Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1970 nr 9 poz. 75
Wersja aktualna od 1970-10-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1970 nr 9 poz. 75
Wersja aktualna od 1970-10-21
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI

z dnia 21 marca 1970 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu torfowego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1.

Przepisy ogólne.

§ 1.[Zakres przedmiotowy] Przepisy rozporządzenia normują sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zakładów przemysłu torfowego, w tym także pracowników tych zakładów zatrudnionych na torfowiskach, zwanych dalej „zakładami”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Utrzymanie w należytym stanie maszyn i urządzeń używanych w zakładach] Wszelkie maszyny i urządzenia oraz narzędzia używane w zakładach powinny być utrzymane w należytym stanie, zapewniającym pełne bezpieczeństwo pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Kwalifikacje do obsługi maszyn i urządzeń] 1. Do obsługi maszyn i urządzeń stosowanych przy wydobyciu i przeróbce torfu mogą być dopuszczone osoby posiadające kwalifikacje określone w taryfikatorze kwalifikacyjnym dla robotników przemysłu torfowego.

2. Kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, oraz znajomość zasad bezpieczeństwa pracy powinny być sprawdzone przez zakład przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Osoby uprawnione do przebywania na stanowiskach obsługi i pomostach roboczych maszyn i agregatów] Na stanowiskach obsługi i pomostach roboczych maszyn i agregatów mogą przebywać jedynie osoby obsługujące te maszyny i agregaty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Osoby uprawnione do przebywania w zasięgu pracy maszyn i urządzeń] W zasięgu pracy koparek i frezarek oraz innych maszyn i urządzeń mogą znajdować się jedynie osoby zatrudnione przy ich obsłudze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Przeglądy i remonty] Urządzenia podlegające nadzorowi organów dozoru technicznego i energetycznego powinny być poddawane przeglądom i remontom w terminach ustalonych przez te organy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Zabezpieczenie przed pyłami lub gazami] 1. Pomieszczenia pracy, w których występują pyły lub gazy, powinny być wyposażone w urządzenia wentylacyjne, zapewniające utrzymanie czystości powietrza w granicach obowiązujących norm.

2. Prace, przy których występuje zapylenie bądź zanieczyszczenie powietrza gazami, przekraczające najwyższe dopuszczalne stężenia, powinny być wykonywane przy użyciu odpowiedniej odzieży ochronnej oraz sprzętu ochrony osobistej oczu i dróg oddechowych, chroniących skutecznie te organy przed szkodliwym działaniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zaplecze higieniczno-sanitarne] 1. W zakładzie przeróbki torfu powinno znajdować się odpowiednie do liczby zatrudnionych pracowników zaplecze higieniczno-sanitarne.

2. Na torfowisku powinny znajdować się urządzenia higieniczno-sanitarne określone w § 21, przeznaczone dla pracowników tam zatrudnionych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Obowiązek dostarczania pracownikom wody, kawy lub naparu mięty] 1. Zakład zobowiązany jest dostarczać pracownikom zdatną do picia wodę, kawę lub napar mięty.

2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach w temperaturze przekraczającej 25°C powinni ponadto otrzymywać wodę gazowaną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Zakaz posługiwania się otwartym ogniem oraz palenia tytoniu] 1. W zakładach zabronione jest posługiwanie się otwartym ogniem oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.

2. Przed wejściem do zakładu oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których obowiązuje zakaz wymieniony w ust. 1, powinny być umieszczone tablice z napisami ostrzegawczymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Prace spawalnicze] 1. Prace spawalnicze na terenie zakładu mogą być wykonywane jedynie w obecności pracownika przeszkolonego w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wyposażonego w odpowiedni sprzęt gaśniczy.

2. Pomieszczenia, w których mają być przeprowadzane prace spawalnicze, powinny być starannie oczyszczone z torfu i pyłu torfowego.

