ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1989 r.
w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych.
Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12, Nr 54, poz. 320 i Nr 74, poz. 443) oraz art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa zakres i warunki obniżania podatku dochodowego należnego od dochodów osób prawnych, organizacji politycznych oraz prowadzących działalność gospodarczą państwowych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, zwanych dalej "podatnikami".
§ 2. 1. Podatnikom zatrudniającym inwalidów i osoby traktowane na równi z inwalidami, określone na podstawie odrębnych przepisów, obniża się należny podatek dochodowy o 1% za każdy 1% udziału tych pracowników w ogólnej liczbie zatrudnionych.
2. Podatnikom, u których udział zatrudnionych inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych przekracza 70%, podatek dochodowy obniża się o 100%.
3. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje pod warunkiem, że środki pochodzące z tej obniżki zostaną przeznaczone na cele rehabilitacji zawodowej inwalidów.
§ 3. 1. Podatnikom prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przysługuje obniżka podatku dochodowego w wysokości 25% zryczałtowanych przeciętnych kosztów utrzymania uczniów w danym roku.
2. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1, przysługuje również podatnikom przekazującym środki finansowe na kształcenie uczniów w szkole przyzakładowej prowadzonej przez innego podatnika.
§ 4. Podatnikom wytwarzającym wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne, protetyczne, w tym heliotropy (aparaty dla osób niewidzących) oraz surowice i szczepionki - przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości sprzedaży tych wyrobów, pomniejszonej o podatek obrotowy.
§ 5. Podatnikom prowadzącym skup surowców wtórnych (z wyjątkiem metali szlachetnych) przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości skupionych surowców wtórnych.
§ 6. 1. Podatnikom, którzy dokonują sprzedaży podręczników szkolnych i akademickich oraz książek naukowych i technicznych, przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości sprzedaży tych podręczników i książek.
2. Obniżka podatku, o której nowa w ust. 1, przysługuje również podatnikom drukującym wymienione podręczniki i książki.
§ 7. Podatnikom prowadzącym sprzedaż książek na terenach wiejskich podatek dochodowy obniża się o 5% zrealizowanej marży handlowej.
§ 8. 1. Podatnikom produkującym materiały i wyroby na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, określone w odrębnych przepisach dotyczących wykazu materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, podatek dochodowy należny w latach 1990-1998 obniża się o 100% kwoty określonej w ust. 3, jeżeli podatnicy zwiększyli ilość sprzedaży tych wyrobów i materiałów w stosunku do roku 1988.
2. Przez zwiększenie ilości sprzedaży, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
1) w przypadku produkcji jednego asortymentu - zwiększenie wyrażone w jednostkach naturalnych,
2) w przypadku produkcji kilku asortymentów - łączne zwiększenie wartości wszystkich produkowanych wyrobów i materiałów w cenach roku 1988.
3. Kwotę obniżki stanowi ta część należnego podatku, która przypada od dochodu osiągniętego z tytułu zwiększenia ilości sprzedaży tych wyrobów i materiałów w roku podatkowym w stosunku do roku 1988.
§ 9. Podatnikom obniża się podatek dochodowy z tytułu przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, o 10% wartości tego przyrostu.
§ 10. Podatnikom produkującym urządzenia służące ochronie środowiska, wykonującym obiekty i roboty służące ochronie środowiska oraz świadczącym usługi na rzecz ochrony środowiska wodnego - obniża się podatek dochodowy o 2% wartości sprzedaży wynikającej z umów zawartych z odbiorcami tych urządzeń, robót oraz usług.
§ 11. Podatnikom produkującym wyroby i materiały w ramach zamówień rządowych, określonych w odrębnych przepisach, podatek dochodowy obniża się o 2% wartości sprzedaży tych wyrobów i materiałów.
§ 12. Podatek dochodowy od dochodów fundacji obniża się o kwotę podatku przypadającą od dochodów przeznaczonych w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na realizację celów statutowych fundacji.
§ 13. W razie stwierdzenia przez organ podatkowy, że obniżka podatku została naliczona w wysokości wyższej, niż to wynika z przepisów rozporządzenia, podatnik jest zobowiązany do zwrotu nienależnie potrąconego podatku wraz z przypadającymi odsetkami za zwłokę za okres od dnia, w którym podatek powinien być zapłacony we właściwej wysokości, do dnia uiszczenia kwoty odpowiadającej nienależnej obniżce.
§ 14. 1. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1989 r. w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 16, Nr 43, poz. 235 i Nr 49, poz. 274).
2. Podatnicy, którzy przed dniem:
1) 1 stycznia 1989 r. w myśl przepisów:
a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1988 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U. Nr 2, poz. 3, Nr 10, poz. 78, Nr 29, poz. 205 i Nr 39, poz. 310),
b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1983 r. w sprawie zasad i wysokości opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Dz. U. Nr 75, poz. 338 i z 1986 r. Nr 11, poz. 62),
2) 1 stycznia 1990 r. w myśl przepisu § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1989 r. w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych,
nabyli lub zachowali uprawnienia do korzystania z okresowych ulg i zwolnień w podatku dochodowym, zachowują te uprawnienia do czasu ich wygaśnięcia. Nie dotyczy to podatników, którzy na podstawie art. 16 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych odliczyli od dochodu podlegającego opodatkowaniu wydatki uprawniające do korzystania z tych ulg.
3. W wypadku zbiegu uprawnień do zastosowania obniżki podatku dochodowego z różnych tytułów, ale związanych z tym samym rodzajem działalności prowadzonej przez podatnika, stosuje się obniżkę korzystniejszą dla podatnika.
§ 15. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do opodatkowania dochodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 1990 r.
Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00