Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1973 nr 11 poz. 83
Wersja archiwalna od 1973-04-14 do 2015-01-02
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1973 nr 11 poz. 83
Wersja archiwalna od 1973-04-14 do 2015-01-02
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. poz. 616). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 22 marca 1973 r.

w sprawie ustalania stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej ze służbą wskutek wypadku lub choroby

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Wojewódzkie i okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia MSW] O trwałym uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby oraz o związku śmierci funkcjonariusza z tą służbą wskutek takiego wypadku lub choroby orzekają - dla celów przyznawania odszkodowań - wojewódzkie i okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia MSW - odwołania] Okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rozpatrują odwołania od orzeczeń wydanych przez wojewódzkie komisje lekarskie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Centralna Komisja Lekarska MSW] 1. Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sprawuje nadzór nad działalnością wojewódzkich i okręgowych komisji lekarskich w zakresie orzekania o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz o związku śmierci funkcjonariusza ze służbą wskutek wypadku lub choroby.

2. Nadzór, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:

1) czuwanie nad prawidłowym i jednolitym stosowaniem przepisów,

2) udzielanie wytycznych oraz wyjaśnień w zakresie orzecznictwa lekarskiego,

3) prawo kwestionowania i przedstawiania dyrektorowi Departamentu Zdrowia i Spraw Socjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych orzeczeń komisji lekarskich, jeżeli zachodzi uzasadniona wątpliwość co do zgodności orzeczenia ze stanem faktycznym lub przepisami prawa,

4) prawo zlecania komisjom lekarskim przeprowadzania badań niezależnie od ich obszaru działania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Orzeczenie o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu z urzędu] 1. Komisja lekarska orzeka o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu z urzędu, jeżeli podczas badania funkcjonariusza stwierdziła:

1) uszczerbek na zdrowiu, co do którego funkcjonariusz twierdzi, że powstał wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby,

2) chorobą powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

2. Komisja lekarska orzeka o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu również na wniosek:

1) organu właściwego do kierowania funkcjonariusza na badania przez komisję lekarską,

2) organu właściwego do ustalania prawa do odszkodowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Podstawa wydania orzeczenia o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu] 1. Komisja lekarska wydaje orzeczenie o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu na podstawie bezpośredniego badania funkcjonariusza oraz na podstawie dokumentacji lekarskiej, protokołu powypadkowego i innych dokumentów dotyczących w szczególności przebiegu i warunków pełnienia służby.

2. Jeżeli komisja lekarska uzna to za uzasadnione, może:

1) orzec o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu również bez badania funkcjonariusza na podstawie posiadanej dokumentacji lekarskiej,

2) skierować funkcjonariusza na badania dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację szpitalną,

3) zbadać warunki, w jakich funkcjonariusz pełnił służbę,

4) zażądać uzupełniającej dokumentacji.

3. Zakłady służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obowiązane są udostępnić komisjom lekarskim dokumentację lekarską, dotyczącą przebiegu leczenia osób, w stosunku do których komisje lekarskie ustalają stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem lub chorobą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Termin ustalenia stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu] 1. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się po zakończeniu leczenia funkcjonariusza, jednak nie później niż przy zwalnianiu ze służby.

2. Ustalenie stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu może nastąpić przed zakończeniem leczenia, jeżeli uszczerbek ten jest niewątpliwy (np. brak kończyny, brak gałki ocznej, ślepota).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zasady ustalania stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu] 1. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się w procentach według stanu zdrowia funkcjonariusza w dniu wydania orzeczenia - z zastosowaniem zasad zawartych w „wykazie ustalającym normy oceny trwałego uszczerbku na zdrowiu”, ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

2. W razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu albo układu, których funkcje były już upośledzone przed wypadkiem lub chorobą, stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu określa się w wysokości różnicy pomiędzy stopniem trwałego uszczerbku na zdrowiu po wypadku lub po przebyciu choroby związanej ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby a stopniem upośledzenia istniejącego wcześniej. Jeżeli nie jest możliwe określenie, w jakim stopniu organ, narząd albo układ były upośledzone przed wypadkiem lub chorobą związaną ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, przyjmuje się, że upośledzenia funkcji nie było.

3. Przy wielomiejscowych uszkodzeniach kończyny lub jej części ogólny stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu równa się sumie procentów uszczerbku ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń, z tym że procent ten nie może być wyższy od procentu przewidzianego dla utraty uszkodzonej kończyny lub jej części.

