Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 16g

I. Wartość początkowa [art. 16g ust. 1 i 1a]

[Uwagi ogólne – art. 16g ust. 1] Omawiany przepis definiuje zasady określania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych. Podstawową wielkością określającą wartość początkową jest cena nabycia lub koszt wytworzenia.

[Wartość początkowa w razie odpłatnego nabycia – art. 16g ust. 1 pkt 1] W przypadku odpłatnego nabycia składnika majątku jego wartość początkową określa się w oparciu o cenę jego nabycia. Cena nabycia jest pojęciem zdefiniowanym w art. 16g ust. 3. Komentujący przypomina, że za cenę nabycia uważa się co do zasady kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Tym samym wartość początkowa odpowiada zazwyczaj cenie nabycia ustalonej na podstawie umowy określającej wysokość wynagrodzenia za dany składnik majątku.

Cenę nabycia stanowić będzie między innymi cena zakupu ustalona pomiędzy stronami i zawarta w umowie sprzedaży oraz ewentualne dodatkowe koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Warto zaznaczyć, że w tym wypadku cena nabycia nie musi odpowiadać wartości rynkowej składnika majątku.

W przypadku częściowo odpłatnego nabycia składnika majątku jego wartość początkową określa się w oparciu o cenę jego nabycia powiększoną o wartości przychodu określonego w art. 12 ust. 5a, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (zob. komentarz do art. 12 ust. 5a). Tym samym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie częściowo odpłatnego nabycia, stanowi cena ich nabycia powiększona o różnicę między wartością tych składników majątku, ustaloną na podstawie cen rynkowych a ceną nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00