Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 24m

I. Uwagi wstępne

[Zakres przepisu] Rozdział 5b został wprowadzony do ustawy o CIT z dniem 1 stycznia 2022 r. na mocy ustawy zmieniającej z 29 października 2021 r. Rozdział 5b dotyczy zasad opodatkowania spółek holdingowych.

Celem regulacji zasad opodatkowania spółek holdingowych jest wdrożenie w Polsce takiego reżimu podatkowego, który sprzyja lokalizacji spółek holdingowych. Ma być to realizowane poprzez zapewnienie polskim przedsiębiorcom korzystnych warunków zakładania i kontroli grup holdingowych (akumulacja rodzimego kapitału) oraz stworzenie konkurencyjnego otoczenia podatkowego, które ma sprzyjać powrotowi polskich przedsiębiorców z jurysdykcji zagranicznych. Dodatkowo regulacje dotyczące spółek holdingowych mają stwarzać dla inwestorów zagranicznych korzystne środowisko do lokowania w Polsce spółek holdingowych (np. regionalnych), co ma – w założeniu ustawodawcy – przełożyć się na wzrost kapitału obecnego w Polsce.

Reżim podatkowy dla spółek holdingowych stanowi alternatywę, z jednej strony dla podatkowych grup kapitałowych, a z drugiej strony – dla funkcjonujących zwolnień dla przychodów z zysków kapitałowych. Podatnik ma możliwość wyboru pomiędzy obowiązującymi zwolnieniami a reżimem holdingowym.

Przedmiotowe regulacje o opodatkowaniu spółek holdingowych zostały zmienione na mocy ustawy zmieniającej z 7 października 2022 r. W szczególności zmodyfikowano art. 24m oraz art. 24n w zakresie definicji spółki holdingowej, spółki zależnej, a także warunków stosowania oraz zakresu zwolnienia. Zmienione regulacje mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.

W rozdziale 5b ustawy o CIT zostały wprowadzone preferencje podatkowe następującego rodzaju:

● zwolnienie z CIT kwoty dywidend otrzymywanych przez spółkę holdingową od spó­łek zależnych (wg przepisów obowiązujących do końca 2022 r. zwolnienie dotyczyło 95% kwoty dywidend),

● pełne zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00