ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 sierpnia 1982 r.
w sprawie stawek, warunków przyznawania i wypłaty ryczałtu przysługującego sędziom i pracownikom sądowym za dokonanie oględzin oraz stawek należności kuratorów
(Dz.U. z 1989 r., Nr 60, poz. 360;ostatnia zmiana: Dz.U. z 1990 r., Nr 92, poz. 547)
Na podstawie art. 42 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz. 110) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wysokość ryczałtu] 1. Wysokość ryczałtu za udział w dokonywaniu oględzin w sprawach dotyczących nieruchomości rolnych, położonych poza miejscowością będącą siedzibą sądu, stanowi procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce uspołecznionej za kwartał poprzedzający wypłatę tej należności, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, i wynosi:
1) dla sędziów - 2,7%,
2) dla protokolantów - 1,4%.
2. Jeżeli w jednym dniu dokonuje się oględzin sądowych w dwóch lub więcej sprawach, przyznaje się tylko jeden ryczałt.
§ 2.[Wypłata ryczałtu] Wypłata ryczałtu następuje na zarządzenie prezesa sądu, w którym toczy się sprawa wymagająca oględzin, z zaliczki złożonej na pokrycie wydatków, a w razie gdy strona, która byłaby obowiązana do złożenia zaliczki, jest zwolniona od kosztów sądowych - z funduszów Skarbu Państwa.
§ 3.[Wysokość wynagrodzenia kuratorów] 1. Wysokość wynagrodzenia kuratorów ustanowionych w poszczególnych sprawach zależy w każdym wypadku od rodzaju sprawy, stopnia jej zawiłości i nakładu pracy kuratora.
2. Wysokość wynagrodzenia kuratorów ustala się według przepisów określających opłaty za czynności zespołów adwokackich. Wysokość wynagrodzenia kuratorów będących adwokatami nie może przekraczać stawek zasadniczego wynagrodzenia przewidzianego tymi przepisami, a wysokość wynagrodzenia innych kuratorów - 50% tych stawek.
§ 4.[Wypłata wynagrodzenia] Wypłata przyznanego kuratorowi wynagrodzenia następuje na podstawie postanowienia sądu rozpoznającego sprawę z zaliczki złożonej na pokrycie wydatków, a w razie gdy strona, na której wniosek ustanowiono kuratora, jest zwolniona od kosztów sądowych - z funduszów Skarbu Państwa.
§ 5.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 1961 r. w sprawie określenia wysokości ryczałtu za dokonywanie oględzin i stawek należności kuratorów oraz warunków ich przyznawania i wypłaty (Dz. U. Nr 13, poz. 67).
§ 6.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 30 września 1982 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00