Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 24d

I. Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej [art. 24d]

[Zakres przepisu] Przepis reguluje preferencyjne opodatkowanie dochodów przedsiębiorców, uzyskiwanych z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box lub IP Box. Tego rodzaju ulga podatkowa jest już powszechnie stosowana w innych krajach europejskich, przykładowo w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburgu, we Francji. Należy zaznaczyć, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, że z korzystaniem z ulgi związane są dodatkowe obowiązki po stronie podatników np. obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie przychodów, kosztów i dochodu przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

II. Stawka podatku i podstawa opodatkowania [art. 24d ust. 1 i 3]

[Stawka podatku – art. 24d ust. 1] Podatek od osiągniętego przez podatnika dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Opodatkowanie według stawki 5% to kolejna preferencja podatkowa dla podmiotów prowadzących działalność innowacyjną. Ma ona zachęcać polskich przedsiębiorców do zdobywania patentów, by chronić swoje innowacje. Jednocześnie warunkiem zastosowania ulgi jest, by wytworzona własność intelektualna została wykorzystana, np. sprzedana.

Przykład
Przykład

Polski przedsiębiorca – spółka z o.o. produkująca gry planszowe opracowała i uzyskała patent na produkcję elementów plansz i nową metodę łączenia tych plansz. Spółka udziela innym producentom gier licencji na ten wynalazek. Uzyskany przez spółkę z tego tytułu dochód (przychody z opłat licencyjnych minus koszty uzyskania licencji, czyli koszty badań, prac rozwojowych, które doprowadziły do uzyskania patentu na wynalazek) podlega 5% stawce podatku.

Podstawę opodatkowania na potrzeby stosowania przepisów o IP Box stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00