Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2023 - Art. 23c

[Zakres regulacji przepisu] Komentowany artykuł zawiera zasady określania przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w sytuacji przeniesienia własności przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy.

[Zasada ceny rynkowej] Cechą charakterystyczną umowy leasingu operacyjnego i niewątpliwą korzyścią podatkową jest fakt, że do przenoszenia prawa własności po zakończeniu leasingu nie stosuje się ogólnej zasady prawa podatkowego przenoszenia własności rzeczy lub praw po cenie rynkowej, ustalanej zgodnie z art. 19 ustawy o PIT. Należy przy tym pamiętać, że umowne zastrzeżenie przeniesienia prawa własności przedmiotu leasingu po jego zakończeniu nie ma charakteru obligatoryjnego dla korzystającego. Jest jego uprawnieniem - głównie ze względu na korzystną cenę takiego wykupu.

[Zakończenie podstawowego okresu leasingu] Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu, zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania tego typu umów, mogą mieć miejsce następujące sytuacje dotyczące jego przedmiotu:

● przeniesienie własności na korzystającego,

● oddanie do dalszego użytkowania dotychczasowemu korzystającemu,

● przeniesienie własności na osobę trzecią.

Skutki podatkowe zakończenia podstawowego okresu umowy dla stron umowy są różne - w zależności od tego, który z powyższych wariantów zostanie zastosowany. Skutki podatkowe dalszego użytkowania przedmiotu leasingu określa art. 23e ustawy o PIT, natomiast sprzedaż przedmiotu leasingu osobie trzeciej została uregulowana w art. 23d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00