Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 18d

I. Odliczenie od podstawy opodatkowania [art. 18d ust. 1]

[Charakter ulgi] Ulga na działalność B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów podatkowych, które zostały poniesione przez podatnika CIT na działalność badawczo-rozwojową. Wydatki te określane są w ustawie o CIT jako koszty kwalifikowane. Tym samym podatnik CIT, który skorzysta z tej ulgi, wydatki poniesione na działalność B+R:

ujmuje w kosztach uzyskania przychodów,

odlicza od podstawy opodatkowania.

Oznacza to, że wydatki na działalność B+R podlegają dwukrotnemu odliczeniu – ten sam wydatek poniesiony na działalność badawczo-rozwojową zwiększa koszty podatkowe oraz dodatkowo zmniejsza podstawę opodatkowania. Odliczenie od podstawy opodatkowania wartości kosztów kwalifikowanych może nastąpić po pomniejszeniu dochodu o:

a) straty z lat poprzednich,

b) darowizny do wysokości limitu określonego w art. 18 ust. 1 i 1a.

[Kwota odliczenia a przychody z zysków kapitałowych] Komentowany przepis formułuje zastrzeżenie, że kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. W praktyce oznacza to, że kwota odliczenia nie może pomniejszać dochodów z zysków kapitałowych.

Na temat przychodów z zysków kapitałowych zobacz komentarz do art. 7b.

[Ulga B+R a podatkowa grupa kapitałowa] PGK może co do zasady skorzystać z ulgi B+R – jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast takimi podatnikami nie są podmioty wchodzące w skład PGK. Dlatego też odliczenia ulgi B+R dokonuje się od dochodu wyliczonego dla PGK.

Co istotne, kosztami kwalifikowanymi mogą być wydatki ponoszone przez daną spółkę wchodzącą w skład PGK na rzecz innego podmiotu należącego do tej samej PGK. Potwierdził to NSA w orzeczeniu z 14 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2117/20):

NSA

Ulgę na działalność badawczo-rozwojową regulują przepisy art. 18d u.p.d.o.p. [ustawy o CIT]. Zgodnie z unormowaniem art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. polega ona na tym, że podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, czyli koszty kwalifikowane. Z uwagi na to, że adresatem tej ulgi jest podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku podatkowej grupy kapitałowej z ulgi tej może korzystać wyłącznie podatkowa grupa kapitałowa, a nie spółki wchodzące w skład grupy. Wniosek ten potwierdza wykładnia językowa dalszego brzmienia wskazanego przepisu. Skoro istota ulgi na działalność badawczo-rozwojową polega na odliczeniu kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania, to w przypadku podatkowej grupy kapitałowej odliczenia takiego może dokonać wyłącznie grupa, a nie spółki tworzące grupę. Spółki tworzące podatkową grupę kapitałową nie ustalają bowiem odrębnie dla siebie podstaw opodatkowania. Określają one jedynie swoje przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów, a w konsekwencji swoje dochody lub straty podatkowe. Podstawę opodatkowania ustala za to wyłącznie podatkowa grupa kapi­tałowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00