Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 24b

I. Zakres podatku i jego stawka [art. 24b ust. 1]

[Zakres podatku] Podatek od przychodów z budynków jest płacony od środków trwałych w postaci budynków, które:

● stanowią własność lub współwłasność podatnika,

● są składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą,

● generują przychody z ich najmu (dzierżawy itp.) w części lub w całości,

● są położone na terytorium Polski.

Należy pamiętać, że podatek obejmuje jedynie budynki. Nie będą objęci nim np. właściciele budowli, którzy ją wynajmują. Przykładowo właściciel stadionu piłkarskiego wynajmujący go klubowi piłkarskiemu nie zapłaci tego podatku, ponieważ stadion piłkarski jest budowlą, a nie budynkiem.

Zdaniem komentującej podatek ten nie dotyczy także własności wyodrębnionych lokali oraz spółdzielczych własnościowych praw do lokali, ponieważ ustawa mówi wyłącznie o budynkach. Budynki oraz lokale stanowią odrębne jednostki klasyfikacyjne zarówno w klasyfikacjach obiektów budowlanych, jak też w klasyfikacji środków trwałych. Budynki i lokale wyodrębnia także Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiący załącznik nr 1 do ustawy. Należy więc w tym przypadku stosować wykładnię gramatyczną, ograniczając działanie ustawy do budynków.

[Stawka podatku] Stawka podatku od przychodów z budynków wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

[Umowa najmu, dzierżawy lub o podobnym charakterze] Podatek od przychodów z budynków jest należny od takich aktywów, które generują przychody z tytułu najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. W tym kontekście pojawiają się wątpliwości, jakiego rodzaju umowy powinny być uznane za te spełniające przesłankę bycia umową „o podobnym charakterze”.

W wyroku WSA w Bydgoszczy z 7 kwietnia 2021 r. (sygn. I SA/Bd 117/21) rozstrzygnięto kwestię, czy świadczenie usług noclegowych w pokojach znajdujących się w domach wczasowych oraz w domkach letniskowych uniwersytetu na rzecz osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS w ramach prowadzonej przez uniwersytet zgodnie z ustawą o ZFŚS działalności socjalnej, powinno być traktowane jako oddanie budynku w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00