ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1991 r.
w sprawie określenia stanowisk i funkcji uprawniających do otrzymania paszportów dyplomatycznych oraz paszportów służbowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, trybu ich przechowywania oraz zakresu czynności konsula w sprawach paszportowych.
Na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2. poz. 5) zarządza się, co następuje:
§ 1. Uprawnione do otrzymania paszportu dyplomatycznego są osoby zajmujące stanowiska lub pełniące funkcje:
1) w służbie dyplomatyczno-konsularnej, którym nadaje się stopnie służbowe określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 marca 1983 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników służby dyplomatyczno-konsularnej (Dz. U. Nr 20. poz. 90),
2) związane z przywilejami i immunitetami dyplomatycznymi na podstawie umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub zwyczajów międzynarodowych.
3) w wyniku skierowania do pracy w sekretariatach organizacji międzynarodowych.
§ 2. Uprawnione do otrzymania paszportu dyplomatycznego są także osoby zajmujące stanowiska lub pełniące funkcje określone w wykazie nr 1 załącznika do rozporządzenia.
§ 3. Pracownicy służby dyplomatyczno-konsularnej nie uprawnieni do otrzymania paszportu dyplomatycznego otrzymują paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§ 4. Uprawnione do otrzymania paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych są także osoby zajmujące stanowiska lub pełniące funkcje określone w wykazie nr 2 załącznika do rozporządzenia.
§ 5. 1. Uprawnieni do otrzymania paszportu dyplomatycznego są małżonek, a także dzieci pracowników, o których mowa w § 1 pkt 1 i 3, jeżeli pozostają z nimi we wspólnocie domowej i towarzyszą im w wyjeździe za granicę.
2. Przez dziecko rozumie się dziecko własne, pasierba, dziecko przysposobione lub dziecko obce, wzięte na utrzymanie i wychowanie w ramach rodziny zastępczej, które nie przekroczyło 25 roku życia.
3. Osoby. o których mowa w ust. 1, nie przebywające z pracownikami za granicą są uprawnione do otrzymania paszportu dyplomatycznego w celu ich odwiedzenia.
4. Małżonkowie osób, o których mowa w § 2, uprawnieni do otrzymania paszportu dyplomatycznego, jeżeli wyjazd ma charakter oficjalny.
§ 6. 1. Paszporty dyplomatyczne oraz paszporty służbowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych są przechowywane w kraju w Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub w składnicach paszportowych innych organów władzy albo administracji państwowej, upoważnionych przez Ministra Spraw Zagranicznych, a za granicą - w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub urzędach konsularnych.
2. Paszporty osób, o których mowa w § 1 pkt 2, w § 2, 4 i w § 5 ust. 4, są wydawane ze składnicy paszportowej po złożeniu wniosku informującego o oficjalnym wyjeździe za granicę.
3. Paszporty osób, o których mowa w § 1 pkt 1 i 3 w § 3 oraz w § 5 ust. 1 i 3, są wydawane po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych lub osoby przez niego upoważnionej.
4. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania za granicą, jeżeli paszport stanowi jedyny dokument tożsamości jego posiadacza.
5. Posiadacz paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zwrócić paszport do właściwej składnicy, o której mowa w ust. 1.
§ 7. Po ustaniu warunków uprawniających do posiadania paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zwraca się go bezzwłocznie do Ministra Spraw Zagranicznych.
§ 8. Konsul jest uprawniony do wznawiania ważności paszportów dyplomatycznych oraz paszportów służbowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wpisywania bądź wykreślania dzieci z paszportów i dokonywania w nich innych dodatkowych wpisów.
§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 kwietnia 1991 r.
Prezes Rady Ministrów: J. K. Bielecki
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 2 kwietnia. 1991. r. (poz. 125)
Wykaz nr 1
1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
2. Marszałek Sejmu
3. Marszałek Senatu
4. Prezes Rady Ministrów
5. Wicemarszałkowie Sejmu
6. Wicemarszałkowie Senatu
7. Wiceprezesi Rady Ministrów
8. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego - Przewodniczący Trybunału Stanu
9. Ministrowie
10. Ministrowie stanu
11. Prezes Trybunału Konstytucyjnego
12. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
13. Prezes Najwyższej Izby Kontroli
14. Prezes Narodowego Banku Polskiego
15. Rzecznik Praw Obywatelskich
16. Pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej
17. Posłowie i senatorowie
18. Kierownicy urzędów centralnych
19. Szef Kancelarii Prezydenta
20. Szef Kancelarii Sejmu
21. Szef Kancelarii Senatu
22. Sekretarze stanu
23. Podsekretarze stanu
24. Zastępcy kierowników urzędów centralnych
Wykaz nr 2
1. Dyrektor Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
2. Dyrektor Gabinetu Prezesa Rady Ministrów
3. Szef Zespołu Obsługi Organizacyjnej Prezydenta
4. Dyrektor Biura Stosunków Międzyparlamentarnych w Kancelarii Sejmu lub Senatu
5. Sekretarze delegacji Sejmu lub Senatu
6. Dyrektorzy i wicedyrektorzy departamentów w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00