Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 22c

I. Cel regulacji

[Zakres regulacji] Zwolnienie z podatku od dywidend nie obejmuje przypadków, gdy zostaną one wypłacone w wyniku fikcyjnych uzgodnień, nieodzwierciedlających rzeczywistości gospodarczej. Przepis ten określany jest jako mała klauzula obejścia prawa podatkowego. Nakłada on na płatnika obowiązek badania spełnienia przez podatnika warunków uprawniających go do zwolnienia dywidendy z opodatkowania. Obowiązki płatnika w tym zakresie nie mają charakteru czysto formalnego i nie sprowadzają się wyłącznie do posiadania dwóch dokumentów, tj.:

● oświadczenia podatnika o braku zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów,

● certyfikatu rezydencji wystawionego przez państwo rezydencji podatkowej podatnika (zob. komentarz do art. 26 ust. 1c i 1f).

Na temat tej klauzuli wypowiedziało się także Ministerstwo Finansów:

MF

Od 31 grudnia 2015 r. w polskiej ustawie o CIT funkcjonuje art. 22c, którego celem jest wyłączenie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania m.in. dywidend. Przepis ten stanowi, że wskazany skutek zaistnieje, jeśli czynność prawna nie ma rzeczywistego charakteru, a jej głównym celem lub jednym z głównych celów było uniknięcie opodatkowania, na podstawie zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a ponadto uzyskanie tego zwolnienia nie skutkuje wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00