Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1991-02-12 do 1991-12-31
Wersja archiwalna od 1991-02-12 do 1991-12-31
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW NAUKI I POSTĘPU TECHNICZNEGO PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1991 r.
w sprawie szczególnych zasad gospodarowania środkami finansowymi na naukę w 1991 r.
Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa szczególne zasady gospodarowania środkami finansowymi na naukę w 1991 r. przeznaczonymi na cele wymienione w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28), zwanej dalej "ustawą".
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o Komitecie, rozumie się przez to Komitet Badań Naukowych.
§ 3.1. O finansowanie lub dofinansowanie działalności statutowej, będące formą finansowania badań podstawowych i prac badawczo-rozwojowych, mogą się ubiegać:
1) placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
2) jednostki organizacyjne szkół wyższych zaliczone w rozumieniu statutów tych szkół do jednostek podstawowych, prowadzące badania naukowe lub prace badawczo-rozwojowe w jednej dyscyplinie nauki,
3) jednostki badawczo-rozwojowe prowadzące badania w zakresie ochrony zdrowia, ochrony środowiska i rolnictwa,
4) jednostki badawczo-rozwojowe prowadzące w sposób ciągły badania podstawowe z określonej dziedziny nauki,
5) jednostki badawczo-rozwojowe stanowiące zaplecze badawcze administracji państwowej lub prowadzące w sposób ciągły badania naukowe niezbędne dla funkcjonowania służb państwowych i publicznych,
6) jednostki badawczo-rozwojowe posiadające specjalistyczne laboratoria badawcze.
2. Jednostki, o których mowa w ust. 1, składają wniosek o finansowanie lub dofinansowanie zaopiniowany przez właściwego ministra.
3. Wniosek o finansowanie lub dofinansowanie w odniesieniu do jednostki wymienionej w ust. 1 pkt 1-5 powinien zawierać:
1) informacje dotyczące prowadzonych w jednostce w sposób ciągły badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych, z określeniem dyscyplin i kierunków naukowych,
2) plan zadaniowo-finansowy na 1991 r.,
3) informacje o planowanych kosztach ogółem, w układzie kalkulacyjnym kosztów.
4. Wniosek o finansowanie lub dofinansowanie w odniesieniu do jednostki wymienionej w ust. 1 pkt 6 powinien zawierać informacje dotyczące kosztów utrzymania laboratorium oraz uzasadnienie jego wykorzystania.
§ 4.1. O finansowanie lub dofinansowywanie badań własnych mogą się ubiegać szkoły wyższe.
2. Wniosek o finansowanie lub dofinansowywanie badań własnych szkoły wyższej przedkłada minister nadzorujący daną szkołę.
§ 5.Z finansowania lub dofinansowania działalności statutowej oraz badań własnych szkół wyższych są wyłączone:
1) inwestycje polegające na budownictwie oraz koszty nabycia przedmiotów majątkowych, w tym zakupy aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z przepisami dotyczącymi uznawania składników majątkowych za środki trwałe,
2) współpraca z zagranicą objęta umowami międzyrządowymi.
§ 6.1. Środki finansowe na działalność, o której mowa w § 3 i 4, są przyznawane jako dotacja z budżetu państwa jednostkom naukowym lub jednostkom badawczo-rozwojowym.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, jest realizowana w formie przelewu środków budżetowych na rachunek właściwej jednostki naukowej lub jednostki badawczo-rozwojowej.
3. Przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę do wprowadzenia zmian w planie zadaniowo-finansowym.
§ 7.1. Finansowanie lub dofinansowywanie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych obejmuje:
1) inwestycje polegające na budownictwie, z wyłączeniem inwestycji polegających na budownictwie szkół wyższych. związanych z działalnością dydaktyczną,
2) inwestycje polegające na zakupach aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Nie traktuje się jako inwestycji aparatury naukowo-badawczej zakupionej lub wytworzonej, niezbędnej przy realizacji określonej pracy naukowej lub badawczo-rozwojowej, wykonywanej na podstawie umowy o wykonanie tej pracy. Koszty zakupu lub wytworzenia takiej aparatury, bez względu na jej wartość jednostkową i zamierzony czas użytkowania. mogą być zaliczone w całości do kosztów pracy. Sposób zagospodarowania aparatury po zakończeniu pracy strony określają w umowie.
3. Środki na finansowanie lub dofinansowywanie inwestycji, o których mowa w ust. 1, są przyznawane jako dotacja z budżetu jednostce naukowej lub jednostce badawczo-rozwojowej; dotacja ta jest realizowana w formie przelewu środków budżetowych na wyodrębniony własny rachunek bankowy danej jednostki, z którego jest finansowana inwestycja.
4. Dotacja jest przyznawana na wniosek zainteresowanej jednostki, zaopiniowany przez właściwego ministra.
5. Wniosek powinien zawierać:
1) uzasadnienie celowości podjęcia lub kontynuacji inwestycji,
2) dane o zamierzonym okresie realizacji inwestycji,
3) przewidywane nakłady, a w odniesieniu do inwestycji polegających na budownictwie - podział tych nakładów na poszczególne lata realizacji inwestycji,
4) inne podstawowe elementy charakterystyki techniczno-ekonomicznej inwestycji,
5) propozycje wysokości dotacji w roku 1991 wraz z uzasadnieniem, zawierającym m.in. analizę innych możliwości sfinansowania inwestycji, w tym - ze środków własnych lub z kredytu bankowego.
6. W sprawach nie uregulowanych w ust. 1-5 stosuje się przepisy ustawy - Prawo budżetowe.
§ 8.1. Wniosek o finansowanie projektu badawczego składa kierownik projektu.
2. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1) opis projektu badawczego,
2) informacje o dorobku naukowym kierownika projektu i głównych wykonawców,
3) wstępną kalkulację kosztów.
