Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 1990-12-21
Wersja aktualna od 1990-12-21
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1981 r.
w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1990 r., Nr 88, poz. 509) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] 1. Przedsiębiorstwa państwowe wykonujące w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także wykonujące te zadania jednostki organizacyjne innych przedsiębiorstw są w rozumieniu rozporządzenia przedsiębiorstwami przemysłu obronnego.
2. [1] Określenia przedsiębiorstw państwowych i jednostek organizacyjnych, do których mają zastosowanie przepisy art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), dokonuje Minister Przemysłu - Przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego, na wniosek organu założycielskiego zaopiniowany przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej poprzez nadanie statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego. Status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego ustala Minister Przemysłu - Przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego w porozumieniu z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej. Status określa szczególny zakres działania przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw.
3. Minister Przemysłu - Przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego [2] na wniosek zainteresowanych członków Komitetu może pozbawić przedsiębiorstwo na okres trzech miesięcy uprawnień do ulg w obciążeniach, określonych w statusie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, za nieterminowe wykonanie zadań obronnych z winy przedsiębiorstwa.
4. Minister Przemysłu - Przewodniczący Rady Przemysłu Obronnego [3] na wniosek organu założycielskiego w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej pozbawia statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego te przedsiębiorstwa, które przestały wykonywać zadania obronne stanowiące podstawę do nadania tego statusu.
§ 2.[Zadania wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] Przedsiębiorstwa przemysłu obronnego wykonują zadania w zakresie prac badawczo-rozwojowych, usługowych, handlowych oraz produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, zwane dalej „zadaniami obronnymi".
§ 3.[Przepisy stosowane w odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłu obronnego] Do przedsiębiorstw przemysłu obronnego stosuje się przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), zwanej dalej „ustawą o przedsiębiorstwach", oraz przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123), zwanej dalej „ustawą o samorządzie załogi", w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.
§ 4.[Działalność przedsiębiorstw przemysłu obronnego w zakresie realizacji zadań obronnych] 1. Przedsiębiorstwa przemysłu obronnego w zakresie realizacji zadań obronnych prowadzą działalność zgodnie z państwowymi planami dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
2. W odniesieniu do zadań obronnych do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 46 ustawy o przedsiębiorstwach oraz przepisów art. 10 pkt 4 i art. 24 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o samorządzie załogi.
§ 5.[Utworzenie spółki z udziałem zagranicznym przez przedsiębiorstwo przemysłu obronnego] 1. Zawarcie umowy o utworzeniu spółki z udziałem zagranicznym przez przedsiębiorstwo przemysłu obronnego wymaga zgody jego organu założycielskiego.
2. Komitet Przemysłu Obronnego Rady Ministrów ustala warunki, od których spełnienia jest uzależnione wyrażenie zgody określonej w ust. 1.
§ 6.[Statut przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] Projekt statutu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego opracowuje dyrektor przedsiębiorstwa po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej. Statut - po uchwaleniu przez ogólne zebranie pracowników - zatwierdza organ założycielski.
§ 7.[Łączenie, podział lub likwidacja przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] 1. Łączenie lub podział przedsiębiorstwa przemysłu obronnego zarządza organ założycielski po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
2. Likwidację przedsiębiorstwa przemysłu obronnego zarządza organ założycielski po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§ 8.[Wyłączenie stosowania przepisów ustawy o przedsiębiorstwach oraz ustawy o samorządzie załogi] Do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 26 ustawy o przedsiębiorstwach oraz art. 24 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie załogi.
§ 9.[Powołanie i odwołanie dyrektora przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] 1. Dyrektora przedsiębiorstwa przemysłu obronnego powołuje i odwołuje organ założycielski po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
2. W odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 35 ustawy o przedsiębiorstwach.
§ 10.[Zmiana działalności przedsiębiorstwa przemysłu obronnego] 1. Zmiana działalności przedsiębiorstwa przemysłu obronnego w zakresie zadań dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa wymaga zatwierdzenia przez organ założycielski, w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
2. Do przedsiębiorstwa przemysłu obronnego nie stosuje się art. 24 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie załogi.
§ 11.[Zrzeszenie przedsiębiorstw przemysłu obronnego] 1. Utworzenie zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego następuje na podstawie umowy podlegającej zatwierdzeniu przez organy założycielskie.
2. Organy założycielskie mogą ustanowić obowiązek utworzenia zrzeszenia określonych przedsiębiorstw przemysłu obronnego oraz zobowiązać te przedsiębiorstwa do zawarcia umowy o utworzeniu zrzeszenia.
2a. W razie utworzenia zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego nadzorowanych przez różne organy założycielskie, zainteresowane organy założycielskie ustalą organ sprawujący nadzór nad zrzeszeniem.
