Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 16p

I. Uwagi wstępne

[Zakres przepisu] Odliczenie bez opodatkowania oznacza odliczenie płatności od podstawy opodatkowania w jednej jurysdykcji bez odpowiedniego uwzględnienia tej płatności w podstawie opodatkowania podatnika w innej jurysdykcji.

Tak jak regulacje art. 16o dotyczą sytuacji podwójnego odliczenia kosztów, tak art. 16p reguluje kwestie dotyczące odliczenia bez opodatkowania.

W ramach przepisu wymieniono 6 sytuacji, których zaistnienie powoduje odliczenie bez opodatkowania.

[Hybrydowe instrumenty finansowe] Rozbieżność w kwalifikacji hybrydowych instrumentów finansowych ma miejsce, gdy traktowanie podatkowe instrumentu finansowego różni się w dwóch jurysdykcjach. W przypadku rozbieżności hybrydowych instrumentów finansowych może dojść do odliczenia płatności od podstawy opodatkowania płatnika, ale bez włączenia tej płatności do podstawy opodatkowania odbiorcy, co prowadzi do odliczenia bez opodatkowania.

Na podstawie dyrektywy ATAD 2, w przypadku rozbieżności kwalifikacji hybrydowych instrumentów finansowych między dwoma państwami członkowskimi prowadzącego do odliczenia bez opodatkowania, państwo członkowskie płatnika powinno odmówić odliczenia płatności.

Rozbieżność w kwalifikacji hybrydowych instrumentów finansowych między państwem członkowskim a państwem trzecim należy rozpatrywać w zależności od jurysdykcji płatnika. Jeżeli jurysdykcja płatnika obejmuje państwo członkowskie, to państwo członkowskie powinno odmówić odliczenia płatności od podstawy opodatkowania. Jeżeli jurysdykcja płatnika obejmuje państwo trzecie, dane państwo członkowskie powinno wymagać włączenia płatności do podstawy opodatkowania.

Jeżeli jednostka gospodarcza jest uznawana za nietransparentną w jurysdykcji, w której została utworzona, może ona odliczyć od swojej podstawy opodatkowania koszty związane ze świadczeniem otrzymanym od jej udziałowca. Jeżeli jednak podmiot ten jest uznawany za transparentny przez jurysdykcję, w której rezydentem jest udziałowiec, takie płatności nie zostaną uznane za przychody udziałowca podlegające opodatkowaniu w państwie jego jurysdykcji, co prowadzi do odliczenia bez opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00