ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1989 r.
w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych.
Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12) oraz art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie - z zastrzeżeniem § 20 - określa zakres i warunki obniżania podatku dochodowego osobom prawnym oraz prowadzącym działalność gospodarczą państwowym jednostkom organizacyjnym nie po siadającym osobowości prawnej, zwanym dalej "podatnikami".
§ 2.1. Podatnikom obniża się podatek dochodowy z tytułu sprzedaży wyrobów, z wyłączeniem wyrobów sprzedawanych., na eksport, oznaczonych państwowymi znakami jakości ,,Q" i "1", o:
1) 6% dla wyrobów oznaczonych znakiem "Q",
2) 3% dla wyrobów oznaczonych znakiem "1"
wartości sprzedaży tych wyrobów, po odliczeniu należnego podatku obrotowego.
2. Obniżka podatku dochodowego dla wyrobów określonych w ust. t nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectwa jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.
§ 3.1. Podatnikom wytwarzającym według specjalnych warunków technicznych, na podstawie odrębnych przepisów, uzbrojenie, sprzęt wojskowy, artykuły kwater-mistrzowskie oraz podzespoły, elementy i części zamienne do tych wyrobów oraz wykonującym roboty budowlano-montażowe w obiektach planu specjalnego, a także roboty budowlano-montażowe i remonty budynków na rzecz wojsk radzieckich czasowo stacjonujących w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obniża się podatek dochodowy o:
1) 5% wartości sprzedaży tych wyrobów, pomniejszonej o podatek obrotowy, przedsiębiorstwom państwowym lub jednostkom organizacyjnym przedsiębiorstw państwowych, które uzyskały status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego,
2) 3%wartości sprzedaży tych wyrobów, pomniejszonej o podatek obrotowy, producentom nie posiadającym statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego,
3) 1% kosztów wartości robocizny, wykazanych w kosztorysie, wykonawcom robót budowlano-montażowych planu specjalnego,
4) 2% kosztów robocizny wykonawcom robót budowlano-montażowych oraz remontów budynków wykonywanych na rzecz wojsk radzieckich czasowo stacjonujących w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2. Wartość produkcji, robót i usług, stanowiącą podstawę do obniżenia podatku, o którym mowa w ust. 1, potwierdza właściwe dla danego podatnika przedstawicielstwo wojskowe lub właściwy organ założycielski przedsiębiorstwa.
§ 4.1. Podatnikom wytwarzającym produkty objęte zamówieniami rządowymi oraz wykonującym roboty budowlano-montażowe w zakresie inwestycji objętych zamówieniami rządowymi obniża się podatek dochodowy 0,2% wartości sprzedaży, wynikającej z umów zawartych z odbiorcami tych produktów oraz robót budowlanych.
2. Kwotę obniżonego podatku potrąca się w ciągu roku z należnych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy w wysokości przypadającej od zrealizowanych dostaw oraz wykonanych robót budowlanych w miesiącu poprzednim, z tym że kwotę obniżki podatku za rok podatkowy oblicza się w wysokości określonej w ust. 1 od wartości dostaw i wykonanych robót budowlanych, potwierdzonej przez odbiorcę zamówienia rządowego. Potwierdzenie to podatnicy są obowiązani przedkładać właściwym urzędom skarbowym w terminie przewidzianym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym.
§ 5.1. Spółdzielniom inwalidów z tytułu zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami, określonych na podstawie odrębnych przepisów, oraz podatnikom zatrudniającym pracowników zaliczonych przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do 1 lub II grupy inwalidów obniża się należny podatek dochodowy o 1% za każdy 1% udziału zatrudnienia tych pracowników w ogólnej liczbie zatrudnionych.
2. W spółdzielniach inwalidów, w których udział zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych przekracza 7O"/o, obniżka podatku wynosi 100°/o.
3. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje pod warunkiem, że środki pochodzące z tej obniżki zostaną przeznaczone w spółdzielniach inwalidów na fundusz rehabilitacji inwalidów, a u innych podatników - na cele rehabilitacji zawodowej inwalidów, określone w odrębnych przepisach.
§ 6.1. Podatnikom uprawnionym do stosowania wobec zatrudnionych pracowników systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, wynikających z przepisów odrębnych, wydanych na podstawie art. 79 Kodeksu pracy, obniża się podatek dochodowy.
2. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1, wynosi 30% kwoty stanowiącej równowartość oszczędności uzyskanej w wyniku rzeczywistego obniżenia zużycia surowców, materiałów, paliw i energii, w myśl przepisów, o których mowa w ust. 1.
3. Podatnicy, którzy skorzystali z wyłączenia z dochodu stanowiącego podstawę obliczania podatku w myśl art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12), nie mogą jednocześnie korzystać z obniżki podatku, o której mowa w ust. 1 i 2.
§ 7.Podatnikom prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przysługuje obniżka podatku dochodowego w wysokości 25% zryczałtowanych przeciętnych kosztów utrzymania ucznia w danym roku.
§ 8.1. Podatnikom prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży detalicznej przysługuje obniżka podatku dochodowego na częściowe pokrycie wyższych kosztów prowadzenia handlu na terenach wiejskich.
2. Obniżkę podatku, o której mowa w ust. 1, ustala się przez pomniejszenie należnego podatku dochodowego o 1% wartości sprzedaży wyrobów w cenach detalicznych, z wyłączeniem sprzedaży napojów alkoholowych, realizowanej w placówkach handlu detalicznego zlokalizowanego na terenach wiejskich.
3. Przez sprzedaż na terenach wiejskich rozumie się również sprzedaż detaliczną środków do produkcji rolnej, objętych marżami urzędowymi, bez względu na zlokalizowanie punktu sprzedaży.
