4

Dyrektor biura

02

5

Dyrektor krajowego centrum koordynacji ratownictwa

02

6

Doradca komendanta

04

7

Zastępca dyrektora biura

04

8

Naczelnik wydziału

06

9

Kierownik samodzielnej sekcji

07

10

Zastępca naczelnika wydziału

07

11

Dyżurny operacyjny kraju

08

12

Starszy oficer

08

13

Oficer

09

14

Starszy inspektor

10

15

Inspektor

11

16

Starszy instruktor

12

17

Instruktor

13

18

Starszy dyspozytor

14

19

Starszy technik

15

20

Dyspozytor

16

21

Technik

16

22

Ratownik-kierowca

17

23

Starszy referent

18

24

Referent

19

25

Młodszy referent

20

26

Stażysta

20

Tabela 2 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

Komendant wojewódzki

02

2

Zastępca komendanta wojewódzkiego

04

3

Kwatermistrz wojewódzki

05

4

Naczelnik wydziału

08

5

Starszy oficer

09

6

Zastępca naczelnika wydziału

09

7

Starszy specjalista

10

8

Oficer

10

9

Specjalista

11

10

Starszy inspektor

12

11

Inspektor

13

12

Starszy dyspozytor

14

13

Starszy instruktor

14

14

Młodszy specjalista

14

15

Instruktor

15

16

Starszy technik

15

17

Dyspozytor

16

18

Technik

16

19

Ratownik-kierowca

17

20

Starszy referent

18

21

Referent

19

22

Młodszy referent

20

23

Stażysta

20

Tabela 3 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach rejonowych Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia w:

kat. I

kat. II

kat. III

1

Komendant rejonowy

05

06

07

2

Zastępca komendanta rejonowego

07

08

09

3

Naczelnik wydziału

09

-

-

4

Zastępca naczelnika wydziału

10

-

-

5

Kierownik samodzielnej sekcji

10

11

11

6

Starszy oficer

10

10

-

7

Oficer

11

12

13

8

Specjalista

13

13

13

9

Starszy dyspozytor

14

15

15

10

Starszy instruktor

14

14

14

11

Kierownik referatu

14

14

14

12

Instruktor

15

15

15

13

Starszy technik

15

15

15

14

Młodszy specjalista

15

15

15

15

Dyspozytor

16

16

16

16

Technik

16

16

16

17

Ratownik-kierowca

17

17

17

18

Starszy referent

18

18

18

19

Referent

19

19

19

20

Stażysta

20

20

20

Tabela 4 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia w:

A lub B*)

C lub D*)

1

Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej

05

07

2

Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej

06

08

3

Dowódca kompanii

11

-

4

Dowódca plutonu

12

12

5

Dowódca sekcji

13

13

6

Specjalista

13

13

7

Specjalista ratownik

14

14

8

Instruktor

15

15

9

Dowódca zastępu

15

15

10

Starszy ratownik

15

15

11

Technik

16

16

12

Operator sprzętu specjalnego

16

16

13

Dyspozytor

16

16

14

Szef sprzętowni

16

16

15

Ratownik, ratownik-kierowca

17

17

16

Młodszy ratownik

18

18

17

Referent

19

19

18

Młodszy referent

20

20

19

Stażysta

20

20

*) Użyte w tabeli oznaczenia A, B, C i D oznaczają kategorię jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Tabela 5 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w jednostkach badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

