Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 18d

I. Odliczenie od podstawy opodatkowania [art. 18d ust. 1]

[Charakter ulgi] Ulga na działalność B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów podatkowych, które zostały poniesione przez podatnika CIT na działalność badawczo-rozwojową. Wydatki te określane są w ustawie o CIT jako koszty kwalifikowane. Tym samym podatnik CIT, który skorzysta z tej ulgi, wydatki poniesione na działalność B+R:

● ujmuje w kosztach uzyskania przychodów,

● odlicza od podstawy opodatkowania.

Oznacza to, że wydatki na działalność B+R podlegają dwukrotnemu odliczeniu – ten sam wydatek poniesiony na działalność badawczo-rozwojową zwiększa koszty podatkowe oraz dodatkowo zmniejsza podstawę opodatkowania. Odliczenie od podstawy opodatkowania wartości kosztów kwalifikowanych może nastąpić po pomniejszeniu dochodu o:

a) straty z lat poprzednich,

b) darowizny do wysokości limitu określonego w art. 18 ust. 1 i 1a.

[Kwota odliczenia a przychody z zysków kapitałowych] Komentowany przepis formułuje zastrzeżenie, że kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. W praktyce oznacza to, że kwota odliczenia nie może pomniejszać dochodów z zysków kapitałowych.

Na temat przychodów z zysków kapitałowych zobacz komentarz do art. 7b.

[Definicja działalności B+R] Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb ustawy o CIT i przede wszystkim omawianego przepisu zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Definicja ta posługuje się pojęciami „badania naukowe” i „prace rozwojowe”. Te pojęcia zostały z kolei odpowiednio zdefiniowane w art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT.

Co do zasady organy podatkowe i sądy administracyjne interpretują pojęcie działalności badawczo-rozwojowej dość szeroko. Przykładowo, jak wskazano w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 24 stycznia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.496.2019.2.JKU):

MF

Jak wynika z treści wniosku, spółka realizuje działalność B+R w formie projektów ukierunkowanych na opracowanie nowych lub znacząco ulepszonych pojazdów specjalnych. Spółka w ramach projektów B+R każdorazowo podejmuje szereg czynności: opracowuje koncepcję rozwiązania (w tym projekt wstępnego wykonania nowego pojazdu, projekt rozwiązań technicznych oraz projekt techniczny), wykonuje analizy, badania i obliczenia dla potrzeb stworzenia prototypu, przeprowadza analizy techniczno-ekonomiczne, stwarza model (w tym także model 3D), opracowuje metody integracji poszczególnych komponentów (wozu bojowego) pojazdów o nowych funkcjonalnościach, wykonuje dokumentację konstrukcyjną, technologiczną i eksploatacyjną, stwarza prototyp nowej aplikacji pojazdu, przeprowadza testy oraz badania prototypu (zakończone certyfikacją). Prowadzone przez spółkę prace spełniają definicję działalności B+R określoną w u.p.d.o.p. [ustawie o CIT], uprawniającą do skorzystania z ulgi B+R, mają charakter twórczy oraz mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Działalność opisana we wniosku stanowi działalność B+R, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., co uprawnia do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00