Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 19

I. Stawka podatkowa

[Definicja stawki podatkowej] Stawka podatkowa to określany procentowo lub kwotowo współczynnik, który zastosowany do podstawy opodatkowania służy obliczeniu należnej kwoty podatku. W podatku dochodowym od osób prawnych stawki określane są procentowo i jest to stawka stała. Stawka stała oznacza, że niezależnie od zmieniającej się wysokości podstawy opodatkowania stosowana jest jedna niezmienna stawka podatku.

[Zasady obliczania podatku] Obliczając wysokość zobowiązania podatkowego (mnożąc stawkę podatku przez podstawę opodatkowania) podatnicy CIT powinni stosować zasady określone w art. 63 ust. 1 ord.pod. (m.in. zasadę zaokrąglania arytmetycznego). Komentująca przypomina tylko, że z przepisu tego wynika, iż „podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (...)”.

Komentująca zauważa, że art. 19 ust. 1 ustawy o CIT mówi o 19% podstawy do opodatkowania, a nie 19% dochodu. Wynika to z faktu, że dochód obliczony według zasad określonych w art. 7 lub art. 7a ustawy o CIT może być pomniejszony o wartości określone w art. 18 (darowizny lub 20% wartości nieściągalnych kredytów w bankach), odliczenia kosztów kwalifikowanych określone w art. 18d ustawy o CIT, a także odliczenia dokonywane w ramach ulgi na złe długi, o której mowa w art. 18f ustawy o CIT, czy też innych ulg stosowanych na podstawie art. 18db, 18ea–18ef. Podstawa do opodatkowania jest więc wartością, która nie może być pomniejszona o żadne dalsze odliczenia bez naruszenia przepisów podatkowych.

II. Wyjątki od stosowania stawki opodatkowania określonej w art. 19

Omawiany przepis stosuje się z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f. Oznacza to, że do sytuacji określonych w wymienionych przepisach należy stosować odrębne stawki określone w tych przepisach. Tym samym podatnicy CIT powinni pamiętać, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00