Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 28j

I. Uwagi wstępne

[Fakultatywny charakter ryczałtu] Ryczałt jest alternatywnym w stosunku do zasad klasycznych systemem opodatkowania i ma charakter fakultatywny. To oznacza, że podatnik samodzielnie decyduje, czy chce skorzystać z tej formy opodatkowania swoich dochodów.

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Polski oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Dodatkowo przepisy o ryczałcie umożliwiają wybór opodatkowania ryczałtem podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i jednocześnie działalność rolniczą lub działalność w zakresie gospodarki leśnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o CIT). W związku z powyższym w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 stanowi, że przychody z działalności rolniczej i z gos­podarki leśnej są przedmiotowo wyłączone spod opodatkowania w oparciu o ustawę o CIT, jednak z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz dochodów, które są opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek.

Opodatkowanie ryczałtem mogą wybrać nie tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, ale również proste spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne i spółki komandytowe.

II. Warunki opodatkowania ryczałtem [art. 28j ust. 1 i 4]

[Warunki] Warunki dotyczące możliwości opodatkowania ryczałtem zostały wskazane w art. 28j ust. 1. Wymagane jest spełnienie łącznie wszystkich wskazanych warunków, przez cały okres korzystania z ryczałtu.

[Struktura przychodów] Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, którego mniej niż 50% przychodów (chodzi tu o łączne przychody z działalności) pochodzi:

a) z wierzytelności,

b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c) z części odsetkowej raty leasingowej,

d) z poręczeń i gwarancji,

e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00