Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2023 - Art. 45

[Termin złożenia zeznania rocznego] Zeznanie za 2022 r. należy złożyć w terminie od 15 lutego 2023 r. do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia 2023 r. przypada w niedzielę). Zeznanie złożone przed 15 lutego uznaje się za złożone 15 lutego.

Cudzoziemcy osiągający w Polsce dochody, które należy rozliczyć w zeznaniu rocznym, składają takie zeznanie przed datą wyjazdu z Polski, jeżeli wyjeżdżają przed 2 maja 2023 r. Za datę złożenia zeznania nadesłanego pocztą uważa się datę stempla pocztowego. Pamiętajmy, że nie ma już wątpliwości, że zeznanie roczne może za nas podpisać prawidłowo umocowany pełnomocnik.

[Sporządzenie zeznania przez KAS] Podatnik może złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie w wersji papierowej lub elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Oprócz tego rozliczenia rocznego za 2022 r. może dokonać za podatnika Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) - bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika w tej sprawie - w ramach usługi Twój e-PIT. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi autoryzującymi, podając:

● PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

● kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.,

● kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2021 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

W przypadku rozliczeń za 2022 r. zeznania w usłudze KAS będą dostępne dla podatników składających PIT-28 (nie będzie on jednak dotyczył przychodów z działalności gospodarczej), PIT-36 (nie będzie on jednak dotyczył przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej), PIT-37, PIT-38. Poza usługą KAS pozostają zeznania PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS i PIT-39. Te zeznania należy złożyć samodzielnie (papierowo lub elektronicznie). W usłudze został także udostępniony PIT-OP, tj. oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego PIT-40A za 2022 r. i nie uzyskał w 2022 r. innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, może wskazać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1,5% podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00