Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 1946 nr 62 poz. 342
Wersja aktualna od 1970-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1946 nr 62 poz. 342
Wersja aktualna od 1970-01-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DEKRET

z dnia 15 listopada 1946 r.

o zajęciu majątku państw pozostających z Państwem Polskim w stanie wojny w latach 1939–1945 i majątku osób prawnych i obywateli tych państw oraz o zarządzie przymusowym nad tymi majątkami.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1969 r., Nr 13, poz. 95)  

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) – Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1.[Zakres regulacji] 1. Celem zabezpieczenia roszczeń Państwa Polskiego oraz polskich osób prawnych i obywateli polskich w stosunku do państw, z którymi Państwo Polskie pozostawało w stanie wojny w latach 1939–1945 lub z którymi w tym okresie zerwane były stosunki dyplomatyczne, oraz w stosunku do osób prawnych i obywateli tych państw – położony na obszarze Państwa Polskiego majątek tych państw oraz ich osób prawnych i obywateli ulega z mocy samego prawa z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu zajęciu i poddaniu go przymusowemu zarządowi.

2. Wszelkie rozporządzenia majątkiem, określonym w ust. 1, dokonane po dniu wejścia w życie niniejszego dekretu, są z mocy prawa nieważne.

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do majątku, który na mocy dotychczas wydanych szczególnych przepisów prawnych przeszedł lub przejdzie na własność Państwa Polskiego.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się nadto do zobowiązań powstałych ze wznowienia stosunków handlowych i finansowych po dniu 8 maja 1945 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2.[Wyłączenie niektórych majątków spod działania przepisów dekretu] Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych oraz Żeglugi i Handlu Zagranicznego może wyłączyć niektóre majątki określone w art. 1 ust. 1 spod działania przepisów niniejszego dekretu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3.[Zarząd przymusowy] 1. Zarząd przymusowy sprawowany będzie przez instytucje, które oznaczy Minister Skarbu.

2. Dla zarządu tego prowadzona będzie odrębna rachunkowość.

3. Szczegółowe przepisy, dotyczące zajęcia oraz ustalające zakres uprawnień i tryb postępowania zarządcy przymusowego, określi instrukcja Ministra Skarbu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4.[Koszty zarządzania majątkiem] Koszty zarządzania majątkiem wraz z wynagrodzeniem zarządcy przymusowego obciążają majątki w zarząd objęte. Wysokość wynagrodzenia zarządcy ustali Minister Skarbu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5.[Obowiązek zgłoszenia długów i wierzytelności] Dłużnicy i wierzyciele (osoby fizyczne i prawne) państw wskazanych w art. 1 ust. 1, osób prawnych i obywateli tych państw obowiązani są zgłosić swoje długi i wierzytelności w instytucji sprawującej zarząd przymusowy, w terminie określonym w zarządzeniu Ministra Skarbu ogłoszonym w Monitorze Polskim.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6.[Obowiązek przekazania majątku na żądanie] Osoby sprawujące Zarząd majątku ruchomego lub nieruchomego podpadającego pod przepisy niniejszego dekretu oraz osoby, w których posiadaniu znajduje się taki majątek, obowiązane są przekazać go instytucji sprawującej zarząd przymusowy na jej żądanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7.[Tryb spełnienia świadczeń] 1. Świadczenia wynikające z zobowiązań określonych w art. 5 winny być spełnione do rąk instytucji sprawującej zarząd przymusowy w trybie przepisów niniejszego dekretu.

2. Instytucja ta jest uprawniona do dochodzenia wszelkich pretensji i ich egzekwowania.

3. Uiszczenie długu pieniężnego następuje przez dokonanie zapłaty do rąk instytucji sprawującej zarząd przymusowy.

4. Sposób uiszczenia długów niepieniężnych określi rozporządzenie Ministra Skarbu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 8.[Uiszczenie długu] Uiszczenie długu w sposób wskazany w art. 7 zwalnia dłużnika od zobowiązania wszelkie zaś inne sposoby uiszczenia nie mają skutków prawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 9.[Zaspokojenie roszczeń] 1. Z majątków, objętych zarządem przymusowym stosownie do artykułów poprzedzających, Państwo Polskie zaspokoi swoje roszczenia a nadto może zaspokoić roszczenia polskich osób prawnych i obywateli polskich w stosunku do państwa obcego, jego obywateli i osób prawnych, których majątek podlega przepisom art. 1 ust. 1.

2. Zasady i tryb postępowania w przedmiocie zaspokojenia roszczeń, oznaczonych w ust. 1, określi Minister Skarbu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 10.[1] (uchylony).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 11.[Wykonanie dekretu] Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrami Spraw Zagranicznych oraz Żeglugi i Handlu Zagranicznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 12.[Wejście w życie] Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

[1] Art. 10 uchylony przez art. VII pkt 6 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks karny (Dz.U. Nr 13, poz. 95). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 1970 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00