§ 9.Podatnikom wytwarzającym wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne, protetyczne, w tym heliotropy (aparaty dla osób niewidzących), oraz surowice i szczepionki przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości sprzedaży tych wyrobów, pomniejszonej o podatek obrotowy.
§ 10.1. Podatnikom przysługuje obniżka podatku dochodowego z tytułu świadczenia usług bytowych o 4% wartości sprzedaży tych usług, po wyłączeniu wartości materiałów i części zamiennych zużytych przy świadczeniu usług, wyodrębnionych w fakturze.
2. Przez usługi bytowe rozumie się usługi zaliczone do usług bytowych w "Skróconej klasyfikacji usług", ustalonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§ 11.Podatnikom prowadzącym skup surowców wtórnych przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości skupionych surowców wtórnych.
§ 12.Podatnikom, którzy dokonują sprzedaży podręczników szkolnych i akademickich oraz książek popularnonaukowych, przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości sprzedaży tych podręczników i książek.
§ 13.1. Podatnikom wykonującym roboty i obiekty budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej przysługuje obniżka podatku dochodowego o 2% wartości sprzedaży tych robót i obiektów w cenach realizacji.
2. Przez roboty w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej rozumie się roboty budowlano-montażowe dotyczące inwestycji, remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej.
3. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne oznaczone jako rodzinne w "Klasyfikacji obiektów budowlanych", ustalonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
4. Przez obiekty infrastruktury towarzyszącej rozumie się podstawowe obiekty socjalno-usługowe towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu, wymienione w odrębnych przepisach dotyczących zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego, oraz obiekty infrastruktury technicznej, do których zalicza się:
1) sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych i obiektów socjalno-usługowych,
2) urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego (drogi, dojścia, dojazdy, zieleń, mała architektura itp.),
3) urządzenia i obiekty ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe, telekomunikacyjne, jeżeli warunkują one oddanie do użytku obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz socjalno-usługowych.
§ 14.1. Podatnikom produkującym materiały i wyroby na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, określone w odrębnych przepisach dotyczących wykazu materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, podatek dochodowy należny w latach 1989-1998 obniża się o 100% kwoty określonej w ust. 3, jeżeli podatnicy zwiększyli ilość sprzedaży tych wyrobów i materiałów w stosunku do roku 1988.
2. Przez zwiększenie ilości sprzedaży, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
1) w przypadku produkcji jednego asortymentu - zwiększenie wyrażone w jednostkach naturalnych,
2) w przypadku produkcji kilku asortymentów - łączne zwiększenie wszystkich produkowanych wyrobów i materiałów w cenach roku 1988.
3. Kwotę obniżki stanowi ta część należnego podatku, która przypada od dochodu osiągniętego z tytułu zwiększenia ilości sprzedaży tych wyrobów i materiałów w roku podatkowym w stosunku do roku 1988.
§ 15.1. Podatnikom realizującym inwestycje lub przedsięwzięcia modernizacyjne w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy obniża się podatek dochodowy w formie wyłączenia z podstawy opodatkowania 50% wydatków na te inwestycje lub przedsięwzięcia modernizacyjne.
2. Obniżka podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy okręgowy inspektorat pracy, na wniosek właściwego urzędu skarbowego, że poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest podstawowym celem inwestycji lub przedsięwzięcia modernizacyjnego.
§ 16.Podatnikom obniża się podatek dochodowy z tytułu przyrostu, w stosunku do roku poprzedniego, wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, o 10% wartości tego przyrostu.
§ 17.1. Podatnikom obniża się podatek dochodowy o 3% wartości zregenerowanych części zamiennych do taboru transportowego.
2. Obniżka podatku przysługuje zarówno w przypadku sprzedaży części zregenerowanych, jak i zużytych w roku podatkowym na potrzeby własne podatnika.
§ 18.Podatnikom produkującym urządzenia służące ochronie środowiska oraz wykonującym obiekty i roboty służące ochronie środowiska obniża się podatek dochodowy o 2% wartości sprzedaży wynikającej z umów zawartych z odbiorcami tych urządzeń i robót.
§ 19.Podatek dochodowy od dochodów fundacji obniża się o kwotę podatku przypadającą od dochodów przeznaczonych w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na realizację celów statutowych fundacji.
§ 20.Zakres i warunki udzielania ulg w podatku dochodowym osobom prawnym prowadzącym działalność na podstawie przepisów o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne określają odrębne przepisy.
§ 21.W razie stwierdzenia przez organ podatkowy, że obniżka podatku została naliczona w wysokości wyższej, niż to wynika z przepisów rozporządzenia, podatnik jest zobowiązany do zwrotu nienależnie potrąconego podatku wraz z przypadającymi odsetkami za zwłokę za okres od naliczenia potrącenia podatku do dnia uiszczenia kwoty odpowiadającej nienależnej obniżce.
§ 22.1. Tracą moc:
1) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1983 r. w sprawie zasad i wysokości opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Dz. U. Nr 75, poz. 338 i z 1986 r. Nr 11, poz. 62),
2) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1988 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U. Nr 2, poz. 3, Nr 10, poz. 78 i Nr 29, poz. 205),
3) § 5 i 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1985 r. w sprawie prowadzenia przez fundacje działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 57, poz. 293).
2. Podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 1989 r. w myśl przepisów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 nabyli lub zachowali uprawnienia do korzystania z okresowych ulg i zwolnień w podatku dochodowym, zachowują te uprawnienia do czasu ich wygaśnięcia. Nie dotyczy to podatników, którzy na podstawie art. 16 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych odliczyli od dochodu podlegającego opodatkowaniu wydatki uprawniające do korzystania z tych ulg.
§ 23.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do opodatkowania dochodów osiąganych od dnia 1 stycznia 1989 r.
Prezes Rady Ministrów: M.F. Rakowski
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00