Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1990 nr 18 poz. 111
Wersja archiwalna od 1990-03-26 do 1992-01-09
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1990 nr 18 poz. 111
Wersja archiwalna od 1990-03-26 do 1992-01-09
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 1 marca 1990 r.

w sprawie trybu dokonywania wpłat na Fundusz Pracy z tytułu zatrudnienia za granicą oraz trybu uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 32 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r. o zatrudnieniu (Dz. U. Nr 75, poz. 446 i z 1990 r. Nr 9, poz. 57) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Jednostka kierująca obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych przekazuje za każdą osobę skierowaną do pracy na konto Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej kwoty na Fundusz Pracy, z zaznaczeniem w przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres..............................". Wpłat należy dokonywać w okresach kwartalnych do dnia 10 pierwszego miesiąca kwartału następującego po kwartale, którego należność dotyczy, za każdy miesiąc trwania ubezpieczenia społecznego osoby skierowanej do pracy za granicą.

2. Jednostka, o której mowa w ust. 1, zgłasza do ubezpieczenia społecznego każdą osobę skierowaną do pracy za granicą oraz rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w trybie i terminach określonych dla zgłaszania, rozliczania i opłacania składek za własnych pracowników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Obywatele polscy podejmujący pracę za granicą na podstawie umów zawieranych bez skierowania z pracodawcami zagranicznymi, zwanych dalej "umowami", mogą dokonywać wpłat:

1) na Fundusz Pracy począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło zgłoszenie podjęcia zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego, na konto właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce wojewódzkiego biura pracy, z zaznaczeniem w przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres....................",

2) z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne począwszy od miesiąca wskazanego w zawiadomieniu o przystąpieniu do ubezpieczenia społecznego, złożonym we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Po zgłoszeniu przez jednostkę kierującą obywateli polskich do pracy za granicą osób, o których mowa w § 1, do ubezpieczenia społecznego lub przez osobę podejmującą pracę za granicą na podstawie umowy przystąpienia do ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w § 2 pkt 2, właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informuje zgłaszających o trybie i zasadach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz wydaje legitymacje ubezpieczeniowe.

2. Osoby, o których mowa w § 2, opłacają składki na ubezpieczenie społeczne bez uprzedniego wezwania w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Niepłacenie składek na ubezpieczenie społeczne przez trzy kolejne miesiące uważa się za rezygnację z ubezpieczenia społecznego od dnia zaprzestania opłacania składek. Ponowne objęcie ubezpieczeniem następuje po złożeniu wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Wojewódzkie biura pracy zawiadamiają jednostki kierujące obywateli polskich do pracy za granicą oraz osoby podejmujące pracę za granicą na podstawie umowy o zmianie wysokości wpłat, o których mowa w § 1 ust. 1 i § 2 pkt 1, a oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o zmianie wysokości miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Rejonowe biura pracy podlegają rejestracji w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce położenia biura i opłacają składkę na ubezpieczenie społeczne za każdego bezrobotnego w ciągu 10 dni od przyznania pierwszego zasiłku lub zasiłku szkoleniowego.

2. Łączną liczbę bezrobotnych pobierających zasiłki lub zasiłki szkoleniowe podaje rejonowe biuro pracy w deklaracji rozliczeniowej na koniec okresu, którego deklaracja dotyczy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Rejonowe biura pracy bez uprzedniego wezwania rozliczają w deklaracji rozliczeniowej składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych, odejmując wypłacone zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne z ubezpieczenia społecznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Składki na ubezpieczenie społeczne rejonowe biura pracy obliczają od globalnej kwoty wypłaconych bezrobotnym zasiłków i zasiłków szkoleniowych, w wysokości przewidzianej dla pracowników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Rejonowe biura pracy, bez uprzedniego wezwania, opłacają składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego i przesyłają deklarację rozliczeniową w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Do rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego, nie unormowanych w rozporządzeniu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pracowników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do wpłat na Fundusz Pracy oraz składek na ubezpieczenie społeczne za okres od dnia 1 stycznia 1990 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: J. Kuroń

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00