Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1984-08-30 do 1990-06-07
Wersja archiwalna od 1984-08-30 do 1990-06-07
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 1984 r.
w sprawie zakresu działania oraz trybu powoływania i działania Rady Prasowej
Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Rada Prasowa] 1. Rada Prasowa, zwana dalej „Radą”, działa przy Prezesie Rady Ministrów.
2. Rada jest organem opiniodawczym i wnioskującym w sprawach wynikających z roli prasy w życiu społeczno-politycznym kraju.
3. Rada w wykonywaniu swoich zadań działa samodzielnie i niezależnie. Członkowie Rady zabierają głos w swoim własnym imieniu.
4. Opinie i wnioski Rady są uchwalane zwykłą większością głosów.
§ 2.[Obowiązki Rady] Rada przyczynia się do zwiększenia roli prasy w rozwoju socjalistycznych stosunków społecznych, a w szczególności do tworzenia warunków umożliwiających zaspokajanie potrzeb informacyjnych społeczeństwa oraz do kształtowania na wysokim poziomie kultury politycznej wzajemnych stosunków pomiędzy organami administracji i innymi podmiotami życia publicznego a prasą.
§ 3.[Opinie i wnioski wyrażane przez Radę] 1. Rada z inicjatywy własnej albo na wniosek Prezydium Rządu lub Prezesa Rady Ministrów dokonuje analiz i ocen oraz przedstawia Prezesowi Rady Ministrów opinie i wnioski w zakresie realizacji wolności słowa i druku, w tym sporządza okresowe oceny przestrzegania ustawy - Prawo prasowe.
2. Rada wyraża opinie i przedstawia wnioski, w szczególności dotyczące:
1) stanu zaspokajania informacyjnych potrzeb społeczeństwa oraz dostępu prasy do informacji,
2) wzajemnych stosunków pomiędzy prasą a organami administracji państwowej, przedsiębiorstwami państwowymi i innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi,
3) reagowania organów administracji państwowej i innych państwowych jednostek organizacyjnych na krytykę i interwencję prasową, uczestnictwa w dyskusjach publicznych oraz wykorzystywania publikacji prasowych do doskonalenia pracy organów administracji państwowej,
4) kierunków rozwoju prasy,
5) kierunków rozwoju poligrafii, przemysłu papierniczego, gospodarki papierem i innymi środkami utrwalającymi oraz zaopatrzenia prasy w niezbędne urządzenia i materiały,
6) rozwoju kolportażu oraz rozpowszechniania prasy,
7) warunków wykonywania zawodu dziennikarza,
8) kształtowania i przestrzegania etyki zawodowej dziennikarzy,
9) rozwoju współpracy z zagranicą w dziedzinie prasy i informacji,
10) rozwoju szkolnictwa dziennikarskiego,
11) projektów aktów prawnych związanych z prasą i warunkami jej funkcjonowania,
12) rozwoju badań prasoznawczych, w tym odbioru prasy przez społeczeństwo.
§ 4.[Współpraca Rady z innymi organizacjami] 1. Rada w zakresie swoich kompetencji współdziała z Narodową Radą Kultury, Patriotycznym Ruchem Odrodzenia Narodowego, właściwymi organami administracji państwowej, z organizacjami politycznymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi, jak również kościołem i innymi związkami wyznaniowymi.
2. Rada współdziała w szczególności ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Rzecznikiem Prasowym Rządu oraz Centrum Badania Opinii Społecznej.
3. Ponadto Rada współdziała z wydawcami prasowymi i innymi jednostkami organizacyjnymi zajmującymi się działalnością prasowo-wydawniczą, rozpowszechnianiem prasy, jak również badaniami prasoznawczymi oraz kształceniem i dokształcaniem kadr dla potrzeb prasy.
§ 5.[Pomoc udzielana Radzie] 1. Organy administracji państwowej i inne państwowe jednostki organizacyjne udzielają Radzie pomocy w wykonywaniu jej zadań, a w szczególności udostępniają jej niezbędne informacje, analizy oraz opracowania.
2. Rada w zakresie swoich kompetencji korzysta z analiz i ekspertyz opracowywanych przez szkoły kształcące kadry dla potrzeb prasy, ośrodki badań prasoznawczych, ośrodki badania opinii publicznej, a także inne placówki naukowo-badawcze.
§ 6.[Skład Rady] 1. Rada składa się z 57 członków, z możliwością uzupełnienia jej składu do 60 osób.
2. W skład Rady wchodzą: w 1/3 przedstawiciele organizacji dziennikarskich, w 1/3 przedstawiciele wydawców prasowych, w 1/3 przedstawiciele organów administracji państwowej, nauki i środowisk twórczych oraz organizacji politycznych i społecznych.
3. Kandydatów do Rady zgłaszają statutowe organy organizacji, wydawcy, organy administracji państwowej oraz kierownictwo instytucji, o których mowa w ust. 2.
4. Kadencja Rady trwa 3 lata.
§ 7.[Prezydium Rady] Rada wybiera ze swego grona przewodniczącego, trzech jego zastępców oraz sekretarza Rady, którzy stanowią Prezydium Rady.
§ 8.[Sposób wykonywania zadań przez Radę] 1. Rada wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych, na posiedzeniach Prezydium oraz na posiedzeniach komisji.
2. Rada może powoływać stałe lub doraźne komisje w celu opracowania określonych tematów lub oceny przedstawianych jej materiałów.
§ 9.[Statut Rady] Wewnętrzną organizację i szczegółowy tryb działania Rady określa jej statut. Projekt statutu przyjmuje Rada na swoim pierwszym posiedzeniu. Statut zatwierdza i nadaje Radzie Prezes Rady Ministrów.
§ 10.[Obsługa organizacyjno-techniczna Rady] 1. Obsługę organizacyjno-techniczną Rady zapewnia Urząd Rady Ministrów.
2. Wydatki związane z działalnością Rady są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: gen. armii W. Jaruzelski