3. Celem zrzeszenia jest zapewnienie:
1) dostaw bieżących uzbrojenia i wprowadzania techniki wojskowej zgodnie z potrzebami obronności i bezpieczeństwa Państwa oraz zobowiązaniami międzynarodowymi,
2) koordynacji specjalizacyjnej i inwestycyjnej,
3) racjonalnej gospodarki materiałowej i zaopatrzenia,
4) rozwiązywania problemów kooperacyjnych,
5) koordynacji importu i eksportu,
6) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych,
7) przygotowania przemysłu do działania w okresach zagrożenia i w czasie wojny.
4. Statut zrzeszenia wymaga zatwierdzenia przez organ sprawujący nadzór nad zrzeszeniem.
4a. Przedsiębiorstwo państwowe może za zgodą rady pracowniczej w trybie określonym w umowie lub w statucie zrzeszenia wystąpić ze zrzeszenia, którego utworzenie nie wynikało z obowiązku nałożonego na podstawie ust. 2.
4b. W odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 60 i 65 ustawy o przedsiębiorstwach, a w odniesieniu do zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego utworzonych w trybie określonym w ust. 2 nie stosuje się przepisu art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy o samorządzie załogi.
§ 12.[Dyrektor zrzeszenia] 1. Organami zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego są: rada zrzeszenia i dyrektor zrzeszenia.
2. W skład rady zrzeszenia wchodzą dyrektorzy przedsiębiorstw należących do zrzeszenia.
3. Organem wykonawczym rady zrzeszenia jest dyrektor zrzeszenia powoływany i odwoływany przez organ sprawujący nadzór nad zrzeszeniem.
4. Do zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 63 ust. 2 oraz art. 64 ust. 1, 2 i 4 ustawy o przedsiębiorstwach.
§ 12a.[Rada zrzeszenia] 1. Organy zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego są odpowiedzialne przed organem sprawującym nadzór nad zrzeszeniem za realizację celów zrzeszenia określonych w § 11 ust. 3.
2. Rada zrzeszenia określa kierunki rozwoju i specjalizacji zrzeszonych przedsiębiorstw w zakresie produkcji obronnej.
3. Rada zrzeszenia nadzoruje wykorzystanie środków z dotacji budżetowej na inwestycje centralne w zakresie zadań obronnych realizowane w przedsiębiorstwach wchodzących w skład zrzeszenia oraz funduszy zrzeszenia przeznaczonych na rozwój przemysłu obronnego, przewidzianych w statusie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego oraz w statucie zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego.
4. Rada zrzeszenia nadzoruje wykorzystanie funduszy przedsiębiorstw przemysłu obronnego przeznaczonych na rozwój przemysłu obronnego.
5. Dyrektor zrzeszenia podejmuje decyzje w sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji rady zrzeszenia.
6. (skreślony).
7. Dyrektor zrzeszenia dysponuje funduszami zrzeszenia tworzonymi na podstawie przepisów statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego oraz statutu zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego, z uwzględnieniem postanowień rady zrzeszenia, o których mowa w ust. 2 i 3.
8. (skreślony).
9. Dyrektor zrzeszenia nadzoruje gospodarkę materiałową przedsiębiorstw wchodzących w skład zrzeszenia, w zakresie związanym z realizacją zadań obronnych.
10. Dyrektor zrzeszenia kontroluje realizację planów przedsiębiorstw w zakresie zadań obronnych.
11. Dyrektor zrzeszenia jest upoważniony do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych stosownie do postanowień umowy zrzeszenia.
12. Statuty zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego powinny zawierać postanowienia umożliwiające organom zrzeszenia realizację celów określonych w § 11 ust. 3.
§ 13.[Rada zrzeszenia] 1. Dyrektor zrzeszenia składa sprawozdania radzie zrzeszenia raz w roku.
2. Rada zrzeszenia może zażądać od dyrektora złożenia sprawozdania poza terminami określonymi w ust. 1, gdy uzna to za niezbędne.
§ 15.[Stosowanie przepisów dotyczących Ministra Obrony Narodowej do Ministra Spraw Wewnętrznych] Przepisy dotyczące Ministra Obrony Narodowej stosuje się odpowiednio do Ministra Spraw Wewnętrznych w zakresie jego działania.
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 1 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 1990 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz.U. Nr 88, poz. 509). Zmiana weszła w życie 21 grudnia 1990 r.
[2] § 1 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 1990 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz.U. Nr 88, poz. 509). Zmiana weszła w życie 21 grudnia 1990 r.
[3] § 1 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 1990 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz.U. Nr 88, poz. 509). Zmiana weszła w życie 21 grudnia 1990 r.