3. Przeprowadzenie prac spawalniczych wymaga każdorazowo zezwolenia kierownika zakładu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Czyszczenie ścian, okien oraz elementów konstrukcyjnych pomieszczeń pracy] Ściany, okna oraz elementy konstrukcyjne pomieszczeń pracy powinny być oczyszczane z pyłów nie rzadziej niż co dwa tygodnie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Naprawa maszyn i urządzeń będących w ruchu] 1. Zabrania się dokonywania napraw maszyn i urządzeń w czasie ich ruchu.

2. W razie napraw urządzeń zasilanych energią elektryczną, przed przystąpieniem do naprawy urządzenia te powinny być wyłączone spod napięcia, a na tablicy wyłącznika powinna być umieszczona tablica ostrzegawcza o treści:

„Nie włączać - naprawa”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Znaki i tablice ostrzegawcze] W miejscach skrzyżowania dróg komunikacyjnych oraz przejść przez te drogi dla pieszych powinny być ustawione odpowiednie znaki i tablice informacyjno-ostrzegawcze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Poruszanie się w obrębie zakładu] 1. Wszelkie pojazdy transportu kołowego i szynowego nie mogą na terenie zakładu przekraczać szybkości 12 km/godz., a ponadto powinny być wyposażone w urządzenia przeciwiskrowe.

2. Zabrania się przewożenia ludzi środkami transportu wewnętrznego, nie przystosowanymi do przewozu ludzi.

3. Zabronione jest chodzenie po torach kolejowych położonych w obrębie zakładu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Szczegółowe instrukcje określające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy] 1. Zakład zobowiązany jest do ustanowienia dla poszczególnych stanowisk pracy szczegółowych instrukcji określających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikające z niniejszego rozporządzenia, z przepisów szczególnych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. Zakład zobowiązany jest do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Obowiązek wyznaczenia pracownika przeszkolonego w zakresie udzielania pierwszej pomocy] 1. Dla każdej zmiany zakład powinien wyznaczyć pracownika przeszkolonego w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, zachorowania lub ukąszenia przez żmiję, zaopatrzonego w odpowiednie środki do udzielenia pierwszej pomocy.

2. Każdy pracownik zobowiązany jest do natychmiastowego zawiadomienia bezpośredniego przełożonego o dostrzeżonym wypadku, zachorowaniu lub ukąszeniu przez żmiję oraz do współdziałania w udzieleniu pierwszej pomocy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Przeszkolenie oraz pouczenie pracowników o występujących przy pracy zagrożeniach życia i zdrowia] Wszyscy pracownicy powinni być przeszkoleni i pouczeni o występujących przy pracy zagrożeniach życia i zdrowia oraz o sposobach i obowiązku zapobiegania im.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2.

Torfowisko.

§ 19.[Prace przygotowawcze] 1. Przed przystąpieniem do eksploatacji złoża torfowego zakład zobowiązany jest do przeprowadzenia na torfowisku potrzebnych prac przygotowawczych.

2. Na torfowisku powinny być przygotowane potrzebne drogi, mostki oraz kładki przez rowy melioracyjne, jeżeli szerokość rowu przekracza 0,5 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Podjęcie prac na złożach pierwotnych] Prace na złożach pierwotnych mogą być podjęte po stwierdzeniu przez powołane do tego organy, iż nie zawierają niewypałów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Schrony przeciwdeszczowe] 1. Na torfowisku powinny znajdować się przenośne schrony przeciwdeszczowe, służące jednocześnie za miejsca przechowywania i spożywania posiłków, mycia naczyń oraz przechowywania i suszenia odzieży roboczej.

2. Na jednego zatrudnionego na torfowisku powinno przypadać nie mniej niż 0,5 m2 powierzchni schronu.

3. Schron powinien być wyposażony w stoły, taborety, wieszaki ścienne oraz konwie ze zdatną do picia świeżo przegotowaną wodą, kawą lub naparem mięty.

4. Obok każdego schronu powinna znajdować się przenośna umywalnia polowa, zaopatrzona w wodę w ilości co najmniej 5 litrów na każdego zatrudnionego pracownika na poszczególnej zmianie.

