Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1992-01-11 do 2003-06-19
Wersja archiwalna od 1992-01-11 do 2003-06-19
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 grudnia 1991 r.
w sprawie aplikacji prokuratorskiej w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1991 r. Nr 25, poz. 103, Nr 55, poz. 234, Nr 100, poz. 443 i Nr 113, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§ 1. Aplikacja prokuratorska w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury, zwana dalej „aplikacją”, polega na przygotowaniu aplikanta do wykonywania obowiązków prokuratora i trwa dwa lata.
§ 2. 1. Aplikantem wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury może być tylko oficer zawodowy albo oficer służby okresowej.
2. Wyznaczanie aplikantów na stanowiska służbowe i zwalnianie z nich, jak również przebieg służby wojskowej aplikantów określają przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3. Aplikant w toku aplikacji zapoznaje się w szczególności z czynnościami prokuratorskimi w zakresie postępowania przygotowawczego, sądowego i kontroli przestrzegania prawa w Siłach Zbrojnych, a ponadto:
1) uzupełnia swoją wiedzę z prawa karnego wojskowego, kryminalistyki, psychiatrii i medycyny sądowej w aspekcie ich stosowania w toku czynności procesowych,
2) podnosi kwalifikacje wojskowe przez pogłębianie znajomości przepisów wojskowych, w tym regulaminów, zarządzeń, rozkazów i instrukcji Ministra Obrony Narodowej,
3) zapoznaje się z organizacją i działalnością prokuratur i sądów wojskowych, a także Żandarmerii Wojskowej i innych wojskowych organów porządkowych oraz poznaje funkcjonowanie i współdziałanie struktur organizacyjnych Sił Zbrojnych.
§ 4. 1. Aplikacja obejmuje:
1) praktykę we wszystkich działach wojskowej prokuratury garnizonowej lub rodzaju Sił Zbrojnych oraz w działach nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym i sądowym prokuratury okręgu wojskowego, w sądzie wojskowym, prokuraturze rejonowej i odpowiednich komórkach kryminalistycznych Policji,
2) udział w zajęciach objętych programem szkolenia prokuratury wojskowej, w której aplikant odbywa aplikację, oraz w konferencjach szkoleniowo-metodycznych i kursach specjalistycznych,
3) samokształcenie.
2. Szczegółowy program szkolenia aplikantów w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury ustala Naczelny Prokurator Wojskowy.
§ 5. 1. Nadzór nad przebiegiem aplikacji sprawuje szef prokuratury wojskowej. Szef prokuratury wyznacza prokuratora-patrona, bezpośrednio odpowiedzialnego za postępy w zakresie szkolenia aplikanta.
2. Do obowiązków prokuratora-patrona należy:
1) udzielanie wskazówek i pomocy aplikantowi w opanowaniu programu aplikacji,
2) przeprowadzanie okresowych sprawdzianów z nabytych przez aplikanta wiadomości oraz kontrolowanie wykonania zleconych mu zadań służbowych,
3) sporządzanie przed egzaminem prokuratorskim końcowej opinii o aplikancie, zawierającej sprawozdanie z przebiegu praktyki oraz ocenę predyspozycji aplikanta do wykonywania obowiązków prokuratora wojskowego.
§ 6. 1. Po odbyciu aplikacji aplikant składa egzamin prokuratorski przed komisją egzaminacyjną powołaną rozkazem Naczelnego Prokuratora Wojskowego.
2. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest zastępca Naczelnego Prokuratora Wojskowego, oraz czterech członków powołanych spośród szefów (zastępców) komórek organizacyjnych Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
§ 7. Komisja egzaminacyjna podejmuje uchwały większością głosów. Uchwały komisji są ostateczne.
§ 8. O terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia aplikantów podlegających egzaminowi – co najmniej na miesiąc przed egzaminem.
§ 9. 1. Egzamin prokuratorski składa się z części pisemnej i ustnej.
2. Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem wyznaczonego członka komisji egzaminacyjnej, a egzamin ustny – w obecności całego składu tej komisji.
3. Ocenę wyników egzaminu pisemnego i ustnego określa się według skali ocen: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
§ 10. 1. Egzamin pisemny polega na opracowaniu na podstawie materiału dowodowego zakończonej prawomocnie sprawy karnej następujących pism i dokumentów procesowych:
1) planu śledztwa (czynności procesowych),
2) postanowienia o przedstawieniu zarzutów, wraz z uzasadnieniem.
3) dokumentu kończącego postępowanie przygotowawcze,
4) rewizji.
2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może poszerzyć zakres egzaminu pisemnego o opracowanie wystąpienia prokuratorskiego albo przemówienia prokuratora przed sądem.
3. Otrzymanie przez aplikanta ogólnej oceny z części pisemnej poniżej średniej arytmetycznej 3,00 eliminuje go ze zdawania części ustnej egzaminu.
§ 11. Część ustna egzaminu obejmuje wiadomości z zakresu:
1) prawa karnego materialnego. procesowego i wykonawczego – ze szczególnym uwzględnieniem części wojskowej, znajomości literatury przedmiotu, wykładni i orzecznictwa.
2) prokuratorskiej kontroli przestrzegania prawa w wojsku,
3) prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa gospodarczego,
4) przepisów prawa wojskowego, w tym regulaminów, zarządzeń. rozkazów i instrukcji Ministra Obrony Narodowej,
5) kryminalistyki. psychiatrii i medycyny sądowej.
§ 12. 1. Ogólną ocenę egzaminu prokuratorskiego określa się, obliczając średnią arytmetyczną z sumy ocen znajomości przedmiotów egzaminacyjnych według skali: bardzo dobrze – przy średniej arytmetycznej od 4,51, dobrze – przy średniej arytmetycznej od 4,00, dostatecznie – przy średniej arytmetycznej od 3,00 i niedostatecznie – poniżej średniej arytmetycznej 3,00.
2. Z przebiegu i wyników egzaminu prokuratorskiego sporządza się protokół; który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
3. Świadectwo złożenia egzaminu prokuratorskiego podpisuje Naczelny Prokurator Wojskowy.
4. W razie uzyskania przez aplikanta oceny niedostatecznej z egzaminu prokuratorskiego, Naczelny Prokurator Wojskowy może wyrazić zgodę na przystąpienie aplikanta do ponownego egzaminu.
§ 13. Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu prokuratorskiego otrzymują z tytułu przeegzaminowania każdego aplikanta wynagrodzenie w wysokości 1/400 miesięcznego uposażenia zasadniczego prokuratora prokuratury okręgu wojskowego.
§ 14. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: p. o. A. Marcinkowski