Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1990-03-21 do 1992-03-10
Wersja archiwalna od 1990-03-21 do 1992-03-10
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 22 lutego 1990 r.
w sprawie sposobu obliczania dodatku wyrównawczego przysługującego pracownikom podejmującym pracę po uprzednim rozwiązaniu z nimi stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 i Nr 10, poz. 59) zarządza się. co następuje:
§ 1. 1. Dodatek wyrównawczy przysługujący pracownikowi po podjęciu pracy w innym zakładzie pracy za wynagrodzeniem niższym niż otrzymywane w zakładzie, w którym nastąpiło rozwiązanie z nim stosunku pracy z przyczyn określonych w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 i Nr 10, poz. 59), zwanej dalej "ustawą", oblicza się według zasad określonych w § 13 ust. 2 i 3 i § 14 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 18 grudnia 1974 r. w sprawie obliczania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, odszkodowań, dodatków wyrównawczych oraz niektórych innych należności ze stosunku pracy (Dz. U. Nr 51, poz. 334 i z 1976 r. Nr 40, poz. 238); przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika w celu określenia dodatku wyrównawczego uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za czas urlopu, z wyłączeniem deputatów i innych świadczeń w naturze.
2. Deputaty i inne świadczenia w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym za te świadczenia przysługują pracownikowi według zasad obowiązujących przy pracy, którą podjął po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn określonych w ustawie.
3. Wynagrodzenie za jeden dzień według składników określonych w stawkach godzinowych albo za inny okres krótszy niż jeden miesiąc, zmienne składniki wynagrodzenia oraz wynagrodzenie miesięczne przysługujące pracownikowi bezpośrednio przed rozwiązaniem stosunku pracy przelicza się w okresie, o którym mowa w art. 8 ust. 5 ustawy - stosownie do miesięcznego wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 5 podstawowych działach gospodarki narodowej, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się także do pracownika, z którym stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn określonych w ustawie, a który podjął pracę w innym zakładzie pracy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej: J. Kuroń