Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 1947-01-05
Wersja aktualna od 1947-01-05
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 1946 r.
o trybie postępowania przy przekazywaniu samorządowi terytorialnemu oraz organizacjom spółdzielczym przedsiębiorstw przejętych na własność Państwa
Na podstawie art. 5 i 10 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Powołanie Komitetu] Powołuje się Komitet, którego zadaniem jest przedstawienie Radzie Ministrów wniosków w przedmiocie przekazywania przedsiębiorstw przejętych na własność Państwa organizacjom spółdzielczym i samorządowi terytorialnemu.
§ 2.[Zakres działania Komitetu] Do zakresu działania Komitetu należy:
a) zbieranie informacji od władz państwowych i samorządu gospodarczego o przedsiębiorstwach, które podlegają przejęciu na własność Państwa i są przedmiotem zgłoszeń w trybie §§ 7 i 8;
b) przyjmowanie i rozpatrywanie zgłoszeń organizacji spółdzielczych oraz samorządu terytorialnego o przekazanie im przedsiębiorstw wymienionych w pkt a);
c) zbieranie danych o stanie organizacyjnym i finansowym samorządu terytorialnego lub spółdzielni, uzasadniających możliwość należytego prowadzenia przedsiębiorstwa objętego zgłoszeniem;
d) przedstawianie opinii o warunkach, na których ma być dokonane przekazanie przedsiębiorstw;
e) przedstawianie swoich wniosków Radzie Ministrów.
§ 3.[Skład Komitetu] W skład Komitetu wchodzą:
1) przedstawiciel Centralnego Urzędu Planowania, jako przewodniczący,
2) przedstawiciel Państwowej Rady Spółdzielczej, jako zastępca przewodniczącego,
3) przedstawiciele Ministerstw: Skarbu, Przemysłu, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Pracy i Opieki Społecznej, Informacji i Propagandy - po jednym z każdego Ministerstwa,
4) dwaj przedstawiciele Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P. i dwaj przedstawiciele Związku Gospodarczego Spółdzielni R. P. „Społem” oraz jeden przedstawiciel Banku Gospodarstwa Spółdzielczego,
5) czterech przedstawicieli samorządu terytorialnego, których wyznaczy Prezydium Krajowej Rady Narodowej, i jeden przedstawiciel Banku Komunalnego,
6) przedstawiciel Centralnej Komisji Związków Zawodowych,
7) przedstawiciel Związku Samopomocy Chłopskiej;
ponadto mogą brać udział w obradach Komitetu z głosem doradczym:
8) przedstawiciele zainteresowanych Ministerstw nie wymienionych w pkt 3,
9) przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Państwowego Banku Rolnego,
10) przedstawiciel spółdzielczej centrali gospodarczej, zainteresowanej w sprawach będących przedmiotem obrad.
§ 4.[Działalność Komitetu i wydatki związane z jego działalnością] Komitet działa przy Centralnym Urzędzie Planowania i wydatki związane z jego działalnością pokrywane są z budżetu Centralnego Urzędu Planowania.
§ 5.[Posiedzenia Komitetu] 1. Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący w drodze pisemnego zawiadomienia wszystkich członków, jak również ministerstw oraz instytucji, wymienionych w § 3 pkt 8, 9 i 10.
2. Komitet na pierwszym posiedzeniu uchwali regulamin. Regulamin ten przewidywać będzie powołanie kilkuosobowych komisyj przygotowujących uchwały Komitetu. Regulamin podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.
§ 6.[Wezwanie samorządów terytorialnych i organizacji spółdzielczych do składania zgłoszeń o przekazanie przedsiębiorstw] 1. Komitet wezwie w drodze jednorazowego ogłoszenia w Monitorze Polskim oraz w każdym Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym samorządy terytorialne i organizacje spółdzielcze do składania w zakreślonym terminie zgłoszeń o przekazanie na własność lub do użytkowania przedsiębiorstw, które podlegają przejęciu na własność Państwa.
2. W ogłoszeniu należy przytoczyć treść przepisu § 7.
3. Zakreślony w myśl ust. 1 termin do składania zgłoszeń nie może być krótszy aniżeli 4 tygodnie od daty ogłoszenia w Monitorze Polskim orzeczenia właściwego ministra o przejęciu na własność Państwa przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem zgłoszenia.
§ 7.[Wymogi zgłoszenia] 1. Zgłoszenie winno zawierać:
a) oznaczenie przedsiębiorstwa z podaniem w miarę możności przynależnych nieruchomości;
b) powołanie się na orzeczenie właściwego Ministra o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa;
c) oświadczenie, czy zgłaszający występuje o przekazanie przedsiębiorstwa na własność, czy do użytkowania.
2. Ponadto zgłoszenie samorządu terytorialnego winno zawierać odpis uchwały właściwej rady narodowej zatwierdzonej przez prezydium rady narodowej wyższego stopnia, zgłoszenie zaś organizacji spółdzielczej - odpis z rejestru spółdzielni, w którym spółdzielnia występująca ze zgłoszeniem została zarejestrowana i opinię Związku Rewizyjnego Spółdzielni o celowości prowadzenia przez daną spółdzielnię objętego zgłoszeniem przedsiębiorstwa.
