Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1991-09-01 do 1999-11-23
Wersja archiwalna od 1991-09-01 do 1999-11-23
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 30 sierpnia 1991 r.
w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. Nr 63, poz. 266) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Słuchacze w czasie kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, zwanej dalej "Szkołą", otrzymują stypendium.
2. Stypendium nie przysługuje za dni nie usprawiedliwionej nieobecności słuchacza na zajęciach. Proporcjonalnie do liczby dni nie usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach ulega zmniejszeniu stypendium należne za miesiąc następujący po miesiącu, w którym wystąpiły dni nieobecności.
§ 2. 1. Stypendium słuchacza jest równe trzykrotnej kwocie najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
2. W razie zmiany kwoty najniższego wynagrodzenia, stypendium w kwocie ustalonej w myśl ust. 1 przysługuje poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym określone zostało to najniższe wynagrodzenie.
3. Kwotę stypendium ustaloną w myśl ust. 1 zaokrągla się w górę do pełnego tysiąca złotych.
§ 3. Słuchaczowi wypłaca stypendium co miesiąc Szkoła w terminie do dziesiątego dnia miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc.
§ 4. Do kosztów kształcenia słuchacza oprócz stypendium zalicza się także inne wydatki ponoszone przez Szkołę ze środków budżetowych na działalność dydaktyczną oraz na utrzymanie Szkoły.
§ 5. Dyrektor Szkoły w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku przedstawia Ministrowi-Szefowi Urzędu Rady Ministrów zestawienie wydatkowanych ze środków budżetowych kwot na cele, o których mowa w § 4, oraz kwot wpłaconych przez słuchaczy z tytułu odpłatnych świadczeń Szkoły na ich rzecz.
§ 6. 1. Koszt kształcenia słuchacza w roku kształcenia stanowi iloraz wydatków określonych w§ 4 i liczby słuchaczy w roku kształcenia, pomniejszony o kwoty wpłacone przez słuchaczy z tytułu odpłatnych świadczeń Szkoły na ich rzecz.
2. Kwoty wydatków Szkoły na inwestycje, remonty i wyposażenie zalicza się do kosztu kształcenia przez okres pięciu lat - w wysokości jednej piątej ich części rocznie.
3. Koszt kształcenia słuchacza, ustalony zgodnie z przepisami ust. 1 i 2, dla danego roku kształcenia podlega przeliczaniu przy zastosowaniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w miesiącu, w którym wydano decyzję o zwrocie kosztów kształcenia.
§ 7. 1. Wypłacone słuchaczowi stypendium podlega zwrotowi przez niego w całości w przypadku skreślenia go z listy słuchaczy w okresie pierwszych czterech miesięcy kształcenia z przyczyn innych niż wynikające ze stanu zdrowia słuchacza.
2. Decyzje o zwrocie kwot wypłaconego stypendium podejmuje Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów w oparciu o informacje dyrektora Szkoły o przyczynie skreślenia słuchacza z listy słuchaczy.
§ 8. 1. Koszty kształcenia podlegają zwrotowi w całości w przypadkach:
1) skreślenia słuchacza z listy słuchaczy w drugim roku kształcenia z przyczyn innych niż określone w § 9 albo
2) niepodjęcia przez absolwenta pracy w urzędach administracji na stanowiskach, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
2. Koszty kształcenia podlegają zwrotowi w części w przypadkach:
1) skreślenia słuchacza pierwszego roku z listy słuchaczy po upływie pierwszych czterech miesięcy kształcenia z przyczyn innych niż określone w § 9 - w wysokości połowy kosztów kształcenia ustalonych dla tego roku kształcenia,
2) rezygnacji przez absolwenta z pracy w urzędach administracji, o której mowa w art. 7 ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 2 - w części proporcjonalnej do liczby dni nie przepracowanych w tych urzędach.
§ 9. Koszty kształcenia nie podlegają zwrotowi przez słuchacza albo absolwenta w przypadkach:
1) skreślenia słuchacza z listy słuchaczy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat dwóch lub dzieckiem szczególnej troski przez słuchacza samotnie wychowującego dziecko,
2) niepodjęcia pracy lub rezygnacji z pracy w urzędach administracji przez absolwenta z przyczyn zdrowotnych.
3) niepodjęcia pracy lub rezygnacji z pracy przez absolwenta w urzędach administracji za zgodą Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów.
§ 10. 1. Decyzję o zwrocie przez słuchacza albo absolwenta kosztów kształcenia podejmuje Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów w oparciu o informacje odpowiednio dyrektora Szkoły dotyczące długości okresu kształcenia i przyczynie skreślenia słuchacza z listy słuchaczy oraz kierownika urzędu, w którym przed rozwiązaniem stosunku pracy był zatrudniony absolwent, dotyczące długości okresu zatrudnienia w urzędach administracji.
2. W przypadku niepodjęcia pracy w urzędzie administracji przez absolwenta, informacje o tym przedstawia Ministrowi-Szefowi Urzędu Rady Ministrów ten urząd.
§ 11. W szczególnie uzasadnionych przypadkach słuchaczowi lub absolwentowi może być umorzona w całości lub w części należność z tytułu zwrotu stypendium i innych kosztów kształcenia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora Szkoły o słuchaczu lub kierownika urzędu, w którym był zatrudniony absolwent przed rozwiązaniem stosunku pracy - o absolwencie.
§ 12. Dyrektor Szkoły corocznie podaje do wiadomości słuchaczy koszt kształcenia w poprzednim roku kształcenia, ustalony w trybie przepisów § 6.
§ 13. 1. Słuchacz lub absolwent zwraca Szkole należności objęte decyzją Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów, o ile decyzja ta nie stanowi inaczej.
2. Dochodzenie nie uiszczonych należności, o których mowa w ust. 1, odbywa się w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§ 14. Liczbę słuchaczy, o której mowa w § 6 ust. 1, pierwszego roku kształcenia 1991/1992 przyjmuje się w podwójnej wysokości.
§ 15. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1991 r.
Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów: K. Żabiński