5. W pobliżu schronu, w odległości nie mniejszej niż 30 m, powinny być ustawione ustępy przenośne, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet, utrzymane w należytej czystości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[Zakazy obowiązujące przy pracach na torfowisku] Przy pracach na torfowisku zabrania się:

1) przechodzenia przez rowy melioracyjne w miejscach do tego nie przeznaczonych,

2) kąpieli w wyrobiskach i rowach melioracyjnych,

3) picia wody z wyrobisk lub rowów melioracyjnych,

4) chodzenia brzegami rowów melioracyjnych i wyrobisk w odległości mniejszej niż 1 m od skarpy,

5) chodzenia po torfowisku bez obuwia,

6) palenia ognisk,

7) palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych,

8) pozostawiania na torfowisku naczyń i stłuczek szklanych oraz narzędzi,

9) używania narzędzi w złym stanie technicznym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3.

Maszyny i urządzenia na torfowisku.

§ 23.[Wprowadzenie maszyny na torfowisko] Wprowadzenie maszyny na torfowisko powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem złoża torfowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.[Wyposażenie maszyn samobieżnych] Każda maszyna samobieżna powinna być wyposażona w daszek chroniący operatora przed deszczem oraz promieniami słonecznymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[Odpowiedzialność operatora] 1. Operator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy całej załogi maszyny lub agregatu. W czasie pracy maszyny samobieżnej zabrania się opuszczania stanowiska obsługi maszyny bądź powierzania obsługi maszyny osobom nie upoważnionym.

2. Zabrania się pracy maszyny przy niepełnym składzie załogi obsługującej maszynę.

3. Przed opuszczeniem stanowiska pracy operator obowiązany jest zabezpieczyć maszynę przed uruchomieniem przez osoby niepowołane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Zakaz chodzenia po gąsienicach maszyn samobieżnych] Zabrania się chodzenia po gąsienicach maszyn samobieżnych w czasie ich ruchu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Usuwanie pni i korzeni spod maszyn wydobywczych] Usuwanie pni i korzeni spod maszyn wydobywczych może odbywać się tylko po ich zatrzymaniu i zahamowaniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.[Zerowanie maszyn o napędzie elektrycznym] Maszyny o napędzie elektrycznym powinny być zerowane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Nawojnica kabla] Maszyny samobieżne z napędem elektrycznym powinny być wyposażone w nawojnicę kabla.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.[Badanie stanu technicznego kabla elektrycznego] Kabel elektryczny zasilający maszynę samobieżną o napędzie elektrycznym powinien być poddawany co najmniej raz w roku badaniom stanu technicznego przez zakład energetyczny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 31.[Codzienny przegląd pancerza kabla] Zakład obowiązany jest zapewnić codzienny przegląd pancerza kabla przez pracownika posiadającego odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 32.[Zmiana punktu zasilania energią elektryczną maszyn] 1. Zmiana punktu zasilania energią elektryczną maszyn powinna być dokonywana przy wyłączonym napięciu w stacji transformatorowej.

2. Należy zapewnić odpowiednią sygnalizację pomiędzy stacją transformatorową a punktami zasilania sieci energią elektryczną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 33.[Zakaz dotyczący kierującego zsypem torfu ze zbieracza samobieżnego] Zabrania się przebywania na wózkach pracownikowi kierującemu zsypem torfu ze zbieracza samobieżnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 34.[Wyłączniki mieszarek przenośników] Wyłączniki mieszarek przenośników powinny znajdować się na stanowisku roboczym operatora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 35.[Usytuowanie mieszarki z przenośnikiem i środkiem napędowym oraz wymogi dotyczące przetaczania agregatu] 1. Mieszarka z przenośnikiem i środkiem napędowym powinna być umieszczona na wspólnym podwoziu roboczym.

2. Przetaczanie agregatu powinno odbywać się po segmentach przenośnego toru.

3. Przy przetaczaniu agregatu konieczne jest skręcanie styków szyn poszczególnych segmentów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 36.[Przetaczanie agregatów] 1. Korpusy wciągarek do przetaczania agregatów powinny być przymocowane do podwozia na stałe.