3. Przepisu o opinii Związku Rewizyjnego Spółdzielni nie stosuje się do zgłoszeń Związku Gospodarczego Spółdzielni R. P. „Społem”.
§ 8.[Obrady Komitetu nad zgłoszeniem] 1. Każde zgłoszenie odpowiadające wymogom przewidzianym w § 7 jest przedmiotem obrad Komitetu.
2. Komitet może wezwać do uzupełnienia lub zmiany zgłoszenia, zakreślając odpowiedni termin.
3. Komitet może zwolnić zgłaszającego od obowiązku wymienionego w § 7 ust. 1 pkt b).
§ 9.[Przedstawianie uchwalonych wniosków Radzie Ministrów] Komitet przedstawia Radzie Ministrów za pośrednictwem Prezesa Centralnego Urzędu Planowania uchwalone na posiedzeniu wnioski, które winny zawierać:
a) oznaczenie przedsiębiorstwa (nazwa, przedmiot i miejsce położenia) z podaniem przynależnych do niego nieruchomości i dokładnego miejsca ich położenia;
b) wskazanie jednostki samorządu terytorialnego lub spółdzielni, której przekazanie przedsiębiorstwa Komitet uważa za celowe;
c) uzasadnienie wniosku, zawierające dane o produkcji i znaczeniu przedsiębiorstwa, jak również o dotychczasowej działalności gospodarczej, stanie organizacyjnym i finansowym samorządu lub spółdzielni, której zgłoszenia zostały uwzględnione;
d) określenie, czy przekazanie ma nastąpić na własność, czy też do użytkowania;
e) proponowane warunki przekazania;
f) wymienienie wszystkich innych zgłoszeń z podaniem krótkiego uzasadnienia, z jakich powodów zgłoszenia te nie zostały uwzględnione.
§ 10.[Kompetencje Rady Ministrów] Rada Ministrów może żądać od Komitetu dodatkowych danych, poza przewidzianymi w § 9, jak również może odesłać przedłożony wniosek do ponownego rozpoznania.
§ 11.[Zasady ustalania cen za poszczególne rodzaje przedsiębiorstw] Rada Ministrów uchwala zasady ustalania cen za poszczególne rodzaje przedsiębiorstw i dla różnych kategoryj nabywców i określa, w jakich przypadkach cena nabycia nie powinna być wyższa aniżeli przyznane przez Skarb Państwa odszkodowanie z uwzględnieniem wartości nakładów dokonanych w danym przedsiębiorstwie przez Skarb Państwa.
§ 12.[Uchwała Rady Ministrów o przekazaniu przedsiębiorstwa] 1. Przekazanie przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, która będzie zawierać:
a) nazwę, przedmiot i miejsce położenia przedsiębiorstwa;
b) dokładne podanie miejsca położenia nieruchomości ulegających przekazaniu wraz z przedsiębiorstwem;
c) powołanie orzeczenia właściwego ministra, mocą którego dane przedsiębiorstwo przeszło na własność Państwa;
d) wskazanie, komu przedsiębiorstwo zostaje przekazane i czy na własność, czy też w użytkowanie;
e) specjalne warunki przekazania, o ile zostały zastrzeżone;
f) wskazanie Ministra, któremu porucza się wykonanie uchwały.
2. Minister, któremu zostało poruczone wykonanie uchwały Rady Ministrów, ustali zarządzeniem wysokość ceny lub czynszu, sposób i terminy wykonania dodatkowych warunków, jeżeli zostały zastrzeżone, jak również ustali sposób przekazywania przedsiębiorstwa oraz jego aktywów i pasywów powstałych w okresie między przejęciem przedsiębiorstwa na własność Państwa a przekazaniem samorządowi terytorialnemu lub spółdzielni. Wysokość ceny lub czynszu powinna być ustalona zgodnie z zasadami, określonymi w uchwale Rady Ministrów przewidzianej w § 11.
§ 13.[Zasady przekazania przedsiębiorstwa] Przedsiębiorstwo przekazuje się w stanie, w jakim zostało przejęte na własność Państwa według protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego w myśl § 72 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114), ze zmianami wynikłymi w międzyczasie w związku z gospodarczą działalnością przedsiębiorstwa.
§ 14.[Ujawnienie w rejestrach handlowych i w innych rejestrach publicznych przekazania przedsiębiorstwa] 1. Uchwała Rady Ministrów wraz z zarządzeniem właściwego Ministra stanowią tytuł do ujawnienia w rejestrach handlowych i w innych rejestrach publicznych przekazania przedsiębiorstwa na własność lub do użytkowania.
2. Ujawnienie nastąpi na wniosek właściwych władz samorządu terytorialnego lub zarządu odnośnej spółdzielni bądź właściwego Ministra.
§ 15.[Wykonanie rozporządzenia] Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym Ministrom.
Prezes Rady Ministrów: Edward Osóbka - Morawski
Minister Skarbu: Konstanty Dąbrowski
w/z Minister Przemysłu: Eugeniusz Szyr
Minister Administracji Publicznej: Władysław Kiernik
Minister Ziem Odzyskanych: Władysław Gomułka
Minister Aprowizacji i Handlu: Jerzy Sztachelski
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych: Stanisław Mikołajczyk
Minister Pracy i Opieki Społecznej: Adam Kuryłowicz