Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o CIT 2023 - Art. 16b

I. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych – uwagi ogólne

[Wartości niematerialne i prawne] Zgodnie z ustawą o rachunkowości za wartości niematerialne i prawne należy uznać nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do wykorzystania na potrzeby jednostki. W szczególności są to:

● autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

● prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,

● know-how, tzn. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej.

II. Wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, jeżeli ich przewidywany okres używania przekracza rok [art. 16b ust. 1]

[Warunki uznania, że wartość niematerialna i prawna podlega amortyzacji podatkowej] Ustawa podatkowa nie definiuje wartości niematerialnych i prawnych, natomiast je wylicza. Ustawodawca stwierdza w omawianym przepisie, że amortyzacji podlegają nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

2) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

3) licencje,

4) prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

5) wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT. Stanowią one zgodnie z przepisami ustawy o CIT wartości niematerialne i prawne.

Podsumowując, WNiP, by podlegać amortyzacji podatkowej, powinny:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00