2. Krawężniki bębna powinny mieć takie wymiary, aby przy pełnym nawinięciu liny wystawały ponad górną warstwę co najmniej na wysokość dwukrotnej średnicy liny. Przy pełnym rozwinięciu liny na bębnie nie powinno zostawać mniej niż półtora zwoju.

3. Blok z zaczepioną liną wciągarki (umieszczony po przeciwnej stronie agregatu) powinien być dostatecznie mocno zamocowany do podłoża.

4. Przy przetaczaniu agregatu przebywanie pracowników w zasięgu liny jest zabronione.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 37.[Stacja kotwiczna] Stacja kotwiczna (przed uruchomieniem przenośnika) powinna być starannie i pewnie przymocowana do podłoża.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 38.[Zakaz przechodzenia przez przenośnik linowy oraz jeżdżenia na deskach i linach] 1. Zabrania się przechodzenia w czasie pracy przez przenośnik linowy oraz jeżdżenia na deskach i linach.

2. Przechodzenie przez przenośnik linowy dopuszczalne jest jedynie po specjalnym pomoście, wybudowanym w tym celu nad transporterem.

3. Nasuwanie lin przenośnika w rowki rolek prowadzących może być dokonywane jedynie w rękawicach i podczas postoju przenośnika.

4. W czasie pracy przenośnika nasuwanie liny może być dokonywane tylko za pomocą specjalnie dostosowanych haków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 39.[Wyposażenie koparek do wycinania słupa torfu ze złoża o ręcznym napędzie] Koparki do wycinania słupa torfu ze złoża o ręcznym napędzie powinny być wyposażone w urządzenia umożliwiające hamowanie spadku noża oraz jego blokadę w górnym położeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 40.[Miejsce pracy pracownika odcinającego bloki wyciętego torfu przy koparkach ręcznych] Pracownik odcinający bloki wyciętego torfu przy koparkach ręcznych powinien stać na trwale umocowanej platformie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 41.[Wyposażenie toru wózka przy koparkach o napędzie ręcznym] Tor wózka przy koparkach o napędzie ręcznym powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie uniemożliwiające wjechanie wózka do wyrobiska.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 42.[Praca słupówką] 1. Przy ręcznym wydobywaniu torfu słupówkami zabrania się zagłębiania w złoże ponad 1,8 m.

2. Praca słupówką powinna być wykonywana co najmniej przez 2 ludzi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4.

Stertowanie torfu.

§ 43.[Stertowanie torfu w stertach małych] Przy stertowaniu torfu w stertach małych (o wysokości do 3 m) zakład obowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt pomocniczy, jak drabinki, pomosty itp.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 44.[Stertowanie surowca przeznaczonego do produkcji torfu ogrodniczego i ściółki w sterty duże] 1. Stertowanie surowca przeznaczonego do produkcji torfu ogrodniczego i ściółki w sterty duże (o wysokości powyżej 3 m) może być prowadzone wyłącznie za pomocą urządzeń mechanicznych.

2. Odległość pomiędzy stertami nie może być mniejsza od wysokości ściany bocznej sterty większej.

3. Odległość stert od linii wysokiego napięcia nie może być mniejsza, niż określa to Polska Norma.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 45.[Sposób budowania stert] Sterty powinny być budowane dostatecznie trwale przez murowanie ich ścian na odpowiednią grubość lub przez inne zabezpieczenia sterty przed obsuwaniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 46.[Wymogi bezpieczeństwa obowiązujące pracowników zatrudnionych przy budowie stert] 1. Pracownicy budujący sterty duże powinni pracować w pasach bezpieczeństwa, przypiętych do liny rozciągniętej ponad stertą.

2. Zabrania się pracownikom zatrudnionym przy budowie stert przebywania pod wysięgnikami stertowników (przenośników).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 47.[Rozbieranie stert] 1. Rozbieranie stert powinno następować stopniowo od górnej części czoła sterty.

2. Przepis § 46 ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozbiórce stert oraz surowca przechowywanego w magazynie, z tym że pracownicy zatrudnieni przy tych pracach powinni posiadać hełmy ochronne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 48.[Zsyp torfu] 1. Otwory w estakadach służące do zsypu torfu do magazynu powinny być zabezpieczone przed dostaniem się tam pracownika rozładowującego wózki z torfem.

