Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 24aa

I. Charakter przepisu

[Cel regulacji] Artykuł 24aa ma na celu wyeliminować możliwość uzyskania korzyści podatkowej poprzez schematy podatkowe, których celem jest transfer dochodów do jurysdykcji podatkowej o znikomej efektywnej stawce opodatkowania. Eliminacja wskazanej możliwości korzyści w praktyce (przy spełnieniu odpowiednich warunków) wiąże się z zapłatą dodatkowego 19% podatku.

Regulacja odnośnie do przerzuconych dochodów w pewnym stopniu uzupełnia uchylenie z efektem od 1 stycznia 2022 r. dotychczasowego art. 15e ustawy o CIT. W tym przypadku ustawodawca posługuje się katalogiem tych samych usług niematerialnych, jak w przypadku uchylanego art. 15e ustawy o CIT i zarazem je rozszerza o następujące koszty:

● koszty finansowania dłużnego związane z uzyskaniem środków finansowych i korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych,

● opłaty i wynagrodzenia za przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyk.

Przepis art. 24aa został w istotny sposób zmodyfikowany na mocy ustawy nowelizującej z 7 października 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia do zmiany przepisów: „W celu ograniczenia wątpliwości interpretacyjnych w tym zakresie proponuje się zmianę redakcji i struktury art. 24aa, w tym zastosowanie bardziej czytelnej siatki pojęciowej dotyczącej ponoszonych przez poszczególne podmioty kosztów, uzyskiwanych przychodów oraz związanych z nimi należności. Ponadto, proponuje się doprecyzowanie zakresu kosztów podlegających podatkowi od przerzuconych dochodów po stronie spółek, które posiadają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jak i warunków, które ma spełniać podmiot powiązany, na rzecz którego spółki te ponoszą koszty.”

Oprócz tego, wprowadzono definicję podstawy opodatkowania, zmieniono definicję podatnika i rozszerzono zakres stosowania opodatkowania na wybrane podmioty. Przepis w zmienionym brzmieniu wszedł w życie od 26 października 2022 r., przy czym stosuje się go do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00