Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 1946-05-22
Wersja aktualna od 1946-05-22
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 11 kwietnia 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu, Aprowizacji i Handlu, Żeglugi i Handlu Zagranicznego oraz Komunikacji
o określeniu trybu ujawnienia w księgach hipotecznych, rejestrach handlowych i innych rejestrach publicznych przejścia na własność Państwa i osób prawnych prawa publicznego przedsiębiorstw, nieruchomości i praw hipotekowanych
Na podstawie art. 2 ust. 5 i art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ujawnienie przejścia prawa własności przedsiębiorstw i nieruchomości na własność Państwa lub osób prawnych] Tytułem do ujawnienia w księgach hipotecznych (gruntowych), rejestrach handlowych i innych rejestrach publicznych przejścia prawa własności przedsiębiorstw i nieruchomości do nich należących oraz praw hipotekowanych na własność Państwa lub osób prawnych prawa publicznego jest odpis orzeczenia o przejściu tych praw, wydanego przez ministra właściwego ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa.
§ 2.[Organy uprawnione do składania wniosków] 1. Do składania wniosków o ujawnienie przejścia praw na rzecz Państwa lub osób prawnych prawa publicznego w księgach hipotecznych (gruntowych), rejestrach handlowych i innych rejestrach publicznych uprawnione są: Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, organ władzy, wyznaczony przez właściwego ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa ministra, oraz zarząd (dyrekcja) przedsiębiorstwa.
2. Ujawnienie w księgach hipotecznych (gruntowych) odbywa się według przepisów o postępowaniu hipotecznym, obowiązujących na poszczególnych obszarach Państwa, a w rejestrach handlowych i innych rejestrach publicznych według przepisów o postępowaniu rejestrowym, przewidzianym dla tych rejestrów.
§ 3.[Wejście w życie] Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: Henryk Świątkowski
Minister Skarbu: Konstanty Dąbrowski
w/z Minister Przemysłu: Eugeniusz Szyr
w/z Minister Aprowizacji i Handlu: Alfred Jaroszewicz
Minister Żeglugi i Handlu Zagranicznego: Stefan Jędrychowski
Minister Komunikacji: Jan Rabanowski