ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 5 września 1933 r.
o wypuszczeniu pożyczki wewnętrznej
Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 249) postanawiam co następuje:
Art. 1.[Upoważnienie] [1] Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia 6% pożyczki wewnętrznej w nominalnej wysokości 120.000.000 złotych w złocie w obligacjach imiennych.
Art. 2.[Cena obligacji] Cena sprzedażna obligacyj 6 % pożyczki wewnętrznej nie może być niższa, niż zł 90 za 100,
Art. 3.[Wykup obligacji] 6 % pożyczka wewnętrzna podlega jednorazowemu wykupowi po upływie lat 10 od daty jej wypuszczenia. Minister Skarbu może zarządzić przedterminowy, całkowity lub częściowy, wykup pożyczki po upływie lat 3 od daty jej wypuszczenia.
Art. 4. [Odsetki] Odsetki od obligacyj 6% pożyczki wewnętrznej płatne będą w stosunku 6 od sta rocznie zdołu w dniu 2 stycznia i 1 lipca każdego roku za zwrotem kuponów,
Art. 5.[Zabezpieczenie] Kapitał i odsetki 6% pożyczki wewnętrznej zabezpiecza się całym ruchomym i nieruchomym majątkiem Państwa.
Art. 6.[Wypłata kapitału i odsetek] Wypłata kapitału oraz odsetek nastąpi w złotych według równowartości złotego w złocie, ustalonej na zasadzie art. 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 listopada 1927 r. w sprawie zmiany ustroju pieniężnego (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 855).
Wypłata kapitału i odsetek odbywać się będzie bez żadnych ograniczeń i potrąceń w instytucjach wskazanych przez Ministra Skarbu.
Art. 7.[Spłata należności z tytułu podatku od spadku i darowizn] Obligacje 6% pożyczki wewnętrznej przyjmowane będą według ich wartości imiennej przez wszystkie kasy urzędów skarbowych na spłatę należności z tytułu podatku od spadków i darowizn.
Art. 8.[Zwolnienie podatkowe] Obligacje 6% pożyczki wewnętrznej oraz przychody z tych obligacyj zwolnione są od wszelkich podatków i danin państwowych oraz samorządowych.
Art. 9.[Zwolnienie z zajęcia] Obligacje i kupony 6% pożyczki wewnętrznej nie ulegają żadnemu zajęciu, nie wyłączając zajęcia z tytułu należności publiczno-prawnych.
Art. 10.[Kapitałowa wartość obligacji] Obligacje 6% pożyczki wewnętrznej mają wszelkie prawa papierów pupilarnych i mogą być używane do lokowania kapitałów osób, pozostających pod opieką i kuratelą, jako też kapitałów fundacyjnych, kościelnych, korporacyj publicznych, kaucyj cywilnych i wojskowych oraz depozytów.
Art. 11.[Przedawnienie] Obligacje 6% pożyczki wewnętrznej, nie przedstawione do zapłaty w przeciągu lat 30 od dnia ich płatności, ulegają przedawnieniu.
Nie przedstawione do zapłaty kupony od 6% pożyczki wewnętrznej ulegają przedawnieniu z upływem lat 5 od dnia ich płatności.
Art. 12.[Koszty związane z emisją obligacji] Upoważnia się Ministra Skarbu do pokrywania kosztów, związanych z emisją 6% pożyczki wewnętrznej, z wpływów uzyskanych ze sprzedaży tej pożyczki.
Art. 13.[Podmiot uprawniony do określania innych warunków emisji obligacji] Wszystkie inne warunki 6% pożyczki wewnętrznej, a w szczególności: termin otwarcia subskrypcji, cenę sprzedażną, sposób i warunki dokonywania wpłat należności za obligacje oraz termin wydania obligacyj subskrybentom, termin dopuszczenia obligacyj na giełdę, określenie warunków cesji i tranzakcyj obligacjami – ustala Minister Skarbu.
Art. 14.[Wykonanie rozporządzenia] Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.
Art. 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej: I. Mościcki
Prezes Rady Ministrów i Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego: J. Jądrzejewicz
Minister Spraw Wewnętrznych: Bronisław Pieracki
Minister Spraw Zagranicznych: Beck
Minister Spraw Wojskowych: J. Piłsudski
Minister Skarbu: Wł. Zawadzki
Minister Sprawiedliwości: Czesław Michałowski
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych: Nakoniecznikow-Klukowski
Minister Przemysłu i Handlu: Zarzycki
Minister Komunikacji: M. Butkiewicz
Minister Opieki Społecznej: Hubicki
Minister Poczt i Telegrafów: Kaliński
[1] Na podstawie art. 1 rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o podwyższeniu emisji pożyczki wewnętrznej (Dz.U. Nr 84, poz. 611) upoważnia się Ministra Skarbu do podwyższenia emisji 6 % pożyczki wewnętrznej do nominalnej wysokości 350.000.000 złotych w złocie.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00