Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1981-08-28 do 2006-03-02
Wersja archiwalna od 1981-08-28 do 2006-03-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 sierpnia 1981 r.
w sprawie sposobu uiszczenia opłat sądowych w sprawach cywilnych
Na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz. 110) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Opłaty sądowe] Opłaty sądowe uiszcza się znakami z napisem „opłata sądowa” albo gotówką do kas sądowych lub na rachunek bankowy dochodów właściwego sądu.
§ 2.[Sposób uiszczania opłaty sądowej] 1. Uiszczający opłatę znakami opłaty sądowej nakleja znak na piśmie podlegającym opłacie. Znaki należy naklejać na egzemplarzu przeznaczonym dla sądu.
2. Kto uiszcza opłatę na wezwanie sądu lub dodatkowo, może nakleić znaki opłaty sądowej na tym wezwaniu bądź na kartce czystego papieru, podając na nim numer sprawy i swoje nazwisko. Można nakleić znaki także w sekretariacie właściwego wydziału sądu na piśmie podlegającym opłacie.
3. Opłatę za sporządzenie dokumentu, spisanie ugody lub za dokonanie innej czynności sądowej uiszcza się przez naklejenie znaków opłaty sądowej na odpowiedniej karcie akt sprawy, stwierdzającej tę czynność. Wysokość pobieranej opłaty zaznacza się na wydanych stronie dokumentach. Jeżeli z czynności sądowej nie spisuje się protokołu, należy znaki nakleić na dokumencie wydanym stronie.
4. Przy składaniu ustnych oświadczeń przyjmujący oświadczenie lub sędzia nakleja znaki opłaty sądowej na odpowiedniej karcie akt i zaraz je kasuje.
§ 3.[Znaki opłaty sądowej] Znaki opłaty sądowej nakleja się na pierwszej stronie pisma jedne obok drugich lub jedne pod drugimi, w miarę możności bez odstępu.
§ 4.[Uprawnieni do kasowania znaków] 1. Uiszczający opłatę znakami opłaty sądowej nie może znaków kasować. Znaki przez niego skasowane nie będą przyjmowane.
2. Znaki opłaty sądowej kasuje sędzia lub pracownik upoważniony do przyjmowania pism lub do wydawania dokumentów zaraz po otrzymaniu w sądzie pisma z naklejonymi na nim lub dołączonymi do niego znakami.
§ 5.[Sposób kasowania znaków] Znaki opłaty sądowej kasuje się przez przekreślenie ich na krzyż, tak aby końce kresek przechodziły na papier, na którym naklejono znaki. Na każdym ze znaków wpisuje się datę skasowania, a obok znaków sumę, na którą znaki skasowano, oraz umieszcza się podpis kasującego.
§ 6.[Zawiadomienie o braku znaku] Każdy pracownik, który przy załatwianiu sprawy dostrzeże znak opłaty sądowej nie przyklejony lub nie skasowany, obowiązany jest zawiadomić o tym pracownika upoważnionego do przyjmowania pism lub sędziego.
§ 7.[Wiarygodność znaków] Przed skasowaniem znaków opłaty sądowej należy zbadać, czy nie są one sfałszowane lub powtórnie użyte. Jeżeli istnieje co do tego podejrzenia, nie należy znaków kasować, lecz bezzwłocznie zawiadomić o tym prezesa sądu.
§ 8.[Stwierdzenie sfałszowania znaków] O każdym stwierdzonym fakcie użycia sfałszowanych znaków opłaty sądowej należy zawiadomić Ministerstwo Sprawiedliwości oraz właściwy miejscowo urząd terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego
§ 9.[Poświadczenie opłaty] Na żądanie osoby zainteresowanej wydaje się jej bezpłatnie poświadczenie wysokości opłaty uiszczonej znakami opłaty sądowej.
§ 10.[Wzory znaków] Minister Sprawiedliwości ustala wzory znaków opłaty sądowej.
§ 11.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 1952 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 1952 r. Nr 38, poz. 264 i z 1960 r. Nr 18, poz. 109).
§ 12.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: S. Zawadzki
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 28 sierpnia 1981 r.
Rozporządzenie traci moc 2 marca 2006 r. na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 27, poz. 199).