Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1988-07-12 do 2016-08-01
Wersja archiwalna od 1988-07-12 do 2016-08-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1988 r.
w sprawie organizacji, trybu działania i zasad finansowania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa
Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa] 1. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zwana dalej „Radą”, rozpatruje sprawy wchodzące w zakres jej zadań na posiedzeniach plenarnych.
2. Posiedzenia plenarne Rady zwołuje, zgodnie z rocznym planem pracy uchwalonym przez Radę, Przewodniczący Rady.
3. Rada podejmuje uchwały oraz wyraża opinie i wnioski większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby członków; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego obrad.
§ 2.[Realizacja zadań ustawowych] 1. Rada realizuje zadania, określone w art. 1 i 3 ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2), w szczególności w drodze:
1) zajmowania stanowiska w formie uchwał, wytycznych i zaleceń oraz opinii i wniosków w sprawach opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałego upamiętniania związanych z tymi miejscami faktów, wydarzeń i postaci,
2) występowania z wnioskami oraz współdziałania z właściwymi organami państwowymi, zainteresowanymi organizacjami politycznymi i społecznymi w organizowaniu obchodów i uroczystości, inicjowania wydawnictw i organizowania wystaw upamiętniających miejsca walk i męczeństwa oraz związane z nimi historyczne wydarzenia i postacie,
3) przedstawiania, za pośrednictwem środków masowego przekazywania, publikacji popularyzujących miejsca, wydarzenia i postacie związane z walką i męczeństwem, a także podejmowania innych przedsięwzięć upowszechniających pamięć walk i męczeństwa,
4) współpracy z terenowo właściwymi w zakresie wykonywania odpowiednich zadań Rady wojewódzkimi komitetami ochrony pamięci walk i męczeństwa,
5) dokonywania okresowych ocen stanu opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałymi obiektami pamięci narodowej, zwłaszcza nad pomnikami, cmentarzami i mogiłami wojennymi, muzeami walk i martyrologii oraz izbami pamięci narodowej, a także informowania o tym opinii społecznej,
6) opiniowania pod względem historycznym i artystycznym wniosków o trwałe upamiętnienie miejsc i wydarzeń historycznych, w porozumieniu lub na wniosek wojewódzkiego komitetu ochrony pamięci walk i męczeństwa,
7) współpracy, w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, z zagranicznymi instytucjami zajmującymi się upamiętnianiem i otaczaniem opieką miejsc walk i męczeństwa Polaków w innych krajach oraz bliskich narodowi polskiemu miejsc walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
8) współdziałania ze środowiskami i organizacjami polonijnymi oraz z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i urzędami konsularnymi w sprawowaniu opieki nad miejscami walk i męczeństwa narodu polskiego za granicą.
2. Rada wspiera i propaguje działalność społecznych opiekunów (indywidualnych i zbiorowych) miejsc walk i męczeństwa.
§ 3.[Prezydium Rady i Przewodniczący Rady] 1. Przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz generalny Rady stanowią Prezydium Rady; Rada może powoływać w skład Prezydium również innych członków Rady.
2. Pracami Rady i jej Prezydium kieruje Przewodniczący Rady.
§ 4.[Komisje] 1. Rada może powoływać stałe lub doraźne komisje w celu rozpatrywania określonych rodzajów spraw lub problemów i przygotowywania opinii Rady oraz realizacji innych zadań powierzonych przez Radę i jej Prezydium.
2. W pracach komisji Rady uczestniczą powołani w ich skład członkowie Rady oraz inne osoby zapraszane przez Przewodniczącego Rady; przewodniczących komisji powołuje Rada spośród swoich członków.
§ 5.[Regulamin] Organizację i tryb pracy Prezydium oraz komisji określa regulamin uchwalony przez Radę.
§ 6.[Komitety] Składy osobowe komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa, zwanych dalej „komitetami”:
1) przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego - powołują i odwołują wojewodowie i prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi; funkcję przewodniczącego powinien pełnić w zasadzie wojewoda lub wyznaczony przez niego wicewojewoda albo odpowiednio prezydent lub wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
2) przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego - powołują i odwołują prezydenci i naczelnicy miast, naczelnicy gmin, dzielnic lub miast i gmin; w zakresie pełnienia funkcji przewodniczącego przepis pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§ 7.[Roczne plany pracy komitetów i sprawozdania z ich wykonania] 1. Komitety opracowują roczne plany pracy i sprawozdania z ich wykonania.
2. Plany pracy i sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są przedstawiane:
1) Radzie - przez wojewódzkie komitety,
2) wojewódzkim komitetom - przez komitety działające przy terenowych organach administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego.
§ 8.[Organizacja i tryb pracy komitetów] 1. Organizację i tryb pracy komitetów określają uchwalone przez nie regulaminy.
2. Obsługę organizacyjno-techniczną komitetów zapewniają, w ramach posiadanych środków i etatów, terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej, przy których działają komitety.
§ 9.[Biuro Rady] 1. Obsługę Rady, w tym również finansowo-księgową i dokumentacyjną, zapewnia Biuro Rady kierowane przez Sekretarza Generalnego Rady.
2. Gospodarka finansowa jest prowadzona według zasad określonych dla jednostek budżetowych.
3. środki na finansowanie Rady i jej Biura zapewnia się z budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów, w dziale kultura i sztuka.
4. Na realizację zadań Rady oraz komitetów mogą być również przeznaczone środki:
1) centralnego i terenowych funduszów rozwoju kultury,
2) fundacji i organizacji społecznych,
3) budżetów terenowych,
4) uzyskane z innych źródeł.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: Z. Messner