Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 18ea

I. Uwagi ogólne

[Cel wprowadzenia ulgi] Ulga na prototyp została wprowadzona mocą ustawy zmieniającej z 29 października 2021 r. i obowiązuje w rozliczeniach począwszy od 1 stycznia 2022 r., w odniesieniu do wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r. Celem wprowadzenia tej ulgi jest umożliwienie dodatkowego odliczenia wydatków ponoszonych na produkcję próbną nowego produktu czy też wprowadzenia takiego produktu na rynek. Przedmiotowa ulga ma z jednej strony zachęcić do tworzenia nowych produktów – prototypów, a z drugiej strony – stanowić ulgę finansową w zakresie podejmowania takich wydatków inwestycyjnych.

II. Ulga na prototyp [art. 18ea ust. 1]

[Adresat ulgi] Ulga dotyczy podmiotów, które ponoszą koszty produkcji próbnej nowych produktów lub koszty wprowadzania na rynek nowego produktu.

Ulga jest adresowana do wszystkich podatników CIT, przy czym może być rozliczona wyłącznie w ramach przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

[Charakter ulgi] Ulga na prototyp polega na odliczeniu określonych wydatków, raz już uznanych za koszty uzyskania przychodów, od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT. Oznacza to, że określone kategorie wydatków mogą być odliczone dwukrotnie – raz pomniejszą wysokość dochodu podatnika, a drugi raz, w określonym stopniu, wpłyną na obniżenie podstawy opodatkowania.

Ulga na prototyp odnosi się wyłącznie do nowych produktów. W ustawie brak jest definicji pojęcia „nowy”. Nie jest w związku z tym jasne, czy ulepszenie już istniejącego produktu w taki sposób, że nabędzie on nowych cech i właściwości, będzie kwalifikowane do rozliczenia w ramach ulgi na prototyp. W opinii komentującej są argumenty, żeby takie wytworzenie nowego produktu, w oparciu o produkt już istniejący, uprawniało do rozliczania określonych wydatków w ramach ulgi na prototyp. Tak też wypowiedział się WSA w Krakowie w orzeczeniu z 27 października 2023 r. (sygn. I SA/Kr 811/23):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00