Dyrektor

02

2

Zastępca dyrektora

04

3

Profesor

05

4

Kierownik zakładu

06

5

Adiunkt

08

6

Kierownik pracowni

08

7

Starszy oficer

09

8

Oficer

10

9

Starszy specjalista

10

10

Specjalista

11

11

Starszy inspektor

11

12

Inspektor

12

13

Asystent

12

14

Starszy instruktor

13

15

Instruktor

14

16

Starszy technik

15

17

Operator sprzętu specjalnego

16

18

Technik

16

19

Ratownik-kierowca

17

20

Starszy referent

18

21

Referent

19

22

Młodszy referent

20

23

Stażysta

20

Tabela 6 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

2

3

1

Komendant

01

2

Zastępca komendanta

03

3

Szef katedry

04

4

Kwatermistrz

04

5

Profesor

05

6

Dowódca pododdziałów szkolnych

06

7

Kierownik zakładu

06

8

Adiunkt

08

9

Kierownik studium

08

10

Kierownik pracowni

08

11

Dowódca batalionu

09

12

Starszy wychowawca

09

13

Kierownik działu

09

14

Wykładowca

10

15

Starszy specjalista

10

16

Dowódca kompanii szkolnej

10

17

Starszy oficer

10

18

Lektor

11

19

Oficer

11

20

Specjalista

11

21

Asystent

12

22

Dowódca plutonu

12

23

Starszy instruktor

13

24

Instruktor

14

25

Dowódca sekcji

13

26

Starszy technik

15

27

Technik

16

28

Dyspozytor

16

29

Operator sprzętu specjalnego

16

30

Ratownik-kierowca

17

31

Starszy referent

18

32

Referent

19

33

Młodszy referent

20

34

Stażysta

20

Tabela 7 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w szkołach aspirantów pożarnictwa Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

2

3

1

Komendant

02

2

Zastępca komendanta

04

3

Kwatermistrz

05

4

Kierownik wydziału

06

5

Starszy oficer

09

6

Dowódca batalionu

09

7

Kierownik działu

09

8

Starszy wykładowca

09

9

Wykładowca

10

10

Specjalista

11

11

Dowódca kompanii szkolnej

11

12

Oficer

11

13

Dowódca plutonu

12

14

Starszy instruktor

13

15

Dowódca sekcji

13

16

Instruktor

14

17

Starszy technik

15

18

Technik

16

19

Szef sprzętowni

16

20

Operator sprzętu specjalnego

16

21

Dyspozytor

16

22

Ratownik-kierowca

17

23

Starszy referent

18

24

Referent

19

25

Młodszy referent

20

26

Stażysta

20

Tabela 8 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w szkołach podoficerskich Państwowej Straży Pożarnej

Lp.

Stanowisko

Grupa uposażenia

1

Komendant

05

2

Zastępca komendanta

07

3

Starszy oficer

09

4

Starszy wykładowca

09

5

Wykładowca

10

6

Kierownik działu

10

7

Oficer

11

8

Dowódca kompanii szkolnej

11

9

Kwatermistrz

12

10

Starszy instruktor

12

11

Dowódca plutonu

12

12

Dowódca sekcji

13

13

Instruktor

14

14

Starszy technik

15

15

Technik

16

16

Operator sprzętu specjalnego

16

17

Szef sprzętowni

16

18

Dyspozytor

16

19

Ratownik-kierowca, ratownik

17

20

Starszy referent

18

21

Referent

19

22

Stażysta

20

Tabela 9 zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w jednostkach Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp.

Stanowisko i szczebel organizacyjny

Grupa uposażenia

I. Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

1

Starszy oficer

06

2

Oficer

07

II. Okręgowy inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

3

Starszy oficer

08

4

Oficer

09

III. Delegatura okręgowego inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

5

Oficer

10

6

Starszy inspektor

11

7

Inspektor

12

IV. Jednostki wojskowe

8

Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej (innej kategorii niż A-D)

12

9

Inspektor

13

Załącznik nr 3

TABELA DODATKÓW ZA STOPIEŃ

Stopień

Kwota dodatku miesięcznego w złotych

Strażak

290.000

Starszy strażak

300.000

Sekcyjny

320.000

Starszy sekcyjny

340.000

Młodszy ogniomistrz

360.000

Ogniomistrz

380.000

Starszy ogniomistrz

400.000

Młodszy aspirant

450.000

Aspirant

480.000

Starszy aspirant

510.000

Młodszy kapitan

600.000

Kapitan

640.000

Starszy kapitan

680.000

Młodszy brygadier

730.000

Brygadier

780.000

Starszy brygadier

830.000

Nadbrygadier

900.000

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00