Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1991-02-19 do 2001-01-01
Wersja archiwalna od 1991-02-19 do 2001-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 lutego 1991 r.
w sprawie prowadzenia rejestru towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rejestr towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, zwany dalej "rejestrem", prowadzi się w księdze rejestrowej według ustalonego wzoru.
§ 2. Dla każdego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, zwanego dalej "towarzystwem", prowadzi się oddzielne akta rejestrowe obejmujące akta postępowania o zarejestrowanie oraz dołączane sukcesywnie akta postępowań w sprawach o dokonanie dalszych wpisów w rejestrze, a także wszelkie dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisów.
§ 3. 1. Księga rejestrowa składa się z następujących rubryk:
- rubryka pierwsza - liczba porządkowa wpisu,
- rubryka druga - data wpisu,
- rubryka trzecia - nazwa, siedziba i adres towarzystwa,
- rubryka czwarta - imiona i nazwiska członków zarządu oraz organu nadzorczego towarzystwa i zakres ich uprawnień,
- rubryka piąta - wzmianka o złożeniu statutu i o jego zmianach,
- rubryka szósta - terytorialny zakres działalności towarzystwa,
- rubryka siódma - dział ubezpieczeń objęty działalnością towarzystwa,
- rubryka ósma - dane dotyczące ustalania wysokości kapitału zakładowego i zapasowego towarzystwa,
- rubryka dziewiąta - wzmianka dotycząca uznania towarzystwa przez Ministra Finansów za małe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych,
- rubryka dziesiąta - wzmianka o częściowym ograniczeniu lub cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności towarzystwa,
- rubryka jedenasta - dane dotyczące wszczęcia i zakończenia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego oraz osoby likwidatora,
- rubryka dwunasta - uwagi.
2. W rubryce "uwagi" zamieszcza się między innymi informacje o miejscu ogłoszeń towarzystwa i o przyczynach wykreślenia towarzystwa z rejestru.
§ 4. W treści wpisu zamieszczonego w rejestrze sąd może powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołany w rejestrze dokument uważa się wówczas za objęty treścią wpisu.
§ 5. 1. Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać dokładne dane potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru. Do wniosku o dokonanie każdego wpisu dołącza się dokumenty stanowiące podstawę wpisu.
2. Do wniosku o zarejestrowanie towarzystwa dołącza się statut towarzystwa w dwóch egzemplarzach oraz zezwolenie Ministra Finansów na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej.
§ 6. Jeżeli wniosek o wpis do rejestru ma braki lub wady, które dadzą się usunąć, sąd zażąda ich usunięcia, wyznaczając w tym celu stosowny termin. Jeżeli wnioskodawca nie usunie braków lub wad w wyznaczonym terminie, sąd może odmówić wpisu do rejestru.
§ 7. W postanowieniu zarządzającym wpis do rejestru sąd rejestrowy określa dosłowną treść wpisu oraz rubrykę rejestru, w której wpis ma być zamieszczony.
§ 8. Postanowienia zarządzające wpis do rejestru są skuteczne z chwilą ich wydania. Postanowienia te sąd uzasadnia tylko na wniosek.
§ 9. Przepisy dotyczące dokonania wpisu do rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
§ 10. Sąd z urzędu zarządza wykreślenie wpisu w rejestrze w razie uchylenia orzeczenia zarządzającego dokonanie wpisu, a także wówczas, gdy okaże się, że w rejestrze figuruje wpis niezgodny z obowiązującymi przepisami lub aktualnym stanem rzeczy,
§ 11. 1. Wgląd do rejestru ma każda osoba zainteresowana treścią wpisów.
2. Rejestr oraz dokumenty objęte wpisem stosownie do § 4 mogą zainteresowani przeglądać w sekretariacie sądu oraz otrzymywać poświadczone wypisy.
§ 12. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: W. Chrzanowski