Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2023 - Art. 30a

I. Wprowadzenie

[Opodatkowanie dochodów kapitałowych] Przepis art. 30a reguluje sposób opodatkowania dochodów kapitałowych. Zasady opodatkowania dochodów kapitałowych określone w komentowanym artykule dotyczą:

● podatników o nieograniczonym obowiązku podatkowym w zakresie dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą,

● podatników o ograniczonym obowiązku podatkowym w zakresie dochodów uzyskanych w Polsce.

[Wysokość podatku] Dochody mieszczące się w zakresie pojęcia dochodów kapitałowych wymienione w art. 30a ustawy o PIT podlegają opodatkowaniu zryczałtowaną stawką podatku w wysokości 19%. Podstawę opodatkowania w przypadku tych dochodów stanowi przychód (kwota otrzymana przez podatnika), który nie jest pomniejszany o koszty jego uzyskania. Jednak od tej zasady art. 30a przewiduje kilka wyjątków, które zostaną omówione w dalszej części komentarza.

Dochodów kapitałowych ze źródeł wymienionych w art. 30a ustawy o PIT nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej.

II. Odsetki od pożyczek [art. 30a ust. 1 pkt 1]

[Odsetki od pożyczek] Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% podlegają dochody (przychody) z odsetek od pożyczek, pod warunkiem że udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika. Ten zryczałtowany podatek pobiera, co do zasady, płatnik - pożyczkobiorca zwracający odsetki. Jednak w przypadku pożyczek na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są płatnikiem tego podatku, zryczałtowany podatek należy rozliczyć samodzielnie w zeznaniu rocznym.

MF

Dochód z tytułu udzielonej pożyczki: (...) Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. Wnioskodawca udzielił pożyczki w kwocie 30 700 zł. Pożyczkobiorca nie oddał pożyczonej kwoty w terminie ustalonym w umowie. Zwrot pożyczki wraz z odsetkami nastąpił w 2017 r., po dokonanej licytacji nieruchomości dłużnika. Wnioskodawca zaznaczył, że nie prowadzi działalności gospodarczej, której przedmiotem byłoby udzielanie pożyczek. Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy, należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, której przedmiotem jest udzielanie pożyczek, to przychody z tytułu odsetek powinny zostać uznane za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT i opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Skoro przychód ten opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie łączy się go z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT, o czym stanowi art. 30a ust. 7 tej ustawy. Obowiązek poboru zryczałtowanego podatku od odsetek spoczywa na płatnikach, którymi są w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Jednakże, w sytuacji gdy płatnik nie pobrał podatku, obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia podatku z tego tytułu ciąży na Wnioskodawcy - zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o PIT. W takim przypadku Wnioskodawca zobowiązany będzie do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia 2018 r. (art. 45 ust. 1 ustawy o PIT), ale także w tym samym terminie do zapłaty należnego zryczałtowanego podatku z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczki. Pamiętać należy, że w zeznaniu rocznym Wnioskodawca nie wykazuje kwoty przychodu z tytułu uzyskanych odsetek, lecz powinien sam obliczyć wysokość 19% podatku dochodowego od uzyskanych odsetek i kwotę tę wykazać jednorazowo w zeznaniu rocznym, odpowiednim ze względu na rodzaj pozostałych przychodów, które podlegają opodatkowaniu za dany rok podatkowy. (Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 12 października 2017 r., nr 0111-KDIB2-3.4011.129.2017.3.AB)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00