Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-07-02 do 2012-12-27
Wersja archiwalna od 2002-07-02 do 2012-12-27
archiwalny
DEKRET
z dnia 6 września 1951 r.
o obszarach szczególnie ważnych dla obrony kraju.
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2001 r., Nr 69, poz. 725)
Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235) Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art. 1.[1] (utracił moc).
Art. 2.[Odszkodowanie] 1. Kto w prawach własności do nieruchomości lub w innych prawach związanych z nieruchomością ponosi szkodę rzeczywistą z powodu wprowadzenia ograniczeń wymienionych w art. 1 albo też z powodu odmowy zezwolenia na wykonywanie tych praw, ma prawo do odszkodowania od Państwa.
2. Prawo do odszkodowania nie służy osobom, które w chwili wprowadzenia ograniczeń na podstawie niniejszego dekretu były już w tym samym rozmiarze na podstawie dotychczasowych przepisów ograniczone w swych prawach związanych z nieruchomością.
3. Prawo do odszkodowania gaśnie po upływie trzech lat, licząc od chwili wprowadzenia ograniczeń bądź uprawomocnienia się orzeczenia odmawiającego zezwolenia na wykonanie prawa.
4. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia właściwość władz, zasady ustalania i wypłaty odszkodowania oraz tryb postępowania w tych sprawach.
Art. 3.[Delegacja] Rada Ministrów określi zasady współdziałania władz państwowych zainteresowanych w wykonywaniu niniejszego dekretu oraz uprawnienia tych władz w stosunku do ludności na obszarach uznanych za szczególnie ważne dla obrony kraju.
Art. 4.[Ograniczenia w obszarach warownych i rejonach umocnionych istniejące na podstawie dotychczasowych przepisów] Istniejące na mocy dotychczasowych przepisów ograniczenia w obszarach warownych i rejonach umocnionych zachowują moc do czasu wydania dla tych obszarów przepisów wymienionych w art. 1.
Art. 5.[Stosowanie przepisów dotychczasowych] Do czasu wejścia w życie przepisów przewidzianych w art. 2 ust. 4 stosuje się do roszczeń o odszkodowania z tytułu ograniczeń wymienionych w art. 4 przepisy dotychczasowe.
Art. 6.[Kompetencje Rady Ministrów dotyczące uchylania ograniczeń] Rada Ministrów może na wniosek Ministra Obrony Narodowej uchylić ograniczenia praw istniejące na obszarach warownych i w rejonach umocnionych (art. 4) jak również ograniczenia wprowadzone na podstawie art. 1.
Art. 7.[Delegacja] Rada Ministrów określi sposób powiadomienia ludności obszaru uznanego za szczególnie ważny dla obrony kraju o wprowadzeniu lub uchyleniu ograniczeń praw oraz o uprawnieniach władz państwowych w stosunku do ludności na tym obszarze.
Art. 8.[Przepis karny] 1. Kto wykracza przeciw przepisom wydanym na podstawie niniejszego dekretu albo nie stosuje się do zarządzeń władz powołanych do wykonania tego dekretu, podlega karze aresztu do trzech miesięcy lub grzywny do 4.500 zł albo obu tym karom łącznie.
2. Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
Art. 9.[Przepisy uchylone] Tracą moc:
1) rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 czerwca 1927 r. w sprawie uznawania pewnych obszarów i miejscowości za obszary warowne lub rejony umocnione (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 483),
2) ustawa z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych na obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124) oraz
3) wszelkie przepisy prawne b. państw zaborczych, dotyczące twierdz i umocnień.
Art. 10.[Wykonanie dekretu] Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Obrony Narodowej i zainteresowanym ministrom.
Art. 11.[Wejście w życie] Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 lipca 2001 r. (Dz.U. Nr 69, poz. 725) art. 1 jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. Art. 1 utracił moc 2 lipca 2002 r.