Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1991-08-29 do 1998-01-01
Wersja archiwalna od 1991-08-29 do 1998-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczeń w razie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.
Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) nieruchomości - rozumie się przez to nieruchomość wywłaszczoną lub jej część,
2) właścicielu - rozumie się przez to poprzedniego właściciela nieruchomości lub jego następcę prawnego.
§ 2. 1. Nieruchomość podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu jej zwrotu.
2. Właścicielowi nie przysługuje roszczenie o przywrócenie nieruchomości do stanu istniejącego przed wywłaszczeniem, o odszkodowanie za zmianę jej stanu oraz za pozbawienie korzystania z nieruchomości.
§ 3. 1. W razie zwrotu nieruchomości właściciel zwraca na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz gminy wypłacone odszkodowanie, a także nieruchomość zamienną, jeżeli była przyznana.
2. Zwrotowi podlegają również potrącone z odszkodowania kwoty na spłatę zobowiązań względem Skarbu Państwa, gminy lub innych wierzycieli.
3. W razie zmniejszenia się wartości nieruchomości po jej wywłaszczeniu, odszkodowanie podlegające zwrotowi ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§ 4. W razie zwiększenia się wartości nieruchomości po jej wywłaszczeniu, właściciel zwraca kwoty nakładów na tej nieruchomości zwiększających jej wartość w chwili wydania, z wyjątkiem kosztów nakładów, z których nie może skorzystać.
§ 5. Przepisy § 3 ust. 3 i § 4 stosuje się odpowiednio do zwrotu nieruchomości zamiennej, jeżeli nie można przywrócić jej do stanu poprzedniego.
§ 6. Rozliczenia, o których mowa w § 3 i 4, podlegają waloryzacji. Waloryzacji dokonuje się stosując wskaźniki cen detalicznych towarów i usług ogółem, ogłaszane w dziennikach statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, a w razie braku danych o tych wskaźnikach, należy posługiwać się wskaźnikami cen towarów konsumpcyjnych.
§ 7. 1. Należności, o których mowa w § 3 i 4, zwracane przez właściciela, mogą być, na jego wniosek, rozłożone na raty płatne rocznie przez okres do 10 lat. Roszczenia Skarbu Państwa lub gminy z tego tytułu mogą podlegać zabezpieczeniu hipotecznemu.
2. Należności zwracane w formie ratalnej podlegają oprocentowaniu począwszy od daty rozłożenia na raty; oprocentowanie od nie uiszczonej części ceny jest równe stopie procentowej kredytu refinansowego udzielanego bankom przez Narodowy Bank Polski.
§ 8. Zarząd gminy wydaje decyzje o uznaniu nieruchomości lub jej części za zbędną na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu lub w umowie nabycia nieruchomości na podstawie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 i z 1982 r. Nr 11, poz. 79).
§ 9. 1. Decyzja o zwrocie nieruchomości powinna również określać sposób i terminy zwrotu należności.
2. Decyzje, o których mowa w ust. 1, wydaje rejonowy organ rządowej administracji ogólnej.
3. W razie zwłoki w uiszczeniu należności podlegających zwrotowi, pobiera się odsetki na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
§ 10. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad i trybu rozliczeń w razie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości (Dz. U. Nr 47, poz. 243).
§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów J. K. Bielecki