4. Jeżeli wypadek lub choroba pozostająca w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby spowodowały uszkodzenie kilku kończyn, narządów albo układów, ogólny stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu równa się sumie procentów uszczerbku ustalonych dla poszczególnych uszkodzeń - z ograniczeniem do 100%.

5. Jeżeli procent trwałego uszczerbku na zdrowiu określony jest w wykazie w granicach od - do, przy ustalaniu stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu należy brać pod uwagę obraz kliniczny, stopień uszkodzenia organu, narządu albo układu oraz towarzyszące powikłania.

6. Jeżeli dla danego przypadku brak jest odpowiedniej pozycji w wykazie, należy ocenić ten przypadek według pozycji najbardziej zbliżonej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Ustalenie związku śmierci funkcjonariusza ze służbą wskutek wypadku] 1. Związek śmierci funkcjonariusza ze służbą wskutek wypadku ustala się na podstawie dokumentacji lekarskiej i protokołu powypadkowego.

2. Związek śmierci funkcjonariusza ze służbą wskutek choroby związanej ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby ustala się na podstawie dokumentacji lekarskiej i opisu warunków pełnienia służby przez funkcjonariusza.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wydawanie orzeczeń, zdanie odrębne] 1. Orzeczenia komisji lekarskiej zapadają większością głosów członków komisji.

2. Członek komisji lekarskiej nie zgadzający się ze stanowiskiem większości może zgłosić na piśmie swoje odrębne zdanie wraz z uzasadnieniem. O zgłoszeniu odrębnego zdania dokonuje się adnotacji na orzeczeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wymagania dotyczące orzeczenia komisji lekarskiej, dotyczącego ustalenia stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu] 1. Orzeczenie komisji lekarskiej, dotyczące ustalenia stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, powinno:

1) zawierać rozpoznanie lekarskie oraz określać stopień uszkodzenia czynności naruszonego organu, narządu albo układu łącznie z towarzyszącymi powikłaniami,

2) określać procentowy stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu,

3) ustalać, czy stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu pozostaje w związku ze służbą wskutek wypadku lub choroby związanej ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

2. Orzeczenie dotyczące funkcjonariusza zmarłego powinno określać przyczynę śmierci oraz ustalać, czy śmierć funkcjonariusza pozostaje w związku ze służbą wskutek wypadku lub choroby związanej ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Dodatkowe wymagania dotyczące treści orzeczenia] 1. Orzeczenia komisji lekarskiej, o których mowa w § 10, powinny ponadto zawierać:

1) szczegółowe uzasadnienie,

2) podpisy wszystkich członków komisji biorących udział w wydaniu orzeczenia oraz pieczęć urzędową komisji,

3) pouczenie o prawie wniesienia odwołania, ze wskazaniem terminu do wniesienia i komisji właściwej do rozpatrzenia odwołania.

2. Wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej doręcza się zainteresowanemu funkcjonariuszowi, a w razie śmierci funkcjonariusza - jego małżonkowi. W razie braku małżonka wypis z treści orzeczenia doręcza się pełnoletniemu dziecku funkcjonariusza lub opiekunowi dziecka małoletniego albo rodzicom lub innemu członkowi rodziny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Odwołanie od orzeczenia] 1. Od orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej przysługuje funkcjonariuszowi prawo wniesienia odwołania do okręgowej komisji lekarskiej w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia. Prawo to przysługuje również członkowi rodziny zmarłego funkcjonariusza.

2. Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej, od którego nie wniesiono odwołania, oraz orzeczenie okręgowej komisji lekarskiej wydane po rozpatrzeniu odwołania jest ostateczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Przesłanie ostatecznego orzeczenia organowi właściwemu do ustalania prawa do odszkodowania i jego wysokości] 1. Komisja lekarska przesyła ostateczne orzeczenie organowi właściwemu do ustalania prawa do odszkodowania i jego wysokości.

2. Organ, któremu komisja lekarska przesłała ostateczne orzeczenie, doręcza 1 egzemplarz tego orzeczenia zainteresowanemu funkcjonariuszowi, a w razie jego śmierci osobom wymienionym w § 11 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Odesłanie] Szczegółową właściwość komisji lekarskich, tryb kierowania na badania przez te komisje, ich skład oraz szczegółowy tryb postępowania i wydawania orzeczeń normują przepisy wydane na podstawie art. 2a ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o służbie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. z 1959 r. Nr 12, poz. 69 i z 1972 r. Nr 53, poz. 343).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy rozporządzenia stosuje się również przy orzekaniu o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, doznanego wskutek wypadku zaistniałego w związku z wykonywaniem powierzonych im zadań w tej organizacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1973 r.

Minister Spraw Wewnętrznych: w z. H. Piętek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00