Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1947 nr 70 poz. 433
Wersja aktualna od 1950-05-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1947 nr 70 poz. 433
Wersja aktualna od 1950-05-31
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW: ZIEM ODZYSKANYCH, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SKARBU ORAZ ODBUDOWY

z dnia 14 października 1947 r.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1950 r., Nr 23, poz. 201)  

wydane w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa w sprawie włączeń i wydzieleń z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska

Na podstawie art. 2 ust. 2, art. 3 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) zarządza się, co następuje:

I. Przepis ogólny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Dekret o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska] Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279).

II. Włączenie do zapasu ziemi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zapas ziemi] 1. Do zapasu ziemi (art. 1 i 2) włącza się położone w granicach administracyjnych miast nieruchomości lub ich części, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są jako gospodarstwa rolne wszelkich typów bądź działki rybackie.

2. W miastach, nie posiadających planu zagospodarowania przestrzennego, włącza się do zapasu ziemi nieruchomości lub ich części, użytkowane dla produkcji rolnej, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia obszar danej nieruchomości lub jej części przekracza 3 ha powierzchni ogólnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wykazy nieruchomości podlegających włączeniu do zapasu ziemi] Wykazy nieruchomości, podlegających w myśl § 2 włączeniu do zapasu ziemi, sporządzają powiatowe władze administracji ogólnej (władze ziemskie) po zasięgnięciu opinii właściwych zarządów miejskich i władz planowania przestrzennego, po czym przedstawiają je wojewodzie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Decyzja o włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi] 1. O włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi decyduje wojewoda.

2. Decyzja o włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi podlega ogłoszeniu w dzienniku wojewódzkim; ogłoszenie to zastępuje doręczenie decyzji.

3. Od decyzji przewidzianej w ust. 1 przysługuje odwołanie właścicielowi włączonej nieruchomości i zarządowi miejskiemu do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, który decyduje ostatecznie po zasięgnięciu opinii Ministra Odbudowy oraz Ministra Ziem Odzyskanych bądź Ministra Administracji Publicznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Lasy i grunty leśne] 1. Za lasy i grunty leśne w rozumieniu art. 3 uważa się odosobnione kompleksy leśne o zwartej powierzchni bez względu na to, czy wchodzą w skład jednej lub kilku nieruchomości.

2. Włączeniu do zapasu ziemi mogą ulec państwowe lasy i grunty leśne o powierzchni ponad 25 ha, jeżeli ze względu na oddalenie od innych lasów państwowych nie nadają się do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego, a także jeżeli ze względu na postulaty planowego zagospodarowania przestrzennego włączenie ich jest konieczne i może nastąpić bez istotnej szkody dla gospodarstwa leśnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Włączenie państwowych lasów i gruntów leśnych do zapasu ziemi] Włączenie państwowych lasów i gruntów leśnych do zapasu ziemi następuje na podstawie porozumienia wojewody i właściwych dyrekcyj lasów państwowych, po zasięgnięciu opinii dowódcy właściwego okręgu wojskowego.

III. Wydzielenie z zapasu ziemi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wydzielenie nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi] 1. Wydzielenie nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi odbywa się na wniosek zainteresowanej władzy lub instytucji bądź też z urzędu.

2. Wniosek związku samorządowego powinien być poparty uchwałą rady narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Wniosek w sprawie wydzielenia nieruchomości lub ich części] Wniosek w sprawie wydzielenia nieruchomości lub ich części (§ 7) składa zainteresowana władza bądź instytuacja powiatowej władzy administracji ogólnej (władzy ziemskiej). Władza ta po zasięgnięciu opinii właściwej władzy planowania przestrzennego przesyła wniosek wojewodzie wraz ze swoją opinią.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Treść wniosku] Wniosek o wydzielenie i przekazanie nieruchomości lub jej części powinien zawierać:

1) nazwę i siedzibę władzy bądź instytucji, ubiegającej się o nieruchomość bądź jej część;

2) nazwę i położenie nieruchomości lub jej części;

3) obszar z wyszczególnieniem jego przeznaczenia;

4) rodzaj i ilość zabudowań, inwentarza oraz innych składników gospodarstwa;

5) wskazanie obecnego posiadacza bądź użytkownika;

6) szczegółowe umotywowanie wniosku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Organy właściwe w sprawie decyzji] [1] 1. O wydzieleniu nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi z wyjątkiem przypadków, przewidzianych w ust. 2 decyduje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

2. O wydzieleniu nieruchomości lub ich części na cele:

1) tworzenia ośrodków kultury rolnej lub podstawowych zakładów przemysłu rolnego oraz jeżeli o wyłączenie nieruchomości lub jej części ubiega się kilka władz lub instytucji.

2) wojskowe, bezpieczeństwa publicznego, państwowej gospodarki leśnej, szkolnictwa wyższego i opiekuńczo-wychowawcze, jeżeli powierzchnia gruntów projektowanych do wydzielenia przekracza 10 ha, – decyduje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz z Ministrami Administracji Publicznej i Budownictwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Ogólny obszar wydzieleń] 1. Ogólny obszar wydzieleń, o których decyduje wojewoda, nie może przekraczać 3% zapasu ziemi.

2. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może w porozumieniu z Ministrem Odbudowy oraz z Ministrem Ziem Odzyskanych bądź Ministrem Administracji Publicznej powiększyć normę przewidzianą w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Przekazanie nieruchomości] 1. Nieruchomości przeznaczone na cele realizowane przez władze państwowe bądź przez instytucje lub przedsiębiorstwa państwowe, nie posiadające prawa nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się w zarząd i użytkowanie tym władzom, instytucjom lub przedsiębiorstwom.

2. Nieruchomości wydzielone na rzecz instytucji lub przedsiębiorstw, posiadających prawo nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się im na własność z obowiązkiem uiszczenia sumy równej szacunkowi nieruchomości.

3. Nieruchomości, wydzielone na rzecz związku samorządu terytorialnego, przekazuje się temu związkowi na własność tytułem darmym, z tym jednak, że odpowiedzialność Skarbu Państwa wynikająca z przepisów art. 5 i z tytułu nakładów, dokonanych przez osoby trzecie, przechodzi na związek samorządowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Szacunek i terminy spłaty należności za nieruchomości] 1. Szacunek i terminy spłaty należności za nieruchomości, przekazane w myśl § 12 ust. 2, ustala się na zasadach obowiązujących przy nadawaniu gospodarstw (działek) na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

2. Przeniesienie prawa własności nieruchomości następuje w drodze orzeczenia powiatowej władzy administracji ogólnej. W przypadku położenia nieruchomości na obszarze kilku powiatów właściwą władzę wyznacza wojewoda.

3. W orzeczeniu przewidzianym w ust. 2 należy wymienić instytucję lub przedsiębiorstwo, któremu nieruchomość przekazuje się na własność, oraz przedmiot i warunki przekazania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Odpowiednie stosowanie przepisów o wpisywaniu do ksiąg wieczystych prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej] Do ujawnienia w księgach wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości lub ich części, przekazanych instytucjom lub przedsiębiorstwom na własność, stosuje się odpowiednio przepisy o wpisywaniu do ksiąg wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej; podstawą wpisu jest odpis orzeczenia przewidzianego w § 13 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

[1] § 10 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministrów: Administracji Publicznej, Rolnictwa i Reform Rolnych, Finansów i Budownictwa z dnia 27 kwietnia 1950 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie włączeń i wydzieleń z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz.U. Nr 23, poz. 201). Zmiana weszła w życie 31 maja 1950 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00