2. Zabrania się pracownikom zatrudnionym w magazynach surowca przebywania pod otwartymi zsypami torfu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 49.[Sposób stertowania oraz przechowywania torfu] Torf rolniczy oraz opałowy powinien być stertowany oraz przechowywany zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5.

Przeróbka torfu ogrodniczego i ściółki.

§ 50.[Usuwanie zalegającego torfu] Urządzenia techniczne, drogi transportu oraz pomieszczenia pracy zakładu przeróbki torfu powinny być po każdej zmianie oczyszczone z zalegającego torfu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 51.[Wymogi dotyczące szarpacza, młyna, sita, przesiewaczy oraz urządzeń transportu pionowego] 1. Pomieszczenia szarpacza, młyna i sita powinny być wydzielone i dostępne tylko pracownikom wyznaczonym do ich dorywczej obsługi i kontroli; pomieszczenia te nie mogą stanowić miejsca stałej, nieprzerwanej pracy pracowników.

2. Szarpacze i młyny powinny być obudowane, aby nie powodować nadmiernego zapylenia pomieszczeń zakładu.

3. Przesiewacze powinny mieć szczelną obudowę. Wymiana siatek oraz ich oczyszczanie może się odbywać jedynie przy wyłączonym napędzie, odłączeniu dopływu energii elektrycznej oraz po wywieszeniu przy wyłączniku tablicy ostrzegawczej o treści: „Nie włączać”.

4. Urządzenia transportu pionowego, jak: przenośniki kubełkowe i przenośniki pneumatyczne, powinny być szczelnie obudowane, by nie powodowały zapylenia pomieszczeń produkcyjnych.

5. Wchodzenie na przesiewacz jest zabronione. Pracownik wymieniający siatki powinien być zabezpieczony przed upadkiem pasem bezpieczeństwa oraz asekurowany przez drugiego pracownika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 52.[Zabezpieczenie zasypów surowca do szarpacza, przesiewacza oraz młyna] Zasypy surowca do szarpacza, przesiewacza oraz młyna powinny być zabezpieczone przed dostaniem się tam osób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 53.[Praca przy silosie z otwartym otworem kontrolnym] Praca przy silosie z otwartym otworem kontrolnym może być wykonywana jedynie przy użyciu sprzętu chroniącego drogi oddechowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 54.[Wywrotnice] 1. Wywrotnice przeznaczone do opróżniania wózków na stanowiskach rozładunkowych powinny zabezpieczać wózek przed wywróceniem przy jego opróżnianiu.

2. W nowo budowanych i przebudowanych zakładach w miejscu rozładunku wózków powinien znajdować się wyłącznik umożliwiający zatrzymanie całego systemu transportu podającego cegiełki torfowe na szarpacz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 55.[Przenośniki] 1. Szybkość przenośników zgrzebłowych otwartych nie może przekraczać 0,6 m/sek.

2. Przenośniki taśmowe usytuowane na poziomie podłogi powinny mieć osłonięte rolki i obrzeża taśmy, a szybkość ich nie może przekraczać 0,6 m/sek.

3. Przy większych długościach przenośników powinny być wybudowane nad nimi przejścia dla załogi, w odstępach najwyżej co 20 metrów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 56.[Prasy do balotowania] Prasy do balotowania powinny zapewniać pełne bezpieczeństwo obsługi. W szczególności wszystkie części ruchome pras, jak dźwignie, łączniki i tłoczyska, powinny posiadać osłony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 57.[Zdalne włączanie do ruchu urządzeń zakładu] Przy zdalnym włączaniu do ruchu urządzeń zakładu każdorazowe ich uruchomienie powinno być poprzedzone ostrzegawczym sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 58.[Układanie i magazynowanie balotów] 1. Układanie balotów na wysokość większą niż 1,5 m lub w ilości większej niż dwie warstwy przy składowaniu balotów w pozycji pionowej powinno być dokonywane mechanicznie.

