Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1931 nr 39 poz. 340
Wersja archiwalna od 1932-08-20 do 1960-03-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1931 nr 39 poz. 340
Wersja archiwalna od 1932-08-20 do 1960-03-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

USTAWA

z dnia 21 marca 1931 r.

o dowodach prawa własności do gruntów scalonych.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 1932 r., Nr 67, poz. 622)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1.[Obwieszczenie o przeprowadzonym scaleniu] [1] Po zakończeniu postępowania scaleniowego, o ile do obszaru scalenia wchodziły chociażby częściowo grunty, nie posiadające urządzonej hipoteki, powiatowy urząd ziemski dokona obwieszczenia o przeprowadzonem scaleniu z wymienieniem nazw wszystkich wsi (miast, miasteczek), które weszły do danego obszaru scalenia, numerów nowoutworzonych działek, ich obszarów oraz osób, którym zostały przyznane, wyznaczając termin trzymiesięczny do zgłoszenia przez osoby interesowane do powiatowego urzędu ziemskiego pretensyj o prawo własności do gruntów scalonych, nie posiadających urządzonej hipoteki. Pretensje te winny być poparte dowodami wytoczenia w tym przedmiocie sporu sądowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2.[Tryb i termin dokonywania obwieszczeń] (1) [2] Obwieszczeń, wymienionych w art. 1, powiatowy urząd ziemski dokona w trybie, przewidzianym w pkt. 1 art. 51 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 92, poz. 833) oraz przez umieszczenie publikacji w Dzienniku Wojewódzkim i Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Publikacja w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości winna być umieszczona po otrzymaniu przez powiatowy urząd ziemski powiadomienia wójta (burmistrza, prezydenta) o dokonaniu obwieszczenia oraz po umieszczeniu publikacji w Dzienniku Wojewódzkim.

(2) Termin trzymiesięczny, wskazany w art. 1, będzie obliczany od dnia następnego po dniu dokonania publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3.[Zaopatrzenie prawomocnego orzeczenia klauzulą] (1) [3] Po upływie terminu, wskazanego w art. 1, powiatowy urząd ziemski zaopatrzy swe prawomocne orzeczenie lub orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzające projekt scalenia, klauzulą, stwierdzającą, iż orzeczenie to łącznie z odnośnemi dowodami pomiarowemi będzie podstawą do pierwiastkowej regulacji hipoteki scalonych gruntów oraz, w braku lepszych tytułów, do ustalenia własności na rzecz tych osób, którym poszczególne działki przy scaleniu zostały przyznane. W klauzuli powyższej winny być wyszczególnione numery nowoutworzonych działek, ich obszar oraz ich właściciele, z pominięciem tych działek, do których w terminie wskazanym w art. 1, lub poprzednio w toku postępowania scaleniowego zostały zgłoszone pretensje o prawo własności. Co do tych działek powiatowy urząd ziemski wyda klauzulę po złożeniu dowodów rozstrzygnięcia sporu sądowego (art. 5).

(2) Odpis orzeczenia, opatrzonego klauzulą w myśl cz. 1 łącznie z odrysem odnośnego planu i odpisem rejestru pomiarowego po scaleniu, stanowi dokument, dostateczny dla wykonania wymienionych w cz. 1 czynności hipotecznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4.[Roszczenia o prawo własności do gruntów scalonych po zakończeniu postępowania scaleniowego] 1) Po zakończeniu postępowania scaleniowego roszczenia o prawo własności do gruntów scalonych mogą być skierowywane wyłącznie do działek, otrzymanych przez uczestników scalenia wzamian za grunty, uprzednio posiadane.

2) Jeżeli posiadacz nowoutworzonej działki otrzymał w wyniku scalenia wyrównawczą dopłatę pieniężną, przedmiotem roszczenia, wymienionego w cz. l, może być oprócz gruntów również kwota pieniężna, otrzymana przez tegoż posiadacza tytułem dopłaty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5.[Cel otrzymania klauzuli] Celem otrzymania klauzuli, przewidzianej w art. 3, co do działek, będących przedmiotem sporu sądowego, osoby zainteresowane winny złożyć powiatowemu urzędowi ziemskiemu [4] prawomocny wyrok sądowy, rozstrzygający spór na ich korzyść, lub też dowód umorzenia sporu sądowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6.[Opłaty] Opłaty w postępowaniu hipotecznem, wszczętem w celu wywołania i regulacji hipoteki scalonych gruntów na podstawie tytułów, uzyskanych w trybie niniejszej ustawy, oraz stawki wynagrodzenia, ustalone w taksie dla pisarzy hipotecznych, ulegają obniżeniu o 50%.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7.[Sprawy o stwierdzenie posiadania gruntu na prawie własności] 1) Sprawy o stwierdzenie posiadania gruntu na prawie własności, wszczęte w trybie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o ustalaniu prawa własności do gruntów, nadanych włościanom przy uwłaszczeniu (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 822), o ile nie zostały zakończone prawomocną decyzją sądu przed dokonaniem obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, przewidzianego w art. 1, podlegają umorzeniu.

2) Powzięte w trybie powołanego w cz. 1 rozporządzenia z dnia 14 października 1927 r. prawomocne decyzje sądu, zatwierdzające uchwałę zebrania wiejskiego, w której odmówiono stwierdzenia posiadania gruntu na prawie własności, jak również odmawiające zatwierdzenia uchwały, stwierdzającej posiadanie gruntu na prawie własności, nie stoją na przeszkodzie do zastosowania postanowień niniejszej ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 8.[Wykonanie ustawy] Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Reform Rolnych i Ministrowi Sprawiedliwości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 9.[Wejście w życie] Ustawa niniejsza wchodzi w życie czternastego dnia po ogłoszeniu i obowiązuje na obszarze sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

[1] Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U. poz. 622). Zmiana weszła w życie 20 sierpnia 1932 r.

[2] Art. 2 cz. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U. poz. 622). Zmiana weszła w życie 20 sierpnia 1932 r.

[3] Art. 3 cz. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 12 pkt 3 ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U. poz. 622). Zmiana weszła w życie 20 sierpnia 1932 r.

[4] Art. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 12 pkt 4 ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U. poz. 622). Zmiana weszła w życie 20 sierpnia 1932 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00