Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 1997-05-26
Wersja aktualna od 1997-05-26
obowiązujący
USTAWA
z dnia 9 listopada 1990 r.
o przejęciu majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1996 r., Nr 32, poz. 139)
Art. 1. [Majątek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej] 1. Nieruchomości i ruchomości, które pozostawały w dniu 24 sierpnia 1989 r. w samoistnym posiadaniu byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej lub wyodrębnionych jednostek organizacyjnych podległych byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w szczególności użytkowane następnie przez Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej, przechodzą na mocy niniejszej ustawy na rzecz Skarbu Państwa.
2. Na rzecz Skarbu Państwa przechodzą również istniejące w dniu wejścia w życie ustawy wierzytelności, środki finansowe i inne prawa majątkowe byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z wyjątkiem kwot [1] pochodzących ze składek członkowskich.
3. Nie przechodzą na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości i ruchomości stanowiące w dniu 24 sierpnia 1989 r. przedmiot własności osób, które zgłoszą i udowodnią swoje prawa w trybie przewidzianym w art. 4.
Art. 2. [Czynności prawne byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej uszczuplające jej majątek] Za nieważne uznaje się czynności prawne byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych, w wyniku których majątek określony w art. 1 ust. 1 i 2 został celowo uszczuplony po dniu 24 sierpnia 1989 r.
Art. 3. [Przejęcie nieruchomości i ruchomości] Terenowe organy rządowej administracji ogólnej przejmą niezwłocznie na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości i ruchomości określone w art. 1 ust. 1. Protokół przyjęcia stanowi podstawę do wpisu tytułu własności nieruchomości do ksiąg wieczystych.
Art. 4. [Osoby, które roszczą prawa do nieruchomości lub ruchomości] 1. Osoby, które roszczą prawa do nieruchomości lub ruchomości określonych w art. 1 ust. 1, mogą wystąpić na drogę sądową na zasadach ogólnych.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są zwolnione od kosztów sądowych.
3. Nie zakończone prawomocnymi orzeczeniami postępowania przed sądami i postępowania administracyjne dotyczące majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej lub podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych będą rozpatrywane z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.
Art. 5. [Odpowiedzialność za zobowiązania obciążające nieruchomości lub ruchomości] Skarb Państwa przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania obciążające nieruchomości lub ruchomości objęte art. 1 ust. 1 do wysokości ich wartości.
Art. 6. [Likwidator mienia byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej] 1. Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów powoła likwidatora mienia byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.
2. Likwidator reprezentuje Skarb Państwa.
3. Do zadań likwidatora należy ustalenie, zabezpieczenie oraz określenie wartości majątku, który przeszedł na rzecz Skarbu Państwa na podstawie niniejszej ustawy.
Art. 7. [Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] Art. 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zmianie ustawy o przejęciu majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (Dz.U. z 1996 r. Nr 32, poz. 139; ost. zm.: Dz.U. z 1997 r. Nr 50, poz. 325). Zmiana weszła w życie 26 maja 1997 r.