2. Przy układaniu i magazynowaniu baloty torfowe powinny być zabezpieczone przed rozsunięciem się stosu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 6.

Wytlewanie torfu.

§ 59.[Ogrodzenie terenu w obrębie pracy dźwigu] Teren w obrębie pracy dźwigu służącego do transportu surowca na górną kondygnację pieca do wytlewania powinien być ogrodzony, a dostęp w czasie pracy dźwigu zamykany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 60.[Wymogi bezpieczeństwa dotyczące pracownika odbierającego w górnej kondygnacji pieca ładunek torfu] Pracownik w czasie odbierania w górnej kondygnacji pieca ładunku torfu powinien pracować w pasie bezpieczeństwa, przymocowanym linką do stalowej obudowy pieca.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 61.[Obowiązek używania masek w czasie zsypu oraz podczas opróżniania komory] Pracownicy w czasie zsypu oraz opróżniania komory wytlewania powinni pracować w maskach z pochłaniaczami dymów i gazów pożarowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 62.[Wymogi bezpieczeństwa związane z obsługą urządzeń spustowych] Przy obsłudze urządzeń spustowych pracownicy powinni być ubrani w fartuchy azbestowe i rękawice ochronne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 63.[Studzenie koksu torfowego] Koks torfowy powinien być studzony w hermetycznych wózkach metalowych lub zasobnikach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 64.[Sortowanie i pakowanie koksu] Sortowanie i pakowanie koksu może być rozpoczęte dopiero po dokładnym jego wystudzeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 7.

Kompostowanie torfu i produkcja mieszanek torfowo-mineralnych.

§ 65.[Kompostownia] Kompostownia torfowo-fekaliowa wymaga zachowania strefy ochronnej, której szerokość powinna być uzgodniona z państwową inspekcją sanitarną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 66.[Ogrodzenie kompostowni] Kompostownia torfowo-fekaliowa powinna być ogrodzona.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 67.[Zakaz wychodzenia z terenu kompostowni w butach i ubraniu roboczym] Zabrania się pracownikom zatrudnionym przy produkcji kompostów torfowo-fekaliowych wychodzenia z terenu kompostowni w butach i ubraniu roboczym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 68.[Mata słomiana] W bramie wejściowej kompostowni torfowo-fekaliowej powinna być położona mata słomiana, nasycana codziennie środkiem dezynfekującym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 69.[Przywóz fekalii do kompostowni] Fekalia do kompostowni powinny być przywożone w szczelnie zamkniętych zbiornikach, w szczególności wozami asenizacyjnymi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 70.[Wymogi dotyczące kompostowania torfu] Kompostowanie torfu z fekaliami powinno odbywać się w sposób gwarantujący zniszczenie zarazków powodujących choroby ludzi i zwierząt.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 71.[Dodawanie komponentów płynnych do torfu] Komponenty płynne powinny być dodawane do torfu w ilościach nie powodujących ich wypływania z pryzm.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 72.[Amoniakowanie torfu] Przy amoniakowaniu torfu woda amoniakalna powinna być wprowadzana do wnętrza pryzm. Zabrania się amoniakowania torfu przez polewanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 73.[Nasycanie torfu] Do nasycania torfu dopuszcza się stosowanie wody amoniakalnej o maksymalnym stężeniu do 20,5%, przy czym zaleca się używanie do tego celu wody amoniakalnej o stężeniu 20,5% rozcieńczonej dwukrotnie wodą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 74.[Przechowywanie wody amoniakalnej] Woda amoniakalna powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych i oznakowanych zbiornikach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 75.[Zakaz amoniakowania torfu w pomieszczeniach mieszkalnych] Zabrania się amoniakowania torfu w pomieszczeniach zamkniętych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 8.

Przepisy końcowe.

§ 76.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od daty jego ogłoszenia, z tym że w stosunku do zakładów istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia przepisy § 29 i § 44 ust. 1 wchodzą w życie po upływie dwóch lat, przepis zaś § 7 ust. 1 wchodzi w życie po upływie trzech lat od daty ogłoszenia rozporządzenia.

Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości: w z. M. Hoffmann

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00