Komentarz do VAT 2024 - Art. 138i
[Istota procedury] Komentowany artykuł określa szczególną procedurę dotyczącą deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów. Procedura ta stanowi trzeci ze sposobów pobierania VAT z tytułu importu towarów. Pierwszym sposobem jest pobieranie VAT z tytułu importu towarów na zasadach ogólnych, a drugim – rozliczanie VAT z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych w ramach szczególnej procedury importu, o której mowa w art. 138a–138h ustawy o VAT. W przypadku tej procedury VAT jest pobierany przez operatora pocztowego (w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe) lub podatnika posiadającego status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej z 20 maja 2021 r.:
(...) ta nowa procedura upraszczająca pobór podatku VAT z tytułu importu towarów w małych przesyłkach jest dedykowana w szczególności na potrzeby operatorów pocztowych, przewoźników ekspresowych lub innych podmiotów jak np. agenci celni, którzy zazwyczaj zgłaszają towary o niskiej wartości do importu jako pośredni przedstawiciele celni.
[Warunki stosowania procedury] Komentowana procedura może być stosowana, jeżeli łącznie spełnione są cztery warunki:
1) ma miejsce sprzedaż na odległość towarów importowanych (pojęcie „sprzedaży na odległość towarów importowanych” definiuje art. 2 pkt 22b ustawy o VAT) umieszczonych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 150 euro, których wysyłka lub transport kończy się na terytorium (w 2024 r. jest to 692 zł; sposób przeliczania kwoty 150 euro na złote wynika z art. 31a ust. 5 ustawy o VAT),