Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2024 - Art. 7

I. Uwagi ogólne

[Zakres przepisu] Regulacje art. 7 konkretyzują sposób obliczenia przedmiotu opodatkowania. Podstawowym przedmiotem opodatkowania jest dochód obliczony jako różnica między uzyskanymi przychodami a kosztami uzyskania przychodu. Różnica ujemna stanowi stratę podatkową. Ponadto dla określonych kategorii przychodów przedmiotem opodatkowania jest sam przychód, co oznacza, że z mocy ustawy podatnik nie może takim przychodom przypisać kosztów uzyskania przychodu.

II. Przedmiot opodatkowania – dochód ze źródła przychodów [art. 7 ust. 1 i 2]

[Reguła ogólna] Podstawowym przedmiotem opodatkowania jest dochód uzyskany z danego źródła. Dochód stanowi różnicę między uzyskanym przychodem z danego źródła, obliczonym według reguł art. 12 i nast. ustawy o CIT, a jego kosztami uzyskania obliczonymi według reguł art. 15 i nast. ustawy o CIT. Ustawa o CIT wyróżnia dwa źródła przychodu:

1) przychody z kapitałów pieniężnych – kategorie tych przychodów zostały określone w art. 7b ustawy o CIT (zob. komentarz do art. 7b),

2) pozostałe przychody.

Tym samym ustawa narzuciła przy obliczaniu dochodu przypisanie do poszczególnych źródeł przychodów odpowiadających im kosztów uzyskania przychodu. Będziemy mieli więc:

a) koszty uzyskania przychodu związane z przychodami z kapitałów pieniężnych oraz

b) pozostałe koszty uzyskania przychodu.

Do kwestii kwalifikacji kosztów do odpowiedniego źródła przychodów odniósł się m.in. NSA w wyroku z 14 lutego 2023 r. (sygn. II FSK 1969/20):

NSA

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił racji poglądom organu interpretacyjnego zaakceptowanym przez sąd pierwszej instancji, że cel poniesienia wydatku, założony przez podatnika przy jego poniesieniu, nie ma znaczenia dla oceny, czy dany koszt stanowi koszt uzyskania przychodu i czy można go powiązać z konkretnym źródłem przychodu. W szczególności nie można było zgodzić się z oceną wyrażoną w zaskarżonym wyroku, że koszty pośrednio związane z przychodami, ponoszone w związku z wydatkami takimi jak nabycie akcji lub udziałów, które ze swej istoty w przyszłości mogą przynieść przychody zaliczane do wskazanych w art. 7b u.p.d.o.p. [ustawy o CIT] zysków kapitałowych zawsze i bezwzględnie należy kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów ze źródła – zyski kapitałowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00