Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1991-04-20 do 1997-04-03
Wersja archiwalna od 1991-04-20 do 1997-04-03
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 9 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.
Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§ 1. Decyzję w sprawie przyznania zasiłku okresowego z pomocy społecznej, zwanego dalej "zasiłkiem okresowym", wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
§ 2. 1. Zasiłek okresowy przyznaje się, biorąc pod uwagę przewidywany termin ustania przyczyny uzasadniającej przyznanie tego zasiłku, na czas nie krótszy jednak niż 2 miesiące i nie dłużej niż do dnia, w którym:
1) ustały okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku,
2) osoba, która otrzymała pomoc, nie współuczestniczy w rozwiązywaniu swoich problemów, a w szczególności odmówiła podjęcia pracy lub nie stosuje się do zaleceń pracownika socjalnego.
2. Zasiłek okresowy świadczeniobiorca powinien otrzymywać w określonym w decyzji terminie płatności.
§ 3. Zasiłek okresowy przyznaje się osobom lub rodzinom w celu przejściowego uzupełnienia środków finansowych na zaspokojenie potrzeb bytowych, zdrowotnych i edukacyjnych.
§ 4. 1. Zasiłek okresowy może być przyznany w przypadku długotrwałej choroby, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, a w szczególności w przypadku konieczności stosowania:
1) specjalnej diety,
2) leków, których koszt stanowi znaczny uszczerbek materialny,
3) dojazdu do placówek służby zdrowia,
4) zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych,
5) środków higieniczno-opatrunkowych i sanitarnych.
2. Osoba chora ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
§ 5. 1. Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu niepełnosprawności, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku:
1) z potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2) z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3) z zaopatrzeniem w oprzyrządowanie ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4) z utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5) z koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2. Ubiegający się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności powinien przedstawić:
1) orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające jego niepełnosprawność lub niepełnosprawność osoby pozostającej pod jego opieką,
2) dowody potwierdzające poniesienie dodatkowych kosztów.
§ 6. 1. Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1) braku miejsc pracy,
2) braku możliwości przekwalifikowania zawodowego,
3) konieczności sprawowania stałej bezpośredniej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
2. Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować fakt podjęcia starań o pracę lub prób przekwalifikowania zawodowego, przedstawiając zaświadczenie rejonowego biura pracy.
§ 7. Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być pobierany po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej - do końca tego roku studiów. Fakt pobierania nauki w szkole powinien być udokumentowany na początku każdego roku szkolnego.
§ 8. Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1) konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczej, wychowawczej lub rehabilitacyjnej nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2) niemożności podjęcia pracy w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
§ 9. W przypadku osób, w stosunku do których istnieje obawa, że przyznany zasiłek okresowy zostanie wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacany do rąk przedstawiciela ustawowego lub osoby faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną. Decyzję w tej sprawie wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej: M. Boni