3. Finansowanie realizacji projektu badawczego, w tym także wynikającego ze strategicznego programu rządowego, następuje na podstawie umowy zawartej przez Komitet i kierownika projektu badawczego.
4. Finansowanie realizacji projektu badawczego wykonywanego w jednostce naukowej lub jednostce badawczo-rozwojowej następuje na podstawie umowy zawartej przez Komitet, kierownika projektu i jednostkę naukową lub jednostkę badawczo-rozwojową.
5. Środki finansowe na realizację umowy, o której mowa w ust. 3 i 4, są przekazywane na warunkach określonych w umowie.
§ 9.1. Finansowanie lub dofinansowywanie ważnych ze względów społeczno-gospodarczych prac badawczo-rozwojowych realizowanych na zlecenie podmiotów gospodarczych, organów administracji państwowej, rządowej lub organów samorządu terytorialnego następuje na ich wniosek na podstawie umowy.
2. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1) opis przedsięwzięcia, którego częścią są prace naukowe lub badawczo-rozwojowe dofinansowywane przez Komitet,
2) wstępną kalkulację kosztów realizacji prac naukowych lub badawczo-rozwojowych,
3) wstępne oszacowanie realizacji całości przedsięwzięcia.
3. Środki finansowe na cele, o których mowa w ust. 1, są przekazywane na warunkach określonych w umowie.
§ 10.Środki finansowe przyznawane na realizację projektu badawczego w 1991 r. oraz na dofinansowywanie ważnych ze względów społeczno-gospodarczych prac badawczo-rozwojowych, o których mowa w § 8 i § 9 ust. 1, mogą być przeznaczone na wypłatę honorariów, chyba że Komitet postanowi inaczej.
§ 11.Finansowanie współpracy naukowej i naukowo-technicznej z zagranicą, będącej przedmiotem umów międzyrządowych, obejmuje:
1) stypendia naukowe,
2) podróże służbowe krajowe i zagraniczne,
3) koszty sympozjów i konferencji międzynarodowych,
4) utrzymanie obcokrajowców,
5) składki dla organizacji międzynarodowych,
6) utrzymanie placówek zagranicznych.
§ 12.1. Środki finansowe na cele, o których mowa w § 11, są przyznawane i przekazywane podmiotom krajowym określonym w umowach międzyrządowych lub w protokołach do tych umów.
2. Podstawą przyznania środków, o których mowa w ust. 1, jest wniosek zawierający w szczególności:
1) nazwę umowy międzyrządowej jako podstawę finansowania,
2) tytuł, zakres i uzasadnienie celowości współpracy,
3) nazwę partnera zagranicznego oraz wielkość jego udziału finansowego,
4) przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji współpracy.
§ 13.1. Działalność ogólnotechniczna i wspomagająca badania obejmuje w szczególności: unifikację i typizację wyrobów, ochronę własności intelektualnej i przemysłowej, ekspertyzy, opinie i oceny naukowe, informację naukowo-techniczną, działalność bibliotek naukowych, popularyzację osiągnięć nauki i techniki oraz działalność wydawniczą.
2. Przyznanie środków na dofinansowywanie działalności, o której mowa w ust. 1, następuje na wniosek właściwego organu administracji państwowej, uzasadniony zadaniami rzeczowymi.
3. Środki finansowe, o których mowa w ust. 2, są przekazywane na rachunek sum na zlecenie właściwego organu administracji państwowej.
§ 14.1. Stowarzyszenia, fundacje i agencje działające na rzecz badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych mogą, na warunkach określonych w umowie z Komitetem, otrzymywać środki finansowe wymienione w art. 14 ust. 2 pkt 3, 4 i 6 ustawy.
2. Przyznanie środków finansowych podmiotom wymienionym w ust. 1 następuje w trybie określonym w § 8, 9 i 13.
§ 15.Komitet dokonuje szczegółowego podziału środków finansowych z budżetu państwa na naukę w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok 1991.
§ 16.Przekazywanie środków finansowych następuje w okresach miesięcznych stosownie do stopnia realizacji zadań w poszczególnych miesiącach, chyba że umowa zawarta z Komitetem stanowi inaczej.
§ 17.1. Środki budżetowe na naukę są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym urzędu Komitetu.
2. Środki finansowe przekazywane Komitetowi na naukę z innych źródeł niż budżet państwa są gromadzone na wyodrębnionym rachunku urzędu Komitetu zasilanym z innych źródeł niż budżetowe.
3. Środkami finansowymi, o których mowa w ust. 2, dysponuje Przewodniczący Komitetu.
4. Środki, o których mowa w ust. 2, są wykorzystywane według zasad określonych przez podmioty przekazujące te środki, a w razie braku takich zasad - zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§ 18.Wnioski, o których mowa w § 3 ust, 2, § 4 ust. 2, § 7 ust, 4, § 12 ust, 2 i § 13 ust, 2, zainteresowane jednostki składają w terminie do dnia 31 marca 1991 r., a pozostałe wnioski - w ciągu całego roku.
§ 19.Urząd Komitetu zawiadamia jednostkę, która złożyła wniosek o finansowanie lub dofinansowanie działalności statutowej albo badań własnych szkoły wyższej, o przyznaniu lub nieprzyznaniu środków finansowych na te cele.
§ 20.Przewodniczący Komitetu jako dysponent środków finansowych na naukę sprawuje nadzór i kontrolę wykorzystania środków przyznanych jednostkom naukowym i jednostkom badawczo-rozwojowym zgodnie z przepisami ustawy - Prawo budżetowe.
§ 21.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1991 r.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Nauki i Postępu
Technicznego przy Radzie Ministrów: w z. R. Głębocki