Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1959-03-09 do 1996-06-26
Wersja archiwalna od 1959-03-09 do 1996-06-26
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1959 r.
w sprawie utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego
Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego] Tworzy się Karkonoski Park Narodowy o obszarze około 5.510 ha, zwany dalej "Parkiem", położony w powiecie jeleniogórskim w województwie wrocławskim.
§ 2.[Skład Parku] 1. W skład Parku wchodzą:
1) obszary objęte ochroną rezerwatową o powierzchni około 5.508,80 ha,
2) obszary włączone dla celów administracyjnych Parku o powierzchni około 0,55 ha.
2. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi szczegółowo granice i obszar Parku, jak również określi ograniczenia i nakazy w stosunku do tych obszarów odpowiednio do przedmiotów i zadań ochrony przyrody.
§ 3.[Zakres i sposób wykonywania czynności na obszarze Parku] 1. Na obszarze Parku określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 wszelkie działania oraz wszelkie czynności gospodarcze, ich charakter, zakres i sposób wykonywania muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i celów ochrony przyrody.
2. Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów zabudowanych i pozostających pod uprawą rolną, łąkową lub pastwiskową nie dotyczą czynności gospodarczych, których wykonywanie konieczne jest ze względu na racjonalne użytkowanie tych terenów. Od decyzji Dyrektora Parku w sprawach uznania czynności za konieczne ze względu na użytkowanie terenu służy odwołanie do właściwego dla spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§ 4.[Ochrona ścisła i częściowa] 1. Poszczególne części obszaru Parku objęte ochroną rezerwatową podlegają ochronie ścisłej (rezerwaty ścisłe) lub ochronie częściowej (rezerwaty częściowe). W skład rezerwatów nie wchodzą tereny zabudowane lub pozostające pod uprawą rolną, łąkową lub pastwiskową oraz tereny wykorzystywane przez wojsko.
2. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego dokona podziału obszaru, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na podlegający ochronie ścisłej lub ochronie częściowej oraz określi zasady tudzież środki i sposoby stosowania ochrony ścisłej i ochrony częściowej.
§ 5.[Ograniczenia na obszarze Parku] Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi ograniczenia obowiązujące na obszarze Parku w zakresie gospodarki wodnej, uprawy terenów, polowania i turystyki.
§ 6.[Wydanie przepisów] Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wyda przepisy przewidziane w niniejszym rozporządzeniu w porozumieniu z właściwymi ministrami oraz po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
§ 7.[Zakres działania Dyrektora Parku] 1. Zarząd Parku sprawuje Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego mianowany przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2. Zakres działania Dyrektora Parku określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3. Organem doradczym Dyrektora Parku w zakresie zarządzania Parkiem jest Rada Karkonoskiego Parku Narodowego, powołana przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, który określi zakres jej działania, skład i organizację.
§ 8.[Prawo do nakładania i ściągania grzywien] Upoważniony personel Parku ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79) za wykroczenia popełnione na obszarze określonym w § 2 ust. 1 pkt 1.
§ 9.[Wydatki] 1. Wydatki związane z działalnością administracyjną Parku pokrywane są z budżetu centralnego.
2. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może wprowadzić obowiązek opłat za korzystanie z urządzeń Parku.
§ 10.[Podmiot zobowiązany do wykonania rozporządzenia] Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz