Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 21

I. Podatek u źródła

[Opodatkowanie w Polsce dochodów spółek zagranicznych] Dochody uzyskiwane w Polsce przez podmioty zagraniczne (niebędące polskimi rezydentami) podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce. Podatnicy niemający w Polsce siedziby lub zarządu podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów uzyskiwanych w Polsce. Podstawę do poboru podatku u źródła stanowi przychód wypłacony (a nie przychód należny) z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.

[Podatek pobierany u źródła] Podatek pobierany u źródła (ang. withholding tax, WHT) to podatek pobierany w przypadku płatności transgranicznych, w których podatnik (otrzymujący przychód) ma inną rezydencję podatkową niż podmiot dokonujący wypłaty (rezydent w kraju położenia źródła przychodu). W przypadku podatku u źródła podatnikiem jest otrzymujący wypłatę (np. wynagrodzenie z tytułu usług), jednak obliczenie, pobór i zapłata podatku do urzędu skarbowego są dokonywane przez dokonującego wypłaty (płatnika podatku). Płatnik pobiera więc podatek ciążący na podatniku (na dochodach podatnika z tytułu usług, licencji, odsetek itp.), który otrzymuje kwotę wynagrodzenia netto, czyli pomniejszoną o kwotę podatku zatrzymanego u źródła.

W przypadku gdy wypłacającym jest zagraniczny zakład lub przedstawicielstwo polskiego przedsiębiorstwa, nadal to polska jednostka macierzysta może być zobowiązana do pobrania w Polsce podatku od takiej wypłaty, o ile nie wykaże związku nabytego świadczenia z działalnością zagranicznego zakładu lub przedstawicielstwa. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 1 września 2020 r. (sygn. II FSK 1348/18), w którym czytamy:

NSA

Dokonując interpretacji art. 3 ust. 2 u.p.d.o.p. [ustawy o CIT] wyjaśnić wypada, jak rozumieć użyty przez ustawodawcę zwrot legislacyjny „podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. O źródle przychodów położonych na terenie Polski można mówić, gdy takie źródło jest trwale związane z terytorium Polski. Sytuacja taka zachodzi, gdy podatnik jest spółką zarejestrowaną w Polsce, tu mającą swoją siedzibę i z jej środków pochodzi wynagrodzenie wypłacane kontrahentowi. Natomiast okoliczność, że wykonywane usługi dotyczą ewentualnych inwestycji spółki za granicą nie ma znaczenia, jeżeli efekt tej usługi doradczej jest istotny dla strategicznych decyzji spółki, która funkcjonuje i ma siedzibę w Polsce. W przypadku zatem świadczenia usług niematerialnych przez zagraniczne podmioty na rzecz polskiego podmiotu, w sytuacji gdy usługi te nie są wykonywane na terytorium Polski, o tym, czy dochód z wykonywania usługi został osiągnięty w Polsce, będzie przesądzać to, czy efekt tych usług będzie w Polsce wykorzystany. Tymczasem ze stanowiska przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji nie wynika, że: i) przedstawicielstwo jest w Rosji samodzielnym podmiotem gospodarczym, prowadzącym tam działalność gospodarczą; ii) uzyskuje przychody z samodzielnej działalności prowadzonej na terytorium Rosji, z której tam opłaca podatek, a które nie stanowią środków wpłacanych na rachunek przedstawicielstwa przez spółkę krajową. Wynika natomiast, że: i) działalność przedstawicielstwa stanowi „element działalności prowadzonej przez spółkę i jest ściśle związana z przedmiotem działalności spółki, ma na celu rozwijanie kontaktów handlowych spółki, przyczyniając się w ten sposób do generowania przez spółkę przychodów”; ii) przedstawicielstwo „wykonuje czynności pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych spółki, mając na celu rozwój współpracy pomiędzy spółką a jej akcjonariuszami i kontrahentami, w zakresie prowadzonej przez spółkę działalności dotyczącej przesyłu gazu ziemnego”. W tej sytuacji brak podstaw do niepowiązania wypłat dokonywanych przez spółkę, za pośrednictwem zlokalizowanego w Rosji przedstawicielstwa, z polskim systemem podatkowym na zasadzie art. 3 ust. 2 u.p.d.o.p. W konsekwencji dalsze przepisy u.p.d.o.p., w tym również art. 21 ust. 1, znajdą zastosowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00